1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плетење „класје“

Дискусија во 'Рецепти' започната од Candy-girl, 29 октомври 2011.

  1. Candy-girl

    Candy-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Сестра ми бара некој рецепт, односно незнае како се плети некакво класје (нешто како плетенка) ме отру и се јавува на мајка ми па вчера мене во 2 саатот вечерта и си реков ајде да побарам за неа нешто но не најдов си реков ајде овде на фемина ќе побарам нешто. Ве молам помогнете ми. :(
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Плетење „класје„

    :D :D :D ништо не ми е јасно, сигурно е нешто што се прави од тесто и како погача му доаѓа. Пиши некој детал па ке заплетеме ако треба ;)
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Плетење „класје„

    Мајка ми обично прави милиброд или козињак за Велигден или за Божиќ и најчесто го прави како плетенка.
    т.е тестото откако ке го измеси, го дели на три дела ги сучи долгунесто и потоа ги плети како плетенка и така го става да се печи. Најверојатно за тоа станува збор. Моментално го немам рецептот , ама ќе го побарам и ќе го напишам подоцна ;)

    Разделете го тестото на пет еднакви делови,
    оформете пет еднакви по дебелина ленти од тесто
    и поставете ги една до друга на работната маса,
    на хартија за печење.
    [​IMG]


    Притиснете ги едно до друго горните краеви
    на лентите од тесто. Тестената лента (1)
    префрлете ја над лента (2), под лента (3)
    над лента (4) под лента (5)

    [​IMG]

    Сите ленти изместете ги надесно и потоа
    земете ја најдесната лента и поставете ја
    над лента (3) под лента (4) над лента (5)
    и под лента (1)

    [​IMG]

    Повторете го дејството од слика 3 колку пати
    што е потребно, секогаш започнувајќи од
    десната страна. Добро притиснете ги краевите.

    [​IMG]

    Еве што најдов на интернет, овде е направено со пет ленти. А може да биде и со три. Зависи како сакате :)
     
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Еве имало тема, за малку ќе отворев нова.

    Јас уствари сакам да правам милиброд, најдов и рецепт, со тоа што тестото не ми е воопшто проблем, но откако 2 пати ќе стаса - не сакам да плетам плетенки и чуда, сакам да има повеќе мармалад, но како, колку ленти да направам, должина, ширина од прилика, одат ли една врз друга со мармаладот, па потоа виткањето, како оди?
    :(

    Еве го рецептот.
    http://www.kulinar.mk/recepti/Milibrod.html
    Сепак мислам дека една тема за благи традиционални јадења нема да ни е на одмет, м?
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Пробај го она второто што се мота како ролат. Расукај ја кората одприлика како тавче бр. 32 (ама сум сликовита :lol: ). Ако имаш повеќе тесто подели го на 2 дела па направи 2 ролата. Кога се печат нараснува тестото. Незнам како да ти објаснам... :D сакав да ти кажам дека прво посоли мак-афион на тестото па потоа џем од сливи-мала слатка тајна на извонреден вкус ;)
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    ^ Фала многу Славица, разбрав од прилика, ролат ќе биде. ;)
    Јас за почеток ќе правам половина доза, значи ќе имам едно ролатче и се надевам ќе испадне ок.
    А дебелината на расуканото? Подебело, потенко, :?:
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Потенко, 5-6 мм - 1 см :) затоа што нараснува тестото.
    Ајде па ќе чекаме резултати, инаку и мене ме намами да ти кажам право :D ај ај утре месам јас
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.864
    Пол:
    Женски
    Јас ќе напишам еден рецепт за козињак ( само што го испробав ) :) Рецептот е грчки , на грчки козињак се вика цуреки :)

    Козињак

    Прва смеса:

    120 мл. вода
    120 гр. свеж квасец
    1л. брашно

    Vтора смеса

    7 гр. махлеп
    2 гр. мастиха
    1 ванила
    ренден портокал


    Tрета смеса

    100 гр. маргарин
    200 гр. шеќер
    2 гр. сол
    4 јајца
    200 мл. млеко
    1 кг. брашно


    Nајпров се мешаат состојките од првата смеса и се остава да стаса. Vо блендер се става втората смеса и се се меша. 100 те грама маргарин се матат со шекерот , се додава втората смеса , па млекото , јајцата и првата смеса со квасецот. Pотоа полека се додава брашното и се оформува тесто. Tреба тестото да не се лепи./ Sе остава да стаса во сад подмачкан со маргарин 1 саат. Pотоа се премесува и стасува во истото место уште 1 час.Sе плете во вид на плетенка и се премачкува со жолчка од јајце.Mене лично ми излегоа 3 плетенки :) Rерната се загрева на 150 степени , а се пече додека не се зацрват плетенките :)