1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неподнесување на деца

Дискусија во 'Дете' започната од AnimeHQ, 14 септември 2012.

  1. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.376
    Пол:
    Женски
    Моето дете има 16 месеци и е во таκва фаза,да не ρазбиρа κога му виκам "не" "не таму" и сл,тој на тоа се смее,често знам и да го подудρам но џабе,тој паκ се смее. На гости зимава ρетκо одиме,штотуκу пρооди и не седнува,но тоа не му е дозволено иаκо потајно(домаќините)му дозволуваат да чепκа,се ρазбиρа без да се исκρши или напρави неκоја штета. Муабетот ми е деκа џабе јас дома го учам,κога на пρ.го носам κај κомшиите и домаќинот го "учи"κаκо се отваρа фρижидеρот.
    Κажано му е деκа не го носам повеќе аκо се повтоρи истото.
     
    На MilaP и irena.1 им се допаѓа ова.
  2. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Малецко е уште:)
    Во таа возраст и да прави нешто можеш да го кренеш и тргнеш. Но кога 6 годишно дете ти ја уништува ролетната, а родителиве ништо не викаат, е тоа е веќе нешто. Јас му викам немој Дени ќе се скрши. Тој се смее на цел глас. А мајка му и татко му ништо. Ќе се сложите со мене дека има приблем.
    Е после само пола саат од ролетната почна да рипа на наслонот на гарнитурата и да скока од таму. Пак ни мама ни тато не реагираат. Ама од наслонот почна да го закача татки му. Во стилот удри и бегај. Кога рипна овој, боже. Мислев ќе го здроби, грмеше на него. А мајка му го брани.
    Значи филозофијата е дур не ми го нарушува комодитетот нека прави што сака, ама буквално. Не е убаво така.
     
    На blackwave, M&M, MilaP и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Lavander

    Lavander Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    91
    Една моја другарка ми има кажувано за нивни пријателиод странство кои од мали децата ги учат да си носат занимација со нив, секогаш се со ранче на грбот и си носат играчки, сликовници и сл и си седат мирни каде и да одат. Трчање чепкање по туѓи ствари е стого забрането. Се знае се трча во природа или во игротека на други места не. Сепак, родителите на децата и двата се прилично културни и високо образовани луѓе. Кај нас мајките во последно време се или недораснати или престарени. Или се дечишта од по 20-25 години неискусни никогаш за никој друг не се грижеле во животот или се веќе тетки над 35 години и се со слаби нерви(најчесто омажени ради склоп на околности или непланирана бременост). Еве пред некоја недела бевме седнати со колешки од факултет на место каде одат прилично угледни луѓе. Типките, мајките дојдоа седнаа по хеланки и тренерки и си порачаа кафица, мафица и децава буквално од досада не знаеа што да прават па зедоа да се пикаат под маси, да трчаат, да викаат. Типките беа приближно наша возраст. Единствен коментар ни беше ако сме вакви мајки слободно да не екскомуницирате во иднина. Значи на толку боенки, играчки секакви,сложувалки, па ете како последна опција игри на мобилни телефони(за кои сум толку против) тие се однесуваа буквално како да седнале в парк и си ги пуштиле кучињата од ланец да се истрчаат. И јас сум била дете и јас сум носена по кафичи и ресторани, ама се знаело како треба да се однесувам, а немеше ни мобилни телефонини некои лесно преносливи играчки ни ништо во 90тите, некоја од куклите ќе си земев или тетратка и боици или едноставно родителите комуницираа со мене ми правеа муабет ми кажуваа смешки вицеви, приказни, што не.
     
