1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорака за лаптоп

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од karina8, 18 септември 2011.

  1. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Доколку имате лаптоп каков е вашиот, колку сте задоволни, од каде сте го купиле ?

    Сакам лаптоп да купувам па потребна ми е помош околу изборот. Која марка на лаптоп според вас е најдобра ? Ми викаат дек Dell биле добри, други пак HP, Asus. И за Тошиба ми треба мислење. Значи ми треба препорака за лаптоп, не е битна цената е сеа да не е и премногу солена. Нема да го користам за работа, за игри незнам дали ќе имам време, значи за секојдневна потреба ми треба, интернет најважно.

    Е сега сакав и да прашам дали некој порачувал од kupilaptop.com? Ме интересира како се движат цените низ Скопје да знам каде да гледам.
     
  2. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Јас летово земав лаптоп Dell 24.000 ден. од Нептун и за овие скоро 3 месеца задоволна сум.
    До сега не сум имала проблеми околу него,пу пу да не го заречам :rofl:

    [​IMG]
    [​IMG]


    http://www.dell.com/uk/business/p/vostro-1015/pd

    Chipset
    Intel® 45 Express chipset

    Optical Drive
    8X DVD+/-RW
    Power
    6-cell Lithium Ion
    65 Watt AC Adapter
    Multimedia
    1 speaker
    Integrated 1.3 MP camera with digital microphone
    Connectivity
    Wireless 802.11b/g /n+ Bluetooth® combo
    Ports, Slots & Chassis
    Network connector (RJ45) RJ11
    1394, VGA
    (4) USB 2.0
    AC adapter connector
    Headphone jack
    Microphone jack
    Audio jack
    5-in-1 card reader
    34 mm ExpressCard slot
    Dimensions & Weight3:
    Width: 14.8" / 376mm
    Height: 1.0-1.5" / 26.5-36.8mm
    Depth: 9.8" / 247.9
    Starting weight: 2.4 kg (5.25lbs) with 6-cell battery and DVD+/-RW
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    И јас бев во дилема за лап топ, но дефинитивно знам од која марка ќе земам - Asus ;) Ќе купам за недела дена. Цена: до 300 евра.
     
  4. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Јас имам Sony лаптоп, го имам година и осум месеци, ниеднаш го немам однесено на сервис.
    Го платив 58.000 мислам али не ми е од Скопје туку од Барселона, но и тука го има истиот..
    Ако неќеш да си купуваш лаптопи секоја година, тогаш ти препорачувам Sony лаптоп ;)
     
  5. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    И јас веќе подолго време собирам пари за лап-топ.
    Но, да не биде премногу скап. Нешто веднаш по нова година планирам да купам таман и попустите ќе почнат. Е сега, искрено да си кажам врска немам од компјутери и се тоа, па ме интересира дали е добар овој:
    http://www.asus.com/Eee/Eee_PC/Eee_PC_1015B/

    Гледав и нешто на јутуб за истиот, имаше добри коментари.
    И да напоменам, за по chillin' употреба е... Гугл, јутуб, фејсбук, фемина и по некое проектче да направам доколку треба за во школо. Затоа барам по евтин.


    Благодарам однапред и доколку имате некоја препорака искажете се. :*
     
    На DzingrlakaDzikica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    А што би ми кажале за оние на Аcer ?
    Или пак за MSI ?
    Ужасно ми треба лап топ, а во дилеми, ма и полилеми сум каква марка да земам. :D
    Има некоја од вас искуство со горенаведениве?
     
  7. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Apple се најдобри, никој неможе да ме разубеди. Дизајн врв, перорманси исто. Издржливот како никои други. Си го сакам најмногу мекот

    Од оние попристапните најмногу сум за dell, мислам дека се најдобри за просечен корисник, за секојдневни потреби, натинг спешл. Плус за женско се топ ради дезените и боите што ги имаат
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Нашиот е dell, а на братучед ми тошиба, па ние сме задоволни и од овој и од овој, е сега зависи и како ќе ти се погоди не е секогаш до марката ;). Знам само дека од 5 луѓе кои ги познавам кои купиле асус на 3-ца од нив негде во период од 1-6 месеци им цркна екранот па нели под гаранција им го поправија, а на 1 од нив имаше проблеми внатре незнам само дали со рамот или процесорот не сум сигурна.
    Не правам анти реклама на асус ама јас не би купила после тоа што го знам
     
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.021
    Имам Асус и само што го купив,по некоја недела му се симна цената :worried: Задоволна сум многу,а карактеристики да ви напишам незнам баш,зашто дечко ми го бираше,он се разбира во тоа :)
    И сестра ми од Америка си купила Асус,и таа е задоволна.
    Јас би ја препорачала оваа марка на сите,иако бев скептик во почеток,демек не толку позната била.
    Сепак,денес бидејќи марките не се тоа што беа,зависи како ќе се погоди,а не марката би рекла.Тетка ми купи ХП од 500 евра,одма и се расипа батеријата,почна да кочи,нонстоп преинсталира windows...Сестра ми ми кажа еден нејзин другар лани од Америка купил Делл,и тоа 2 компјуери,и веднаш штом дошол во Мкд по 3 месеца и дватта цркнале :worried:
    Каква среќа ќе имате да ви се погоди-толку ќе си го користите :)
     
