1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Јас не сум мажена ама морам да ви кажам една дешавка. :D :D :D
    Одам јас во село од каде што потекнува мајка ми и седам во двор, се собраа жени од сите страни и така си правиме рази муабети, една комшика осумдесет и кусур годишна и вели на тетка ми ( инаку тетка ми има два сина неженети и желба и е да ги ожени) : " уживај додека не ти донесат снаи дома, после ништо не е исто" . Мене баш ме заинтересира муабетот и ја прашувам зошто така вели и комшикава ми вика: " мојот син (инаку он сега има 50 год. ) цело време додека беше мал по мене одеше, цело време по скутникот ми седеше, кога се колнеше велеше ЖИМИ МАМА , а откако се ожени, откако ја донесе онаа (снаата) веке не ме слуша , не е исто ."

    Мое лично мислење е дека најубаво е настрана од родителите , на само од свекорот и свекрвата туку како би му било на еден маж да живее со баба и дедо и тоа секој со својот карактер кога тогаш ќе има конфликти, сепак зависи и од луѓето понекогаш ваквите заедници фукционираат
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ete draga IRENNA i jas za toa zboruvam..
    Kutrite svekrvi ,otkako se ozenile sinovite sega nema koj da se kolne ZIMI MAMA i DA SEDI VO SKUTOT ...ete se kazav!
     
  3. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
     
  4. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    KRISTIN4e drago mi e sto ti go podobriv raspolozenieto....
    Nemozam da se setam dali si mazena ,ama ako ne si ...citaj i uci..... :lol:
    Poz.
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    ZA PREPOCITUVANATA koleska i komsivka BABYKETI,

    Moram da ti simnam kapa, eve popustam ama samo 5% :D , bidejki stvarno so posledniot post ama bas me iznasmea , a zenami veli kako taa da go pisuvala postov :D .

    A bas stvarno mi zalici na pravnik-advokat, epa mora da ja nasocis energijava natamu i da go iskoristis talentov za oratorstvo - odma pocnuvaj!!!!!

    Mozebi nekogas ke se sretnime niz sudskite zgradi, bidejki i jas i zenami dosta rabotime sudski predmeti niz makedonija (ne sme advokati) no imame mnogu kontakti so site advokati i opsto sudstvoto vo makedonija, mozebi nekogas ke se sretnime i ke sorabotuvame.

    A za snaite , svekrvite i maminite sinovi kako sto obozavaat zenite da kazat tema neiscrpna, AMA i nie mazite ne se davame, ali sepak biten e i intelektot na snaata i svekrvata, pa zatoa mislam deka so pogolem intelekt kaj dvete strani se namaluvaat i kavgite ili se barem malku pokulturni :? :? :?

    Pozdrav
     
  6. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Мажена сум како не.Имам и јас осумгодишно искуство со свекрвата.Само што јас во последно време воопшто не ја ставам на дневен ред...Си имав и јас маки и уште ги имам,ама за тоа друг пат...Мака ми е сега да ви кажувам,а и нервоза ме фаќа од самата помисла колку таа жена ме навреди и понижи...
     
  7. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    POCITUVAN KOLEGA ZGORA KOMSIJA JATAGAN i veselo drusvo od forumov...
    PRVO GOLEEEEEM pozdrav do zena ti...stom kazala taka ,znaci e moja krvna grupa i i pustam ogroooomna podrska (i sreca) da se spravi so tebe i so tvojata majka :D
    Fala za komplimetite deka sum dobar orator!
    Osven toa ...pa...neli popusti 5% togas ,pak malku povece otide na stranata na zenite...
    Uste nekolku posta i ke uspejam i kolata da ti ja prodadam! :lol: :lol:
    Sekako deka sekogas mi e inspiracija da diskutiram so interesni ludje...
    Pusti ja malku zena ti na forumov da si popravime muabet..
    Mnogu pozdrav.....
     
