1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нотарски услуги

Дискусија во 'Правни совети' започната од Minnie 1, 12 март 2015.

  1. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Претпоставував ама има некои надополнувања на сведителства се по една страна... @An4e banance значи 600 денари
     
    На An4e banance и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. An4e banance

    An4e banance Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2019
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    612
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на одговорот
     
  3. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Девојки ајде едно нотарско прашање од мене.

    Како оди постапка и што треба од документи за заверка на гарантно писмо/писмо за покана за виза? Конкретно ми треба за виза за во Македонија, јас треба да го напишам писмото, да го заверам на нотар и така да го дадеме во амбасада.

    Нема никакви примери за писма на македонски, најдов некои на англиски гледам вклучуваа податоци од типот на број на лична карта, датум на раѓање,а адреса на живеење и слично. ама не сум сигурна што би требало да однесам јас кај нотарот.
     
  4. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali ima nekoj primerok od dogovor za izdavanje stan koj sto treba da se zaveri na notar?
     
  5. Dee*Tee

    Dee*Tee Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    773
    Пол:
    Женски
    Има некој нотар да ми даде упатство каде да се обратам? Потребно ми е да ми направат проценка на образование во странство, меѓудругото бараат документ кој ќе биде заверен со пасош за потврда на идентитет.
    Во насоките и објаснувањата кои се овластени лице е наведен и нотар. Меѓу другите набројани се и адвокати, но адвокат ми вика дека за тоа бил овластен само судски преведувач, а ваму не е спомнат. :?:
    Исто така пишува "The seal or stamp must be in English or French" има кај нас некој со таков печат? Каде да се обратам стварно не знам...
     
  6. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Машки
    Ги преведуваш првите 2 стр. од пасошот твој на англиски јазик преку судски преведувач, понатаму преводот од судскиот преведувач го носиш во судот да ти стават апостил или доколку во странската држава ги признаваат нотарски заверените исправи како јавно заверени исправи тогаш преводот само го заверуваш кај нотар.
     
  7. Dee*Tee

    Dee*Tee Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    773
    Пол:
    Женски
    Пасошот ми го признаваат ваков каков што е, нема потреба од превод. Има само дополнителна identity form што треба заедно да ја прикачам со скен од пасошот, е таа треба овластено лице да ја завери. Уствари пошто не одам лично таму, туку само им праќам документи, треба тоа овластено лице да потврди дека јас сум таа.
    Ама дека пишале тоа погоре што го цитирав... Не знам дали некој во нашава држава има и право да работи со таков печат, м?
     
  8. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Машки
    Потврда за идентитет претежно издаваат нотарите, во случај да не сакаат да ви издадат таква потврда, прашајте таму дали прифаќаат потврда за идентитет издадена од адвокат, ако прифаќаат тогаш било кој адвокат може да го потврди вашиот идентитет врз основа на важечка јавна исправа за лична идентификација (лична карта или патна исправа).
     
    На Dee*Tee му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Zdravo, od firma treba da mi podnesat za UK viza mi baraat da napravat moite na notar izjava deka sum na nivna adresa kako dokaz deka ziveam so niv.. dal nekoj pravel da me posoci kako treba da izgleda
     
  10. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.441
    Допаѓања:
    10.317
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    дали некој знае да ми каже заверка на потпис - образец ЗП кај нотар, што конкретно значи тоа? Колку трае целата постапка?
    Треба да присуствувам за толкување, па да знам отприлика.
     
  11. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Машки
    Обична заверка на потпис, се пополнува име презиме ембг и потписот се става пред нотар своерачно и нотарот врз основа на лична карта го заверува потписот, заверката станува веднаш се плаќа 150 ден. кај нотарот.
    Инаку ова најчесто се користи за управителите на трговски друштва го заверуваат потписот за да можат да ја активираат трансакциската сметка на фирмата во банка, од банка им бараат ЗП образец заверен кај нотар, и горе кај ЗП образецот го допишуваат ембс, назив и седиште на друштвото, а за кај регистрационен агент за отварање на фирма ЗП образецот не треба да биде заверен кај нотар, истиот електронски го заверува регистрациониот агент за потребите за регистрирање на фирма.
    Во сите други случаи ЗП образецот се заверува кај нотар како што објаснив погоре. :)
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  12. spacemonkey

    spacemonkey Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво, потребна ми е заверка на копии од оригинални документи (диплома и сведителства) за студирање во странство. Дали постои можност заверката да биде и на англиски јазик?
    Имам превод на потребните документи, потребно ми е оригиналите да бидат заверени.
     
  13. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    ако бараш заверка на копии може и на англиски да е документот..заверка на потпис не може на друг јазик
     
  14. spacemonkey

    spacemonkey Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    certified photocopies of your original diploma and complete transcript of your Drzjavnata Matura awarded by the Secondary
    School. If these documents are not issued in English, Dutch, German or French
    as standard, we will need to receive official translations of your documents translated by a sworn translator alongside certified
    copies in the original language.


    Преводи имам. Прашањето ми е дали оригиналните документи на македонски јазик што ќе ги заверувам на нотар може да бидат со англиски печат?
     
  15. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Не…во мк е официјален македонскиот јазик и печатот може да е само на македонски
     
    На spacemonkey му/ѝ се допаѓа ова.
  16. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Колку чини солемнизација на договор за купопродажба на стан со хипотекарен кредит?
     
  17. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Здраво, колку чини согланост полномоштво од родител за сликање на дете за пасош, бидејќи нема да бидам во државата, за да може да присуствува само таткото?
     
  18. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Dali znaete notar sto raboti vo sabota?
     
  19. m_ana

    m_ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo,dali nekoj znae kolku cini zaverka na notar na kopija od diploma od sredno?
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    32.093
    Пол:
    Женски
    200 денари.... Затоа што дипломите се со два листа. Првиот лист е 150 денари. Секој нареден е 50 денари. Јас имам заверувано диплома од средно.