  10. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Јас треба да си купам овие денови и од дома ми кажаа да си видам ќе ми дадат колку пари и да е не е проблем, само што јас ич не се замарам со овие работи па не се разбирам кој е добар а кој не. Ама кај и да е морам да земам, цркнав во Скопје без компјутер не бива. Е сеа не сакам да избрзам и после да се нервирам со некој крш, па затоа ми треба совет..

    Од кај би ми препорачале да земам, Нептун, АМЦ, купилаптоп, нешто трето :?:

    Еве гледав нешто тука ..
    http://neptun.com.mk/index.html
     
  11. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Ако си при пари би ти преопрачала Apple, нема бољи лаптоп.
    Друга опција Dell исто мн вредат, после Apple се најдобри! А за протавница незнам јас ја купив во гтц една на почеток, има иста и во рамстор, ама и нептун исто е топ, А купи лаптоп НЕ! мн се жалат од таму, користени биле, ауу. :)
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    не сакам да вршам анти реклама, но девојки последната година што купив од АМЦ се се расипа во рок од 1 месец, последно беше апаратот што и го купивме на вникичката за дипломска и се расипа воопшто не работи, го однесовме на сервис, чекавме еден месец за поправка ајде што чекам чекавме кога го донесовме дома пак не работеше. Купивме мала плазма за во спалната и цркна екранот за 15 дена , навистина не знам дали до мене е или стварно се многу квалитетни :x
     
  13. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Како се движат цените на Apple лаптопите ?
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Паа речиси тродупло од оние на Dell, Toshiba итн.

    Јас би ти препорачала да си земеш Дел, Риверсофт можам да ти ги препорачам. Задоволна сум од нив.
     
  15. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Јас имам земено од АМЦ Тошиба и еве ќе прави за месец дена 4 годинки и пу пу да не ја урочам ама баш ништо не и фали и нема никаков квар до сега, ни нешто сум и променила, а планирам во следниов период малку да ја ојачам рам меморијата. А уклучен е секој ден по минимум 12 часа не го гасам ни кога искачам, ни батерија ни ништо не попушти си држи исто како прв ден. Презадоволна од Тошибата сум. А се мислев меѓу Dell, HP и Тошиба и се одлучив за ова. HP немаше на лагер тогаш по мој вкус лап топи требаше да чекам, Дел беа добри но за цената која ми беше на лагер каде каде послаб лап топ требаше да земам, а јаболкцено е многу поскапо и немав толку средства.

    toshiba satellite a215-s4747
    [​IMG]
     
  16. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Мојот е Deel Inspirion, го купив од Купи Лаптоп, одличен е, јас сум презадоволна!!!
     
  17. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Дел има поприфатливи цени. Јас имам HP и сум мн задоволна. За асус не гаратирам ништо. Apple се убави ама скапи. Обичен, има сиромашни перформанси, а од бааги поскапите се веке на исто ниво како претходните два сто ги споменав. Ама цената е во брендот и по тоа што мн добро се надградени во безбедносна смисла(вируси итн)
     
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Па денес кај нас не е толку битно која марка плаќаш туку гледај каде е склопуван лаптопот (ако нешто разбираш). Непишано правило е да лаптоп е послаб од десктоп и некој си просек на употреба (зависи и како си го чуваш) им е од 4-8 год на квалитетна марка.
    Зависи и која серија ќе закачиш, со маана или без маана. Ама како и да е бар сега има делови и не е како порано кога се трчаше во соседните држави за некој дел.
    Имам Тошиба и ХП (не се земени од Мк.) веќе 4 год, активно ги користам со мал исклучок, пукна матична плоча на ХП па и тоа се најде за 100 долари ;) .
    Што и да земеш од кај нас гледај да е под поголема гаранција. Сите се штанцаат на едно место само се лепи марката која ја плаќаш.
     
  19. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Една антиреклама на
    АМЦ,
    лаптопите не им ги бива за круша. |(
     
  20. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Денес го купив овој, само темноцрвен

    [​IMG]

    Испадна како за 350 евра да го купам. За 300 евра квалитетен издржлив лап топ малце потешко. Па за 50 евра вреди да се даде. Не се купува секоја година, нели?

    Ќе видиме во иднина каков ќе е. Во секој случај, јас не употребувам некои оптеретувачки програми, се знае: музика, филм, интернет, word, режач...



    Околу 1000 евра. Плус, тие имаат различен оперативен систем од Windows и не ќе можиш да се поврзиш со никого. Во Америка е број 1, но таму сите го имаат.