  8. nast

    nast Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Не за џабе рекле,СВЕКРИВИ.[/quote]
    zdravo i se nadevam nema da mi zameris ako ti recam pred da se zemete da begas podaleku od svekrvati da bides sama.I kaj mene e ista situacija samo se 3 sina i imam 2 jatrvi koi mn. se sakaat so svekrva mi a svekrva mi mrza i samo se mesa vo brakot iako sum 6 god .vo brak i imam 4 god. kerka .A ako bides so nea ke ja trpis ako ne sakas da se r azvedes oti vo vakvi situacii majkata mu dirigira na sinot so da pravi nas ne oddaleci od site prijateli i rodnini.pozdrav i izdrzi[/quote]

    Nemoj ni slicajno da probuvas da izdrzis. Ti nema spas. Osven da se odvois. Samo razgovor i razgovor. Ako prodolzis vo zaednica igraj na masa i so otvoreni karti, ako ne begajte oddelete se, a ako i toa ne uspee ne si go trosi vremeto, toa e edna od trite raboti koi ne mozes da gi vratis nazad.
    POZDRAV
     
  9. nast

    nast Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Do beybiketi
    OD POSTOVITE I OD TEKSTOVITE VIDOV DEKA SE RABOTI ZA DOSTA INTELEGENTNA LICNOST. no sepak moj sovet, iako mozebi e veke docna, veke si odvoena od svekrva ti, ne gi konsumiraj nejzinite kazani zborovi vo onaa forma vo koja ke gi cues. Sakav da kazam ne si stavaj na srce. Koga PROCITAV KOMENTAROT DEKA TI NAPOMENUVALA DA JA ZAGREVAS SOBATA KAJ STO SPIE DETETO, ti toa go svakas kako so nekakva namera, sto i mozebi ima nekakva namera, ne deka ti ne se grizis za svoeto dete. No ona sto mene me iznenadi narodski kazano, kako fakas kusur na toa [to taa go rekla. Citajki razmisliv deka ima mesto za kusur fakanje, no jas toa ne bi go primetila i zatoa funkcioniram so mojata Evropska svekrva. Za tvoe dobro ne sakam pogresno da me razberes.
    A ona sto sakav da ve nasmeam e deka sreka sto svekrvite ni se od postarite generacii koi ne koristat internet pa nema nekoj forum, pa da vidis sto e ozboruvanje za toa kakvi se snaite
    pozdrav.
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Јас во потполност се согласувам со членката над мене.Навистина не треба премногу кусури да фаќаме на тоа што ни го кажуваат свекрвите.Не се нервирајте од нивните зајадливи коментари и не се расправајте со нив.Поќути си-попаметен си.Знам дека некогаш е навистина тешко да се преќути и да се проголтаат некои зборови,но не вреди да се расправате и нервоза да си создавате.Што и ако ме навредува со погрдни епитети?Што?Од збор не се умира.
    Друго што сакам да ви кажам е дека не треба премногу да се трудите да се докажете пред свекрвите колку сте добри во работите што ги правите.Колку и да се трудите,што и да направите за нејзе нема да чини.Затоа бидете си тоа што сте и ич да не ви биде гајле што таа за вас мисли односно коментира.Бидете си добри сопруги на вашите мажиња, добри мамички на вашите дечиња со самото тоа ќе бидете и добри снајки.А дали тоа свекрвата ќе ви го признае или не воопшто не ни важно.
    Тоа е тоа што сакам да ви кажам во кратки црти.
     