  4. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Vospituvanjeto spored mene nema vrska so obrazovanieto.naprotiv znam pokondureni mr. dr.pa decana se strava.i majka mi bila zena od selo pa jas i brat mi sme bile do tolku vospitani sto koga sme idele kaj tetka mi na gosti i taa ni ponudela da jademe , brat mi ko mal i vikal vo tuga kukja ne se jade.i sekogas sme bile mirni i primerni.
    Ne vikam deka kerka mi e cvekje za mirisanje, doma znae kukjata da ja pretvori vo neviden haos od igracki ama se znae deka koga se ide na gosti kako treba da se odnesuva.stanuva zbor za 5-6 god deca koi vekje znaat kako da se odnssuvaat
     
    На BlackNight и MilaP им се допаѓа ова.
  5. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Ама не е тоа темата Ирена!
    Или ај да отвориме тема ,,невоспитани деца,, па таму да пишеме за децата на другарките, братучетките, комшиките... таму и јас ќе имам што да напишам за другите деца, но нема да се изненадам ако во нешто го препознаам и своето дете!
    Зборот ми е, има многу невоспитени деца и недосетни родители (како што напомена ти во твојот пример) но има ситуации кога малечките не ги разбираат некои работи.
    Морам да посочам пример. Ете лично моето дете, пргаво и темпераментно си се качува на столот. Нит разбира дека ќе падне, нит разбира кога велам НЕ, нит попушта кога стојам пред столот и го спречувам во намерата. Решение - го вадам столот од соба (да да, моментално сум без столови во трпезарија, чекам малата да заборави и пак да ги вратам) Ама ај извади и ги на другарката столовите??? Е не бива. И сега за неа моето дете е лошо и невоспитано, а само јас си знам кој труд се вложува за да ја воспитам.Ама некогаш заради возраста не бидува баш татка како што ние сакаме.

    И не може ниту една мајка да ме убеди дека нејзиното дете не потфрла во однесувањето и не повторува грешки. И ниту еден родител може да ме убеди дека неговто дете исклучиво седе и игра со играчки кога се на гости. Љубопитни се и здраво е да се такви, да сакаат да истражуваат... Решение би било да си седиме дома, ама овде одма следи муабет дека треба да се социјализираат тие деца, да променат средина, да се дружат со луѓе...
    Комплицирано е со деца, затоа велам толеранција малце.
     
    На alana, tina-63, leona83 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Lavander

    Lavander Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    91
    @snegulkata а зошто не му купиш неоја играчка или нешто што ќе му ја даваш да си игра со неа само кога ќе одите на гости и да си игра со штиклата, а не со столиците. Ако имаш проблем со столиците и детето кажи му на другарка ти, нека ги тргнат столиците, зошто ти е другарка ако не сака да ти излезе во пресрет, кога се работи за безбедноста на твоето дете, или ете таа нека му купи некои играчки и нека му ги дава кога ќе одите на гости.
     
  7. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Па добро, се избега од темата, точно... ама па пак до некаде е поврзано со муабетот - оти првиот пост баш се однесуваше на деца кои кубат, штипат, се неумни во глобала, и со тоа и оставиле лош впечаток на феминката. Но не треба да се генерализира. Јас знам деца кога ќе дојдат, им давам сокче, им пуштам Бумеранг или Маша и Медо, и не ги барај саат време :D И кафе да си се напиеш со родителите, и муабет да си направиш и се. А има некои се на Господ бељата, ама уште повеќе ме нервира кога родителот не реагира. А некогаш е и до самото дете. Има некои воспитани се родени, некои и со стап да ги тепаш пак по свое. Сум имала прилика да видам братчиња или сестричиња толку различни како да не се воспитувани од исти родители.
    А најсериозно не можам да поденсам деца кои во супермаркет или на улица се трескаат од земја, легнуваат долу и плачат за сладолед или чоколадо. И деца кои кога не им се допаѓа нешто што ќе им кажат родителите или други луѓе одат и ги удираат :o На пример... сакам да одам таму и таму, или да ми купиш тоа и тоа... и му кажува - не може... тоа цмиздри и одма со удирање. А многу и бабите и дедовците знаат да ги разгалат.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Zosto nekoj pisuvate deka cim e deteto godina i pol malo bilo za vospituvajne malo bilo nisto ne razbiralo:) kako za se e malo a ako pocni na cepka po stekerite togas ako vikame ocekuvame da ne razberi ako ne stanuvame i go trgame od mestoto:)ili sto togas stvarno mozi da se povredi a vaka roletnata nee nasa:)
     
    На Sky-butterfly, irena.1, MilaP и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    И,по твојов муабет испадна дека сите овдешни мајки се за никаде.Како можеш така да ги навредуваш сите родители дека се или дечишта или тетки кои од зорт родиле дете,срамота.И што има врска високото образование со воспитувањето на децата???Јас имам познаници кои магистирале па децата им се страшни,ем невоспитани,ем бесни,да не ти влезат дома,за ништо не им рекле не во животов.
     
