1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти без глутен

Дискусија во 'Рецепти' започната од LivingGlam, 31 март 2016.

  1. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.328
    Пол:
    Женски
    Имаме тема Храна без глутен, но таа е во категорија здравје и не е наменета за рецепти.
    Овде можеме да собираме и да си препорачуваме различни рецепти.

    Пожелно е да бидат испробани. Многупати сум пробувала различни рецепти од интернет и не испаѓале најдобро. Затоа, да го препорачаме тоа што знаеме дека е добро и вкусно. Ако имате лична фотографија, супер!
    __________________________________________

    Да ги тагнам @irenna, @awl, @Lilit, @peperutka87, @tamara85, @P.S.love, @starfish, @Antolinaa, @mariz - како активни во таа тема.
     
    На Antebellum, Nausicaa, Mama25 и 5 други им се допаѓа ова.
  2. tamara85

    tamara85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    супер, тука сум :), од сега натаму се ќе се фотографира :D
    :mp:
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.823
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира каде сè купувате безглутенско брашно, и кој вид за што е најдобар. Почнав да правам, ама не ми успеваа баш рецептите и баталив.

    Инаку ми кажаа дека во мелницата Кадино можело да се купи безглутенско брашно, јас имам видено по поголемиве маркети и во ДМ. Имам купувано од Scharr, ама како што кажав, некако не ми беа успешни рецептите, и затоа баталив, сепак брашново не е баш евтино.
     
  4. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Најдобро е на Schär mix B, претходно го користев ПанЗеро и ништо не ми успеваше. Од странски блогови водов дека многу го фалат Микс Б и навистина е подобро. image.jpg
     
    На Mama25, Bozica1980, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.328
    Пол:
    Женски
    Тоа и ми беше целта на темава, да постираме рецепти што ни испаднале успешно, зашто не испаѓа се’ успешно, иако сликите на нет изгледаат супер. @Annath, тоа од Schar е моментално најдоброто на нашиов пазар. Има и едно италијанско во Зегин, тоа не сум го пробала.
    Порано употребував едно од македонско производство, не знам точно како се викаше.
    Ех, @irenna - тоа беше Микс Пане, за ништо не го бива.

    Лебот беше кисел и тврд, па се откажав и едно време правев само лепчиња од хељда (кои не се баш лепчиња, ама вршат работа). Сега со Schar правам и пита лепчиња - само го заменувам обичното брашно со ова, и одлично успеваат.


    Еве за почеток од мене две рецептчиња.

    Ѓевреци
    Мерките не се скроз точни затоа што мајка ми ги прави од рака, но ќе видите според тестото.

    IMG_1713.JPG

    1 филџан (околу 100 грама) брашно Schar Bread Mix. Ќе ви треба уште малку брашно за домесување.
    40мл вода (ова од прилика, 1/4 од филџанот, ако е многу ќе додадете уште малку брашно).
    Пола лажичка сув квасец се зафаќа со млака вода и пола лажичка шеќер (и малку од брашното). После тоа се додава брашното, третина лажичка сол, и се замесува тесто, цврстина како за леб.
    Се остава да нарасне.

    Се подготвува шербет - 1 супена лажица шеќер се загрева, да се направи карамел (користете помалечко тенџерче). 1/2 литар топла вода се тура во карамелот. Водата треба да зоврие. Во меѓувреме ги формирате ѓевреците. Од оваа мера излегуваат 7-8 малечки.
    Едно по едно ги варите ѓевречињата (превртувајте ги). Треба да нарасне во водата, околу 2 минути се вари. Потоа ѓевречето се вади на хартија за печење. Се валка во сусам и се става во плех обложен со хартија за печење. Тоа го повторувате со сите ѓевречиња.

    Се печат во загреана релна на 200-210 степени, да зацрвенат. Најдобро да ги правите вака, со мала мера и да ги јадете веднаш или во рок од неколку часа. Забележав дека навечер се веќе тегави, но може и така да се јадат ако се претоплат. Инаку, кога се свежи се супер и крцкаат баш ко нормален ѓеврек.

    _______________________________________________

    Колачиња со урми
    IMG_1714.JPG

    За овие нема никаква мера. :D Земате урми, кајсии, вишни, јаготки, и друго суво овошје - тоа што имате, и се’ исецкајте на ситни парчиња. Само урмите се задолжителни, со другото експериментирајте. Треба повеќе урми, околу 400 грама, и помалку од другото суво овошје, затоа што урмите ја врзуваат смесата. Јас додавам и малку рендан свеж ѓумбир. Тоа се комбинира со мелени ореви, лешници, или бадеми (околу 150 грама на 450-500 грама суво овошје). Сето тоа се спојува со малку јаворов сируп (околу 1 супена лажица). Се меси смесата, се формираат бомбици и ги украсувате како сакате. Овие ми се омилените колачиња. :D
     
    Последна измена: 31 март 2016
    На kravce, Antebellum, Nausicaa и 8 други им се допаѓа ова.
  6. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Браво за темава! Безглутенската исхрана ја практикувам веќе осум месеци. Доста истражував по интернет, прлагодував рецепти на тоа што може да се најде кај нас, имаше успеси и падови... Сега веќе имам доволно проверени рецепти па како што ќе готвам, ќе прикачам и овде. За почеток, еве ги безглутенските мафини кои веќе ги постирав во инстаграм. Ми се чини дека рецептот трпи модификации, јас веќе го испробав во две варијанти, а ќе пробам и со други додатоци.