    На eleni23 и mangupce31 им се допаѓа ова.
  11. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Drada NAST...
    Citam i nikako nemozam da procitam dali ti si mazena i koe e tvoeto iskustvo so svekrva ti...
    Od tebe citam samo mislenaja,koi ne se potkrepeni so argumenti ,pa nemozam da sfatam,dali TI toa go mislis,si go slusnala ili si go procitala :?
    O.k ne e loso covek da kaze i mislenje ili da iskomentira nekoj post -by the way-ama kade e tvojata situacija??????
    Si na ovaa tema,imas 31 god.-pretpostavuvam mazena si i imas svekrva (a i ne edno mesto naveduvas deka imas Evropska svekrva) ...znaci?
    Cekam prica od tvoja strana.
    Mnogu e lesno da se kaze deka ne i facas kusur na svekrva ti...hmmmmm!!!Samo neznam kolku e toa vistina?!
    Mislam deka sepak ne e...kolku i da e EVROPSKA sepak ti e svekrva i sakas-nejkes si emotivno involvirana vo seto toa,pa se KLADAM deka ne e tocno deka nejzinite zborovi ne te iritiraat i ne gi facas za kusur...
    Jas napisav koja svekrva e dobra ,site ostanati NE SE!
    Znaci....i jas da gi citam tudjite komentari ,ke si kazam...:Tuuu pa sto e tolku strasno,ama znaes,sekoj si place na svojot grob!
    I da,porano si stavav na srce ,zatoa sto imam golemo srce i na nego moze mnogu da sobere,pa posto iskreno imav reseno prvo ludjeto da gi sakam,pa posle da gi razberam,a najposle da gi kritikuvam,mi bese tesko i si stavav "na srce"...
    Sega...ehhh..sega si stavam na NERVA!
    Jas ne sum so svekrva mi veke 3,5 godini i ic ne me tangira sto rekla i koga i kako ,ama kako primer e dobro da se iskoristi nejziniot komentar za zagrevanjeto na sobata...kako nesto sto e totalno izlisno,bidejki KOJA SUM JAS na nekoj da mu kazuvam kako ke go cuva deteto????Toa dete ima 2 god.,pa posto do sega ne go umrev od stud ili slicno ,iskreno se nadevam deka nema ni od sega.......
    Taka ,e taka ,draga moja NAST!

    A za KRISTIN4E ...
    Draga prijatelke ,jas nemozam da funkcioniram kako sto vikas ti: "Precuti si i popameten si.....
    Dokaz deka ne si precutuvam se i moite skoro 200 postovi na ovoj forum....
    Ednostavno ne sum tip koj precutuva...
    Smetam deka imam dovolno iskustvo,obrazovanie i elokvencija da diskutiram za nekoi temi ,a osobeno za brakot...a pa za svekrvite ..eheheheeeeee so merak! :lol:
    VERUVALE ILI NE pred da si ja dobijam mojata svekrva ,na majka mi i velev deka sakam da ima svekrva so koja ke ziveam vo zaednica (zaedno ili na spratovi) za da se druzime i da bideme familija ...posakuvav zatoa sto toa go nemav ...
    Ama ete nemozelo se da se ima..... :)
    Pozdrav do SITE!
     
    На mangupce31 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Еее,така ти е тоа бејбикети...Маѓепсан круг...Денес не можеш да и преќутиш на свекрвата,утре не ќе мкожеш да и преќутиш на снајката... :lol: :lol: :lol:
    Порано и јас бев бунтовник и не можев да останам рамнодушна на некои глупави коментари од страна на свекрва ми, па ќе и вратев и секогаш внимателно ги одбирав зборовите да не ја навредам.Ама секогаш бев погрешно разбрана и единствено што добивав беа главоболки и нервози зошто мораше да ја слушам по цел ден да вика по дома и да чита лекции.
    Едноставно кренав раце од неа и ја оставив да видам до каде мисли да оди со тоа нејзино однесување...И така приказната не завршува тука(се случија уште еден куп глупости и непријатности),ама сега можам да ти кажам дека јас го живеам твојот сон... :lol: :lol: :lol: Двоспратна куќа од кои еден спрат за мене,еден за јатрва ми со која супер си живееме и многу си се сакаме, и куќичка во дворот за свекрва ми...
    И сакам нешто да те прашам.Тоа не за да ја задоволам својата љубопитност туку чисто онака за да дискутираме...
    Знам дека не живееш заедно со свекрвати но дали одиш кај нејзе имате ли вие муабет воопшто?
     
