1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не ја разбирам содржината на книгава..

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од biggirlsdontcry, 19 април 2012.

  1. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Темава ја отворам поради нејасните содржини на книгите.Поточно не дека не се толку јасни но нели,се случува да читаме книга која сеуште неможеме да ја разбереме,пасуси,глави,или само некој дел нејасно напишано и слично.
    Еве јас ќе почнам.Само што ја прочитав книгата „Слугата Јернеј и неговото право“ и не сватив само на крајот дали луѓето од Бетајнова го фрлиле во пожарот или само го тепале со клоци Јернеј,и дали он го подметнал пожарот или пожарот е настанат од сосема друга причина?

    ако модераторите сметаат дека оваа тема е дупла или непотребна нека ја избришат,јас ги пролистав четирите страни на овој дел литература и уметност и не наидов на тема како оваа. :)
     
  2. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Мене таква ми беше Малиот принц, и од чиста љубопитност би седнала уште еднаш да ја прочитам. :)
     
    На New York13 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Книга што не сте ја разбрале?

    http://www.google.com/imgres?um=1&hl=en ... 0,s:0,i:68 100 празни страници...некако чудно ми заврши не сфатив дали умре таа или не и дали беше бремена ??
     
  4. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Книга што не сте ја разбрале?

    Јас мислам дека малиот принц не е лектира за четврто одделение. Незнам за другите ама јас не ја разбрав. Нешто се сеќавам пр. растението баобаб и една роза .... Мислам дека беше така.
     
  5. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Оваа тема ја барав. Мене содржински не ми е јасна „Играта на ангелот“.
    Па ај ако го има некој Зафон читано нека ми објасни. :$

    Еве конкретно што не разбирам:
    1. Кој е уствари тој што му нуди договор на Давид за да издаде книга? И што и е тој на Кристина, пошто на крајот заедно се споменати?
    2. Кој е Диего Марласка и што точно се случило со него?
    3. Што се случува на крајот од романот т.е како завршува? (Само писмото на Изабела го разбрав од тој дел).

    (не се вакви нереални книги за мене... :wasntme: )
    :D
     
  6. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    И мене не ми е јасна оваа малиот принц...Многу чудна,воопшто не ја разбрав...
     
  7. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    300
    За утре ми е Демијан за во школо па ако може некој да ми ја подобјасни малку. Ја прочитав и многу ми беше интересна, и не е дека баш не ја разбирам ама сигурно има некој што ја разбира подобро суштината... и не можев да сфатам, дали Демијан воопшто постоеше?
     
  8. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
  9. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    И јас не ја разбрав, ама ми беше многу интересна, а не ја разбрав бидејќи не ми беше прочитана „Сенка на ветрот“, треба прво неа да ја прочиташ, па после оваа. Јас обратно направив и сега сум во план повторно да ја читам,за да ми се разјаснат и мене овие работи што ги напиша ти :)
     
  10. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Се сомневам дека некој ја прочитал, но сепак да си прашам.
    Јас си имам свое сфаќање за книгава па сакам да чујам туѓо.
    Canone inverso?
     
  11. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.287
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Во ред сега, таа е премногу филозовска.. :!: И јас не ја разбрав, требаше сестра ми да ми каже дека
    оној кој заглавил во пустина, всушност, само си го замислувал Малиот Принц..

    Доста е чудна и тешко разбирлива..
     
  12. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Повторно имав прилика да ја прочитам, ми требаше за факултет.
    Не е филозовска, едноставно има премногу идеалистички сфаќања за човековата природа.
    Изобилува со метафори кои мало дете т.е ние пред 10 години не сме можеле да ги сфатиме.
    Мој заклучок е дека книгата и покрај цртежите во неа, наменета е за возрасни.

    Пораката лежи во самата посвета на втората страна.

    "I ask the indulgence of the children who may read this book for dedicating it to a grown-up. I have a serious reason: he is the best friend I have in the world. I have another reason: this grown-up understands everything, even books about children. I have a third reason: he lives in France where he is hungry and cold. He needs cheering up. If all these reasons are not enough, I will dedicate the book to the child from whom this grown-up grew. All grown-ups were once children-- although few of them remember it. And so I correct my dedication:

    TO LEON WERTH

    WHEN HE WAS A LITTLE BOY
    "
     
    На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    „Сто години самотија“? :?:
    Ја читав кога имав 16год. и искрено тогаш ми беше ... па благо кажано ОДВРАТНА ... тие некои сцени и филозофии мислам дека ми одзедоа сто години од мојот живот :D
    Па ако има некој да ми ја каже суштината на книгата би му била благодарна :*
     
  14. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186

    Не видов дека има ваква тема и јас го поставив истово прашање, зошто ќе ме мачи ако не го разберам :D исто како да не сум ја прочитала
     
  15. YourBoddy

    YourBoddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    70
    Принцезата на малиот принц.. Ништо не разбрав ми беше досадна и правев напори да ја дочитам и не ја разбрав ама тотално НИШТО :lol:
     
  16. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    МИСТЕРИИ - КНУТ ХАМСУН |(
     
  17. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Јас ја прочитав Глад и ми се допадна потоа си реков дај Мистерии ке земам да ја читам(прочитав дека е добра книга), но не знам за што беше.