    Безглутенски мафини
    PicMonkey Collage.jpg

    Се мешаат во еден сад:
    150 грама густин
    150 грама кокосово брашно (или брашно од ориз, киноа, просо, овес)
    пола лажиче сода
    1 1/2 лажиче прашок за пециво
    и по 1 лажиче цимет, 1 лажиче ѓумбир, 1 лажиче какао.
    Во друг сад се матат:
    2 јајца
    6 лажици мед
    6 лажици масло за јадење
    Потоа се мешаат сите состојки заедно. Смесата е за 12 мафини, калапите се полнат околу 3/4, и на крај се посипуваат со сецкани бадеми. Се печат на 180 степени околу 20 минути.
    (Ова веќе е моја модификација на рецептот. Оригиналниот рецепт е за gingerbread мафини, па може и така да ги припремите, само со ѓумбир и цимет, јас овојпат додадов какао и бадеми).
     
    На kravce, Nausicaa, Lux и 9 други им се допаѓа ова.
  7. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Денешниот ручек, плескавици ( мисиркино, јунешко, млад лук и кромид, црвена и зелена пиперка и зачин) и фурнарини( едно јајце, еден филџан млеко, 3 филџани микс б брашно, еден прашок за пециво,малку масло, премачкани со масло, вода, сол, зачин и сусам. image.jpg
     
    Последна измена: 31 март 2016
    На Nausicaa, Lux, Winter Lady и 7 други им се допаѓа ова.
  8. softy1

    softy1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Женски
    @irenna од каде го купуваш меленото мисиркино?
     
  9. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Го има во Рамстор а понекогаш и во Веро го наоѓам.
     
    На softy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    A каде го купувате брашново?
     
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.328
    Пол:
    Женски
    Во продавници за здрава храна. Ова Schar го има во продавниците на Зегин (заборавив тие за здрава храна како им се викаа).
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тенкс -знам кои се и имам една ептен близу. Ќе пробам нешто од рецептиве :)
     
    На irenna и LivingGlam им се допаѓа ова.
  13. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Schär го има во ДМ и во Веро Центар (Џамбо)
     
    На kjukli и kukla21 им се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Го меркам и твојот колач со овошје :)
     
    На LivingGlam и irenna им се допаѓа ова.
  15. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Всушност, овде треба да ме има повеќе, а не во Фемина инстаграм:D
    Три пати ура за темата !(y)
     
    На LivingGlam и LollySky им се допаѓа ова.
  16. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.328
    Пол:
    Женски
    @irenna ако не ти е тешко, копирај ги безглутенските рецепти за мафини и колач и овде кога ќе имаш време, да си ги имаме на збирка, па полесно да си ги наоѓаме. И јас ќе го направам истото, мислам дека сум постирала неколку низ рецептите, па ќе побарам.
     
  17. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    А ова кокосово, оризово итн брашна ги има исто во Дм и Зегин? И колку се отприлика?
     
  18. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.328
    Пол:
    Женски
    Не знам колку се во Зегин и ДМ, но еве чисто за информација - од Биокосмос http://www.biocosmos.mk/product/category&path=82_135

    Без ова од хељда не можам да живеам. Ако купувате брашно од хељда, никако не земајте рефус. Мириса многу чудно. Ова од биокосмос е одлично.
     
    На irenna и kjukli им се допаѓа ова.
  19. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Еве ги
    Мафините со јагоди и колачот се еден ист рецепт, само во колачот има плус една рака брусница и е печен во округло плехче. Еве го оригиналот
    image.jpg
    Мене ми излегоа вака
    image.jpg
    image.jpg
    Еве ги и солените мафини
    image.jpg
    image.jpg
    Правев и палачинки од брашно од костен, нема точен рецепт, тоа беше вкусен експеримент. Ставив 500 мл млеко, 300 грама брашно од костен, 1 јајце, голема лажица кокосово масло, малку мед. Смесата излезе густа па ја разредив малку, како пржев така пробував и додавав што фали:lol:
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      170,9 KB
      Прегледи:
      24
    Последна измена: 2 април 2016
    На Nausicaa, Annath, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Кокосово брашно го имаш во секоја продавница. Обично е пакувано во кесички од 100 гр
    .А оризово брашно можеш да добиеш и дома.Со мелење на ориз во мелница за кафе или во блендер
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.