1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ритуали при миење на вашата коса и грижата за неа после тоа

Дискусија во 'Коса' започната од teddybear, 6 декември 2011.

  1. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Мислиш на зрната синап од кои се прави сенф или на нешто друго.
     
  2. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Па не баш, не ни знаев дека се прави од синап сенф, туку мислев баш на сенф во прав.
    Дали знаеш каде може да се најде во таква форма?
     
  3. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Мислам дека немам видено сенф во прав.
     
  4. sierra

    sierra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    908
    Пол:
    Женски
    Ви се чудам и завидувам на нервите што ги имате за сите овие процеси при секое миење на косата.

    Пред бањање ја чешлам косата бидејќи секогаш некои прамени успеваат да се заплеткаат, ставам кокосово масло (на секое второ-трето миење) и чекам околу 20тина минути до половина час. Потоа косата ја мијам два пати со шампон (Head & Shoulders или Schauma, ма да во последно време го земам првиот шампон што е на промоција), нанесувам регенератор (Loreal за оштетени врвови) и плакнам.
    После нормално следи уште половина час седење со пешкирот на глава и наканување да ја исушам косата, ја пеглам и нанесувам силиконско масло.

    Ме интересира како е правилно да се нанесува силиконското масло за заштита од топлина? Пред/по фенирање, пеглање....??
     
  5. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.806
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Имам виткана коса па еве:
    1.Мојата омилена маска од мајонез.Знам звучи чудно и не би ја пробале.Јас не би ја препорачала на нормална и масна коса но на сува мм:inlove:.Ја ставам маската односно само мајонезот на косата и оставам да отстои 5 до 10 мин.После измивам па еднаш со сјај па после ставам регенератор и гледам да си ги одвојам локните за да ми се оформат убаво.Кога излегувам ја сушам прво со блуза со движења горе долу а не со насилно струѓање.После ја сушам притоа цело време со раката како девојката dt_scrunch-method-650x3651.gif И тоа е тоа
     
  6. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Шампон и регенератор. Ништо повеќе, ништо помалку. Косата ја мијам секој ден или најдоцна, секој втор. Ја дувам со фенот, ја чешлам и тоа е тоа. Не ми е оштетена, а ја фарбам. Среќа што имам цврсто влакно и густа, јака коса. Не правам ништо посебно, генетски ми е мислам дека, повеќето во фамилијата имаат ваков тип на коса.
     
    На Sweetlove_0312, Svetoslava и hermosa им се допаѓа ова.
  7. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.233
    Допаѓања:
    9.984
    Пол:
    Женски
    Мојот начин на одржување на косата.
    1. Миење.
    Ја мијам со Афродита шампон од лук. Ставам два пати и плакнам.
    [​IMG]
    Потоа ставам регенератор со бадемово масло и д-пантенол на Данаи. Не можам да најдам слика, евтин е 500мл за 60тина денари по маркетиве. Плакнам.
    На крај ставам маска за коса Калос кавиар. Од калос имам користено и милк и кератин маска. Сите им се добри. Оставам 2-3 минути и плакнам.
    [​IMG]
    2. Сушење
    Откако ќе ја измијам, пред да почнам да ја сушам, ја прскам со Глис hair repair, па потоа ја дувам со фен.
    [​IMG]
    3. Пеглање
    Пред пеглање, ја прскам со Балеа спреј за заштита од топлина. Од кога го користам ова поретко одам на фризер, не ми се оштетува многу брзо. Еве го спрејот.
    [​IMG]
    Пеглам и толку.
    Целава постапка ја повторувам три пати неделно.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    19.843
    Пол:
    Женски
    Ја мијам со шампон од коприва. Два пати шампонирам и потоа плакнам. После тоа ја сушам и ја пеглам, но поретко кога ќе имам повеќе време. И тоа е тоа.
     
    На didisi и hermosa им се допаѓа ова.
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    2 пати ја шампонирам и ја мијам, па и ставам маска и пак ја мијам маската само со вода.
    После и ставам млеко за коса од Балеа на врвовите, со мирис на кокос е, многу ми се свиѓа, ептен убаво мириса косата плус и врвовите изгледаат здраво и свежо.
    Потоа кога ја фенирам и ставам од Taft спреј за волумен на косата.
    Толку :D
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас ја мијам со топла вода. Да, знам дека е погрешно, но мразам ладна вода и млака. Бррр ми студи. И да ја мијам со млака другиот ден ќе легнам болна.

    Ставам шампон на Hair Evolution Aqua Booster
    [​IMG]

    После плакнење ставам маска на Органик Шоп со арган и амла
    [​IMG]

    Ја оставам да отстои малку 5- 10 минути и ја плакнам, ја мотам во пешкир и ја бришам, па нанесувам од кремата за локни ( овде ми се витка сама од времето ). После ја сушам со фен и ја чешлам.
     