    На M&M, MilaP и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  10. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Абе снегулче 15 страни има претходно, зар да се вратам се да исчитам. Јас реплицирав на претходните неколку коментари. Ти ја разбирам поентата, и јас имам палавко дома. И да се растура е ок, деца се. Ама оштетување не е. Нормална и потребна е социјализацијата, но родителот треба да си дежура над детето во туѓ дом. Тоа ми беше поентата. Твоето се качува по столици ок. Но доколку утре на гости почне да ги треска, бутка, гребе столиците сигурно нема да го оставиш и да си пиеш кафе. А на луѓето да им ги расклати столиците. Сигурно ќе го тргнеш детрто. Тоа сакав да потенцирам.
     
    На iki26, zalosna, MilaP и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Поголемиот син има 4 години и е многу немирен. Дома прави лом. Ама на гости не прави бељи. Знае да беснее, ама да прави бељи од типот - качување на комода, растурање, кршење предмети и сл., НЕ. Тоа не го прави. Јас секогаш го опоменувам кога сме на гости. Исто и маж ми. Помалиот син има 15 месеци и уште е мал за да прави бељи.

    Мене ме нервираат невоспитани деца. Е такви деца не поднесувам. Такви се внуците од едниот девер. Поточно, ќерката и поголемиот син. Внука ми има 11 години, а внук ми 7 години. Немате појма колку се некултурни. Навредуваат, пцујат, кажуваат погрдни зборови. Не внимаваат како разговараат со возрасни. Еднаш внук ми ми вели - ќе ти ја удрам една. Јас останав со подзината уста. Внука ми и вели на јатрва ми (мајка и) - курво една. Пак останав со подзината уста. Освен што се некултурни, туку и немирни се. Не ми пречи толку што се немирни, колку што се невоспитани. Девер ми и јатрва ми не реагираат на нивното однесување. Баш им е гајле.
     
    На cocobomb и M&M им се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    И јас не поднесував деца ама сега знам да се справам и со најнемирните и со оние што не сакаат да зборуваат и се претерано срамежливи. :) Желба ми е да работам покрај деца, во градинка или игротека. А моите сигурно ќе бидат многу добро воспитани. :)
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    A imas deca? :)
     
    На crimson, eloves, stilas7 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Jas imam dete, otsekogas sum sakaka decinja, no ne podnesuvam nevospitani. Moeto dete ima 19 m i od mnogu porano pocnav da ja vospituvam. Site mi velea rano e, so brzas, no sto porano podobro! Edni rodnini, imaat dve deca, ama bas nevospitani, koga ke dojdat otvaraat, lupaat po fioki, zboruvaat sramno, pcujat, se kacuvaat, rasturaat! Temperamentni bile, ha ha temperamentno dete e toa sto e ljubopitno, istrazuva, a ne sto krsi i ne se razbira koga ke mu kazes sto pati nemoj!
    Da treska glupostii roditelot da se smee?
    Ako e rano da se vospituva recimo na 15 m, koga e idealno na 6 godini koga ke stane za nikade? Se uci tele, a ne vol!
     
    На Rama и Ivvaannaa93 им се допаѓа ова.
  15. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.483
    Пол:
    Женски
    Vo red e se ova sto go napisa samo ne e tocno deka decata vo stranstvo kade i da e se pomirni i povaspitani od tie kaj nas. Toa skoro site go vikaat ama ne e sekogas taka. Ae zavisi povtorno i do decata i do familijata isto i kako kaj nas. Ziveev 1g vo anglija i cuvav deca i toa vo poveke semejstva i tamu ima od do razlika. Vo moeto semejstvo devojceto bese uzas sinceto bese zlato. A roditelite bea poprilicno strogi posebno tatkoto, doduse majkata poveke vikase od sto bese stroga i im popustase. Odev i kaj nivni prijateli isto vidov mnogu besni i nevospitani deca. Edino razlika od kaj nas e sto pomalku im se tresat posebno za oblekuvanje i jadenje, gi ostavaat sto sakaat da pravat.
     