  13. nast

    nast Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Pocituvana Baybiketi

    Da mazena sum, vo brak sum poveke od 10 godini. Pomlada si od mene i mozebi po osetliva. Vo horoskop sum vaga i po priroda sokoj zbor od recenicata go tolkuvam i baram pozadina. Ama vo zivotot edno nauciv. Ne baraj nesto tamu kaj sto ne mozes da go najdes. Kako primer samo ja izdvoiv recenicata koja ti ja rekla svekrvati. Znam te povreduva, i mene porano me povreduvale takvi ili slicni recenici, no sakav da kazam drugo. Koga ja citav porakata se setiv koga bev pomlada i jas taka razmisluvav. No koga sega ja procitav sama na sebe si rekov e kako mozat da fatat kusur na takva rabota. Se setiv kolku sum bila naivna i si macev molzokot. Nejzinite sugestii od takov tip se uste gi ima no jas na tie pominuvam kako od tipot da mi gi kazala majkami. Ista e i taa. Ne gi drzi decata na plocki bez corapi. Oblekuvaj gi vednas stom ke stanat itn. Zatoa mislev na takvi sitnici primi gi kako da ti rekla dobro utro. Inaku jas so mojata sveklrva vo prvite dve godini imav problem od tipot koj ke bide glavniot, koj ke gi nosi odlukite. Sednavme na masa i razgovaravme. I rekov se sto imas da mi kazes kazi mi i jas tebe. Dosta ja ogovarase snaata. Tvoite jatrvi imaat snai i malku ogovarajte gi i niv. Ako mislis deka ke me razvedes imam kaj da odam i jas od kuka izlegov ne sum od patot zemena, ako sakam da ostanam se ke napravam ke go izgubis i nego i mene. Ako mislis da se tepame se lazes pomlada sum i pojaka iako taa e pokrupna. Taka da daj da gi zakopame sekirite i prifatime onakva kakva sto sum za da ne go pominuvame zivotot vo karanici i ne\ivot. Drugite seir ke si gledaat a nie ke se karame i mazot mi t.e sinti ke pati strada. I taka sega mi e kako majka, ako mi e tesko nejze i se placam a, taa nikogas ne me napadnala i da mi kaze ti si kriva ili sl. Sekojpat veli ne se sekiraj ako treba jas ke ti pomognam. Patem receno mojata svekrva e imotna i mislese deka moze so se da vladee. Ne bese naucena da praka molbi od tipot Snaske ako sakas sproetri gi alistata, ako sakas donesi mi ova ona. Tuku velese Digni go ova , digni go ona. No i jas bev i sum mnogu itra. Sekojpat i velev Majko go ispusti TE MOLAM AKO SAKAS. itn. Sepak vremeto pokaza sto ima taa doma. Vide deka koja i da e rabota koja ke bide vo moi race zavrsuva uspesno, vide deka vo birokratskite lavirinti jas i gi otvarav vratite i ja vide mojata vrednost. Inaku jas sum po poteklo od prosecno semejstvo kade vrednostite se samo vo karakterot, i taka i nejze ja promeniv i i nametnav da gi pocituva site bez razlika koj od kade poteknuva i od kakva kasta. So tek na vreme vide deka i nekoj portir ti zavrsuva golema rabota. Inaku rabotam, uspesna sum vo svojata profesija i vredna domakinka. Ova e falba ama se nejzini zborovi koi im gi veli na svoite koleski.
    Pozdrav i cekam komentar.
     
  14. zorica.bl

    zorica.bl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    10
    Znaci se si e do mazot....a i do samite niv..Ako mazot e majkar begajte podaleku.Jas pr nemam nikavi problemi so svekrva mi i svekor mi i mozam slobodno da kazam deka ubavo se custvuvam pored niv.No toa e zaradi sto maz mi sekogas znael da se postavi so svoi principi..No moram da priznam deka i nie malce treba da se pogrizime okolu svekrvite posto i nie sme necivi deca,taka da sekoja majka saka da i bide zadovolno i srekno deteto...A za onie sto se nadvor od site veri od tipot sto se mesaat i dr gluposti nejka ni da komentiram tamu samo se presekuva dur e vreme i kraj.....