  11. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Пред миење на малце навлажнета коса ставам масло (кокосово или арганово) да ми отстои минимум еден час а кога сум во можност оставам и преку ноќ, мијам со шампон од Бабушка, ставам маска од банана на Гарниер, спреј за расчешлување Глис или од Уртрекам, сега кога е поладно времево ја сушам со фен и на крај ставам по 2-3 капки арганово масло на врвовите.
     
  12. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.747
    Пол:
    Женски
    Јас практикувам да ја чешлам пред и после миење косата, во миење редам шампон и регенератор дека косата ми беше многу заплеткана пред да ја чешлам на два пати, односно ја чешлав само после миењето. Не користам ништо специјално во миењето дека и немам потреба. И после ја сушам, ставам спреј за волумен и серум за коса. Ја чешлам убаво и тоа е тоа.
     
  13. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Ја мијам 2 пати со шампон. Веќе некое време користам Pantene шампон, или тој класичниот или оној со бамбус. На секое второ или трето миење ставам маска, немам потреба од маска на секое миење. Моментално ја користам на Pantene со роза, си ја врши работата, ми ја отплеткува и омекнува косата. Ја чешлам после миење. Поголемиот дел од годината не ја сушам со фен, оставам сама да се осуши. Периодов кога заладува, ја сушам, инаку само убаво ја бришам со пешкир и тоа е тоа.
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    Пред миење порано си ставав од терапииве за коса на lush , но сега немам толку време за вакво нешто да правам :lol:
    [​IMG]
    Ја мијам два пати косата со шампон, моментално го користам овој против опаѓање
    [​IMG]
    Потоа ја држам во пешкир 5 минути колку да се ицеди од претходната вода па нанесувам маска или регенератор , моментално оваа ја користам. Ја држам 5 минути и ја плакнам.

    [​IMG]
    Пред сушење , за заштита од топлина ставам од ова

    [​IMG]
    Или ова

    [​IMG]
    Ја сушам со фен и толку :)
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    Пред миење 30/20мин ставам рицинусово масло на целата коса и ја собирам со шнола. Ја мијам со руски шампон во кој ставам неколку капки шампон од лавера за зајакнување и волумен ја измивам. Уште еднаш од двата шампона и ми стои некој 3/4мин. Ја плакнам и ставам регенератор исто некој руски од ушите надолу. И тој ми стое неколку минути. Јас морам да ја мијам косата со топла вода за да не добијам главоболка. На крај со млака ладна па топла вода ја плакнам и у крпа. Може некој 20мин па спрејчето од балеа и морам со фен. 3капки од јојоба и утредента ја чешлам, освен ако не треба истиот ден да излезам од дома.
     
  16. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    9.084
    Пол:
    Женски
    Јас најпрво ја чешлам косата.
    Потоа ја воденам со топла вода, ставам шампон, па ја измивам.
    Потоа уште еднаш ставам шампон, па пак ја мијам.
    После шампонот следува маска за коса или регенератор.Го оставам да стои 3-4 минути, па го плакнам.
    Потоа со крпа ја цедам косата и ѝ ставам крема за виткана коса, а понекогаш и арганово масло.

    Ако евентуално не ми се добро оформени локните, ставам пена за коса. Ама ова поретко се дешава.
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.624
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    ^ Какви креми за виткана коса користите, јас веќе со години не погодив крема за виткана коса.
     
  18. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.280
    20211112_183518.png
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  19. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.657
    Допаѓања:
    9.429
    Пол:
    Женски
    Ја чешлам, 2 пати со шампон, ставам или маска или регенератор, мијам, потоа на полусува ставам силиконски капки и спреј за заштита, не ја сушам со фен, и понекогаш кога сум за излегвање знам да ја испеглам. Многу ретко користам фен и пегла. Максимално пазам да не ја горам
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Најновиот ритуал: пред бањање ставам чичково на коренот, убаво масирам секаде.Држам 1 час.После, во чашка ставам 2 прста оцет и 1вода, ама ова два пати сум го применила досега.И ставам на коренит врз маслото, и тријам тријам.Мокрам косата, ставам шампон-Елвиве клеј користам, шампонирам два пати, убаво цедам, ставам маска на врвовите.И седи дур го мијам телото, па на крај ја плакнам.
    После седи косата во пешкир некои 10минути, ја фротирам со крпата, ја челшам поделена по патецот, ставам спреј за заштита од топлина-Балеа црвениот, ставам на врвовите Балеа маслото со златно и сушам.И тадаа
    А преку лето, прскам сепак од спрејот, ама не сушам со фен освен кога не брзам или ептен споро се суши.Ама на 35+ не сушам.