1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Песните на Тоше ги пеат српски пејачи

Дискусија во 'Музика' започната од maja8, 18 јануари 2010.

  1. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Нели песните што Тоше ги напишал сега ке ги испеат други пејачи, и тоа ке биде неговиот најнов албум. Но мене не ми се допаѓа што освен Калиопи и Елена Ристеска, останатите песни ке ги пеат пејачи од Србија и Хрватска :? Што мислите вие за тоа?
     
  2. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Мене баш не ми смета тоа!Што има врска ако се од Србија или Хрватска? Таму има луѓе што многу повеќе го ценат Тоше отколку некои тука.Штом сакаат дел од своето време да го издвојат за албум на Тоше тоа значи дека го почитуваат.А зошто тебе не ти се свиѓа тоа? Затоа што мислиш дека на албумот на Тоше треба да има само македонски изведувачи?
    Срамно е таквото размислување според мене!
     
  3. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    zasto da ne,neka gi pejat i pejaci od drugite zemji,za da se pustaat sekade,ne samo kaj nas,i da ne go zaboravime...
     
  4. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Значи јас најмногу од се ја сакам и почитувам нашата музика, и нашите пејачи ( зборам за оние кои се стварно квалитетни а не новосоздадениве „ѕвезди“) . Да беше Тоше србин, мислите дека нашиве ке ги пееа песните? Воопшто не ми се допаѓа тоа што само Елена и Калиопи ке пеат негова песна, сметам дека можат и нашите пејачи да го направат тоа, па и да ги препеат на српски за српскиот пазар. А сметам дека нема некој што би одбил да испее песна на Тоше... И воопшто не се срамам од моето размислување. напротив ГОРДА СУМ !
     
  5. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    i bas mi e cudno sto ne se javi nekoj moj istomislenik. hmmm
     
  6. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    И јас си ги ценам нашите пејачи,ама оние навистина квалитетните.
    Амааа,ни тие ни тие не сакам да ги пејат песните од Тоше,мразам кога Елена ќе се фали со хит што душа дал да го искомпонира.Ако беше жив можеби не ќе сакаше таа да ја пее баш таа песна.
    Извинете ама тоа е по мое!!!најдобро ќе беше да ги пуштеа во демо какви беа ,такви!
    А вистина е дека
     
  7. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Па немаше демо снимки туку само компонирана музика без никакво пеење од Тоше. Според мене, апсолутно немам ништо против кој и да ги пееше песните, се додека се правите луѓе за тоа,луѓе што го почитуваа и го сакаа Тоше. А според мене хрватите мн повеќе го респектираат и го респектираа додека беше жив од нас.
     
  8. Drako

    Drako Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    26
    Не е важно дали ќе ги испеат Хрвати,Срби или некој од нашиве важно е тоа што со отпевањето и нивното присуство да му дадат големо значење и почит на Тоше а не неговите песни да ги користат за пофалба и се знае дека кој и да ги испее не може као нашиот ангел.Тој беше и ке остане еден и единствен и никогаш нема да се заборават сите работи што тој ги направи ниту песните што ги испеа.
     
  9. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    не ми сметА што српски пејачи ги пејат песните на тоше ама не е тоа тоа тоше си е тоше никој не може како него ;) :(
     
  10. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    Јас пак мислам дека подобро е сите негови песни да ги отпеат познатите пејачи од соседството само поради едниствена причина што тие мноооооогу повеќе го испочитуваа нашиот Тоше. Многу повеќе него ли нашиве "ѕвезди" се покажаа достојни за тоа. Реално, македонскиве пејачи одсекогаш гледаа на Тоше со завист а никој не беше ни бар малку блиску до тоа што беше тој. Баш забележав пред концертот, ретко која наша телевизија го рекламираше, додека на српските канали беше пуштана таа реклама на секој половина час. А и кога зборат тие за Тоше, некако многу повеќе можам да почуствувам почит кон него и неговото дело, отколку овие нашиве, кои само се натпреваруваат кој повеќе ќе покаже дека бил пријател со Тоше, па колку само го почитувал и ценел... глупости. Па додека беше жив, ретко кој од нашиве пејачи му гостуваше на концертите, се бунеа зашто само Тоше се форсирал, па зар само тој бил ѕвезда тука итн... И сега вие кажете ми, зар овие исти луѓе заслужуваат и да го спомнат неговото име а не пак да ги пеат неговите песни?! Зар имаат лице да застанат на таа сцена и да кажат по некој збор за Тоше (читајте да си се испромовираат себе си)?! Јас мислам не.
    ТОШЕ БЕШЕ И ОСТАНА ЕДИНСТВЕН.
    Почивај ни во мир анѓелу и нека ти е вечна славата. Недостасуваш бескрајно... ;(
     
    На Pink.Princess му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Sto ima ovie nasive kopuci da peat negovi pesni , da si pravat li marketing??? Dodeka bese ziv mislam deka mu zaviduvaa zasto bese i zasekogas ke ostane najdobar!!!Pozz
     
  12. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
  13. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Auuu ne mi se veruva sto citam...
     
  14. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Кои според тебе од македонскиве пејачи би требало да ги пеат тие песни?
     
  15. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    НИКОЈ!
     
  16. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Откако почина човекот мира не му дадовте, додека беше жив сите по ред го плукавте. (секоја чест на малкуте вистински фанови)

    Почитуваењто и славењето на името негово отиде надвор од границите на нормала.
     
    На tanjabela му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Точно. Факт е дека не може никој да ги отпее како Тоше, а од друга страна мразам некрофили и продавачи на фабрикувани емоции...како народов да е толку глуп да не сфати дека сакаат себеси да се промовираат. Да се пеат-тоа да, ама да не се претерува. Песните нека останат на неговите фанови, тие нека бидат оние кои ќе ги организираат тие настани со кои ќе се велича животот и работата на Тоше, а за неговите колеги од кои минимум 50% плукаа по него додека беше жив а баш тие најмногу сакаат да му ги пеат песните, можам да кажам - ако сакаат да се промовираат нека фрлат некој денар за своја песна, а не вака на готово.
     
  18. fashionbaby

    fashionbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    244
    Не е чудно,ги пеат пошо се убави и никој неможе да им бара авторски права... Али тоше најубаво ги пее :)
     
  19. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Токму така,никој не може песните на Тоше да ги пее како што само тој лично знае бидејќи неговите песни не само што се многу убави,туку и тој го имаше најубавиот глас од сите пејачи во регионот и да беше жив ќе изградеше интернационална кариера и ќе станеше интернационална музичка ѕвезда и затоа и јас сум против други пејачи да ги пеат неговите песни! :* :inlove:
     
  20. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Па што ако ги пеат? И тој пееше нивни песни... :)