  16. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.483
    Пол:
    Женски
    I menentakvi deca me vadat od takt. Posebni bezobrazni zborovi na nekoja vozrast od 4-6g. Alooo a na 14 sto li ke zborat. Jas si imav malku maka so sin mi, ima 6g od sto uci od decava sto se druzi ama.poleka mu gi iskoreniv, so kaznuvanje, so zborenje mnoooogu i objasnuvanje pa i so vikanje koga ne pali so ubavo. Mnogu pati nadvor koga sme sobrani i koga ke pocnat drugive deca ja vikam po site ama ic ne.mi e gajle od roditelite. I im vikam jas sum losa majka i pred mene ne smeete taka da zborite. Roditelive kao pa gi karame gi kaznuvame ama ne pali. Ne znam ama jas toa ne go trpam. Ok znae i sin mi da.mu se ispusyi nekogas ama go opomenuvam i fala bogu tie najbezobraznite raboti ne smee da gi spomne. Za nemiren ok po doma da po malku ama dobro e sto nadvir od doma e dosta pristoen i mnogu pocituva avtoriteti posebno gradinka skolo... e mnogu se nerviram sto ne se pozdravuva ao komsii i poznati ama toa e od sto se srami, znae pod nos da kaze zdravo ama nikoj ne go slusa. Koga e so drugarite znaat mnogu da zbesnat ama na krajot na kraistata deca se treba da si igraat.
    Drugovo e uste malo zdravje ke vidime, jas kolku mozam se trudam da gi vospitam i voglavno so mm gledame ako eden kara drugiot da kuti bidejki moslam deka nema efekt ako drugiot go brani
     
  17. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Искрено генерално многу сакам дечиња, да си правам муабет со нив, да ги играм.. мене до сега дете колку што ме има расположено и насмеано некој друг така ме нема.. НО познавам деца кои едноставно не сакам да ми се во близина, познавам толку невоспитани дури не ми се верува како тоа родителот на тие зборови и дела од детето не се дрзнува да направи нешто! Детето е слика на родителот , а овде се гледа и виновникот..
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Генерално сакам дечиња и добро се снаоѓам со нив.
    Но, во последно време сум згрозена до кај може да отиде детската агресија и невоспитаност. Она што најмногу ме иритира е непочитувањето на постарите(обраќање со погрдни зборови, туркање, замавнување и сл.). Да не бидам сфатена погрешно, не ме нервираат дечињата туку мајките кои имаат игнорантски однос кон таквото однесување.
    Немам се уште дете, едно е на пат, но уште од сега сум многу загрижена како ќе се снајдам во улога на родител од овој аспект. Се плашам дека некогаш трудот од родителот не вродува со плод поради карактерот на детето.
     
    На CameliaMiller, eloves, Olitomboy12 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.678
    Пол:
    Женски
    За последната реченица (y)(y)(y)
    Одкако станав мајка најмногу се плашам од тоа :worried:
     
    На iki26 и Luna91 им се допаѓа ова.
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Јас не поднесувам невоспитани деца.

    За поголемите сум била ептен принципиелна и строга, со малава сум малку попустлива и посталожена и гледам дека со неа ќе ,,остварам,, поголем резултат отколку со браќата нејзини.

    Секоја нервоза која ја демонстрира родителот се рефлектира на детето.Како што се однесуваме ние, така децата ќе попримат од нас.Да не се чудиме и да не се лутиме на детската агресија, на родителите треба да се лутиме.

    Се разбира, секој се раѓа со некаков генетски код, т.е. врежани карактерни црти кои не се менуваат, но сепак мислам дека родителите може да имаат големо влијание.
     
    На zuto, BlackNight, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.