1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Операција на жолчка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од T-A-N-J-e-T-o, 25 септември 2012.

  1. T-A-N-J-e-T-o

    T-A-N-J-e-T-o Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Девојки се оперирав во четвртокот од жолчка, до сега има поминато 5 дена а за 2 дена треба да идам за да ми ги извадат конците. Сакам да Ве прашам тие што се оперирале од жолчка колку време сте мирувале дома, после колку време почнавте да излегувате да прошетувате, и после колку време може нормално да се има сексуални односи...? Ве молам пишете
     
  2. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Јас две недели не изглегував од дома, но се си работев. Бев на посебен режим на исхрана 3 месеци (воглавном полесна храна). Сега се е зависно нели? Јас лапараскопски се оперирав и после 1 месец почнав со работа полно работно време. Ке си видиш ти самата што и колку можеш да работиш, да се движиш. Јас многу мака видов со бањањето, бидејки не смеев да ја топам раната.
     
  3. T-A-N-J-e-T-o

    T-A-N-J-e-T-o Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Докторот не ми кажа ништо за бањањето. Тој рече дури и дека може да ги извадам газите и да се истуширам уште пред да ми ги извадат конците. Али јас се плашам и за тоа не се отпуштам многу многу. Не сакав тука да те прашам ама сакам да ми дадеш твое мислење, за 2 недели правеме годишнина со мм и можно ли е да бидам способна за нешто повеќе ... ? Поздрав...
     
  4. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Најубаво да си го прашаш докторот, сепак он најубаво знае што и како. Јас не знам дали операцијата ти беше лапараскопски или класично итн затоа најубаво докторот ке ти каже.
     
  5. T-A-N-J-e-T-o

    T-A-N-J-e-T-o Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Јас мислам да беше класична сега не ќе можев да седам ни на компјутер :) лапараскопска беше, имам само 3 дупчиња како и да е ти благодарам за се :) поздрав
     
  6. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Бидејки е лапараскопска можеш веднаш да имаш секс :lol:
     
  7. M@g&

    M@g& Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Ве молам за помош.
    Мојот татко има околу 48год, има камен во жолчка околу 1цм и пол и од лекарства ги пие панцеф, еманера, спазмекс и кетонал. Болката му се намалува, но следните денови пак е исто, има јаки болки..Сака да се направи операција но ни е страв кај кој доктор..Ве молам за ваше мислење што да прави, да пие, јади и како е операцијата колку време дали е ризична..
    Фала однапред :*
     
  8. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Камен од жолчка неможе лесно да излезе.Ако прави операција налесно и набезболно е со лапараскопија.Со лапараскопија се прават три мали реза, од по два сантими и се вади и каменот и цела кеса.Лесно се закрепнува три дена се лежи во болница и после еден месец треба да пазиш на исхраната отпрво пр:да не јадеш овошје со лушпа , многу заинета храна и слично кажува докторот.Таткоми се правеше во државна болница во Скопје три дена лежеше во болница првиот испитувања,вториот операција и третиот или четвртиот дома со автобус си дојде дома многу безболна метода распрашајтесе . Таткоми го правеше Владимир Аврамоски но сега се префрли во Систина.Преку фондот се плаќа 2500 ден.иначе операцијат кошта 17500ден.Но јас мислам не е тешка операција прашајте за на клиника во Скопје.
     
  9. M@g&

    M@g& Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Фала многу за информацијата..Одлучивме и закажавме исто лапараскопски да се направи операција во Битола.Се надевам ќе биде се во ред, па ќе ве информирам :)
     
  10. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Кога се правеше таткоми операција, лапараскопија имаше само во Скопје и Битола.Во Скопје треба многу чекање и такоми го понудија за Битола, ние чекавме 6 месеци поздрав со лесно нека помине брзо закрепнување.
     
  11. M@g&

    M@g& Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Фала ти, овој месец ќе се прави операција лапароскопски, па ќе ве известам.
    Поздрав
     
  12. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Simptomi posle operirana zolcka ve molam za mislejne
     
  13. malifesent

    malifesent Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    146
    Во последно време осеќам болка на десната страна од грбот, јас се си мислам дека си имам проблем со жолчката , арно ама матичниот ми вели дека било мускулна болка ме гледаше на ехо кај него демек бил и он интернист и не ми дава упат за интернист на друго место. Какви проблеми имаше пред да ти утврдат дека имаш проблем со жолчката ?
     
  14. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Во четвртокот правев лапараскопска операција. Во четвртокот цел ден немав ништо јадено пиено само на инфузии бев, во петокот ме пуштија ручав супа малце и цел ден бев на бисквити и чај, исто и денес. Ме интересира дали може да се јаде и нешто друго, многу ми е страв да не се здебелам. Анестезиологот ми рече дека ќе се здебелам, дали некој што го поминал истото може да ме посоветува. Ви благодарам
     
  15. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Mene pocna da mi otekvat nozete i racite plus tapa.bolka imav na desna strana i nazad na pleskata i nemav apetit skoro.ic
     
  16. fitgirl

    fitgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам дали некој има некакво искуство со др. Александар Митевски за лапараскопија? Сега работи во Ремедика.
     
  17. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае колку пари е операција на жолчка, лапароскопска операција, на приватна клиника?
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира операција на жолчка приватно, како и искуства со приватните. Сга во време на корона ретко ставаат на листа
     
  19. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.483
    Допаѓања:
    3.300
    Пол:
    Женски
    Преку 60.000 е најмалце
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. magdalena79

    magdalena79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Eve jas samo sto se pravev vo Sreda i denes izlegov od bolnica. Se pravev laparoskopski i na privatno. Cenata koja ja plativ iznesuva 1530 evra.
    Od anestezijata vcera cel den i del od nokta ja pominav povra.... denes ne sum no imam enormni bolki vo predelot na grbot gradite ramenjata . Mi rekoa deka toa bilo normalno od vozduhot ( gasot) koj ti go vbrizguvat vo tebe i deka nekolku dena ke mi e taka. Toa e moeto iskustvo i seuste go pominuvam vo momentot.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.