1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сапун од катран и сулфурен сапун

Дискусија во 'Лице' започната од Scarlet88, 28 април 2010.

  1. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Девојки, ако може мала помош, да ми кажете ако некој употребувал вакви сапуни, како делуваат? Поздрав. :^) :) ;)

    Модератор: При пишување на мислење употребувајте кирилица.
     
  2. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Сулфурен сум слушала дека против акни го употребуваат ама јас не сум го пробала. А за катран не знам :^) Глицерински и антибактериски имам употребувано за лице.
     
  3. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Јас користам сапун од Doctor's, со сулфур и црн катран, црн е сапунот и малку непријатно мириса ама навистина помага , ги суши акните и помага да не се создаваат нови .Ако ти е сува кожата ке ставаш хидратантен крем после миење и немаш гајле .Со миење 2 пати дневно ке има резултати . пОЗДрАвчЕ :)
     
  4. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    И јас го имам користено црниот сапун од Doctor's, ама престанав да го употребувам бидејќи многу ми го сушеше лицето, и ептен гадно мирисаше,мислам не можев да го поднесувам. Го користев неколку дена и еве уште ми стои така да реэултати неэнам баш какви има.Само энам дека сите дерматолоэи препорачуваат да не се користи сапун эа миење на лице. Ама кој сака нека го проба, доста е евтин, мислам околу 50/60 денари во сите аптеки.
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Татко ми го користеше црниот за првут и тоа екстремно лоша ситуација беше,сега нема ништо од него,му се исчисти скалпот.Малце нетипично за коса,ама тука го прочитав пред некој месец некој спомна,му препорачав и го спасив од навистина грдата појава.
     
  6. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Да пишува на сапунот дека се користи и за коса :)
     
  7. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Го користам на докторс сапунот со сулфур и боров катран и задоволна сум ми ја намалува мрснотијата на т-зоната и ги суши акните. Ако ти е за акни нема да ти биде доволен само сапунот мора да се користи и лусион против акни и хидрантна крема за да не ти се пресуши кожата.
     
  8. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    И јас го користам и стварно ептен ми се погоди и мн ми се исчисти лицето од него е сеа малце прегадно смрди али тоа е , мора и нешто негативно да има :P
     
  9. simonaspase

    simonaspase Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    10
    И јас го користам докторс сапунот со сулфур и боров катран .. Стварно сум задоволна.. ПОмага многу :angel:
     
  10. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Јас го користев сапунот од докторс од боров катран и воопшто не ми помогна.

    Освен што си тргав маки половина час да го чувам на лице,да ме стега и да ми смрди друго ништо не добив :puke:
     
  11. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    сапунот од катран од докторс,јас сум го користела и навистина е добар,помага за мозолките,ги суши..вистина дека ја суши и кожзата но самом доколку се употребува премногу...два пати да се мие лицето е многу...или да се стави од сапунот само на мозоклите..а да не се суши многу најубаво да се мие еднаш дневно....и на неколку дена да се направи пауза од 1 ден.
     
  12. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Никој од дерматолозите не ги препорачува овие сапуни за лице, вклучувајќи го и глицеринскиот.
    Причината е што надворешниот слој на кожата премногу го сушат, заедно со акните и мозолките, и вам ви изгледа дека лицето ви е стакло, а длабоко под кожата, се' уште имате мрснотии, црнки кои си се таложат и само чекаат да излезат на површина.
    Плус, надворешниот слој е дехидриран и пресушен, па може да доведе до лупење, лишаи на лицето итн.

    Многумина ја прават и таа грешка ставајќи алкохол на лицето, со цел да ги исушеле акните.
    Да ставиш 100% алкохол на лице е = на солна киселина во окото.
    Ете тој е ефектот и штетата.

    Како и да го третирате лицето, гледајте да ви отстои малку на пареа, за да се отворат порите и да го третирате како површински, така и длабински.
     
    На blond и Waka-waka им се допаѓа ова.
  13. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Сапунот од катран ми го препорача една членка од форумов, на некоја друга тема. Одличен е...го чисти лицето и телото и спречува перут. Малку е чудно да си ја миеш косата со сапун, ама многу помага
     
  14. milaSS

    milaSS Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Барав слика од сапунот што го имам користено ама не најов...опаковката му е бело со зелено и добар е сапунот за мрсна кожа, е сега да се вратам на сапунот од сулфур и катран, имав како лишаи на лицето и влегов во аптека и прашав што ќе ми препорачате и ми рекоа земи си ваков, го користев и ми помогна...сега ми стое дома и некогаш се мијам со него ама имам забележано дека ако немам лишаи а се измијам со него ми се појавват...баш ќе се измијам утре со него да видам шо ќе ми се десе со лицето ;) ќе одам на ризик :P
     
  15. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Па вака јас го имам користено сапунот на докторс црниот катран, но кај мене баш и немаше некои мн добри резултати, гледам другите феминки се фалат од него ,ама на мене не ми пријаеше мн :worried:
     
  16. slada

    slada Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Jas duri vcera slusnav za ovoj sapun. Bev vo Zegin po apcinja i tamu edna zena kupi duri 8 sapuna za sestra i koja bila vo Srbija. Pomagal i pri lekuvanje egzemi, barem taka mi kaza zenata.

    [mod-kirilica:kvmd8s0w][/mod-kirilica:kvmd8s0w]
     
  17. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Сапунот од катран за лице и коса е топ. Колешка на работа, која е пред пензија, една брчка нема на лицето, баш на работа ја прашувавме во што е тајната. Ни кажа дека катран сапун и на времето не сум сигурна дали лосион било тоа или што било Рашел. Кажа дека како мала многу го изгорела лицето, и тогаш козметичарот и кажал на мајка и дека една лузна нема да и остане, само со редовно миење со катран сапун и некој лосион што тој и го приготвил.
     
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Каде можам да најдам сапун со сулфур? Порано имаше на Докторс ама не знам каде има нивни производи.
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Во Зегин има Докторс, би требало да го има и сапунов. Мислам дека го имам гледано таму по рафтови, се надевам не е повлечен од продажба.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.