    pozz do site
     
  15. nast

    nast Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Da Zorica.
    Kako ke si postelis taka ke si legnes. Ne zaludno starite rekle, potrebni se itrostini. Koga mojata svekrva ke imase potreba od nekoja rabota po instituciite , jas tolku ke ja naduvav rabotata, sto ke i dadev do znaenje deka toa e mnogu tesko da se zavrsi, pa koga jas ke ja zavrsev taa bese blagodarna. A za navredite ne mozam da prostam. Edinstveno sto i rekov i na koe najmnogu dadov Akcent bese toa da sekojpat pa makar i koga se karame da vnimava na vokabularot. Koga sakam sakam od srce koga nekam nekam. Ne dzam pizma i brzo mi proaga. Pa dosega i da se pofalam me nema navredeno so pogrden zbor.
     
  16. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ajde ..eve komentar....
    KRISTIN4E....DA jas so svekrva mi se posetuvam,samo koga moram ili koga mi treba nesto.....
    Voopsto ne sakam da su vo kontakt posto,kako sto pisav mi nabiva negativna energija.....
    Da ti kazam iskreno IC ne mi e gajle dali ke precutam ili NE i so svekrva mi i so snajka mi -utre!
    Kako sto kazav imam golemo srce i dobra dusa,pa toa mi e reper vo zivotot i ne se nadevam deka od istoto ke izleze loso.
    Hmmmm..super e stom e taka....
    Imas cel sprat za tebe,svekrva ti se trgnala vo kucicka vo dvorot ,a na VAS vi ja otstapila kucata...
    DA potsetam: Pri STAN od 70m2 i kuca od okolu100m2 jas ziveev godina dena pod kirija,zatoa sto svekrva mi ne sakase da ni otstapi mesto kade sto bi ziveele zaedno..sami so maz mi...
    Posle godina dena ,zatoa sto ne sakav da ziveam pod kirija i da nemam svoj dom,so trista molenja upeav JAS-ne maz mi da izdejstvuvam sprat od kucata,koj JAS go renovirav i vloziv 70% pari od moite.
    Dole na spratot ziveese baba na mazot mi (koja pocina pred 15-tina dena),a svekrva mi i nejzinata zolva doadjaa i ja cuvaa babava posto bese nepokretna,se menuvaana 24h.
    Znaci jas ziveev pak so svekrva mi ,do pred 2 meseci (edno godina ipol)ne resija da zemat zena,a pak ubrzo i babava pocina posto imase 89 god.
    Znaci STISKAV zabi i trpev...
    Si velev..ke umre babava,ke ni ostane kucata(koja se dogovorivme cela da e nasa)..,a pred da se vselime i da renovirame ,jas insistirav i formalno kucat ada e na ime na mazot mi posto ne sakav u tudja majka da pravam dete!
    Sekoj den doadjase gore!
    Koga nemase da me najde ke mi redese,prereduvase,miese sadovi,ke mi pravese raspored po doma koe kade da stoi,ke mi solese pamet itd...ne deka ne mi teknuva ,ama nejkam da prodolzam,se nerviram!
    JAS trpev i cutev.....
    Uz toa ni barase da placame nie smetki ,a kerka i koja idese so nea ovde ne se skimnuvase od telefon,vrtese i na fiksen i na mobilen i na kvizovi po tv.Tuka greeja bojler i gospodjicata se tusirase,greese cel bojler do kraj za da izmie kosa,a nie ja placavme strujata,onaka so edna plata....i so malo bebe.
    Kade sto trebase da se odi na svadba odea taa i kerka i ,ne ni prepustase nas ..
    Kade sto treba da se odi za bebe ,odi so sestra i ili so kerka i....so mene BOG DA CUVA!
    Uz toa,so koj i da zazbori samo LOSO zbori za mene ,a e dvolicana i ludjeto mislat deka e fina,a ustvari na sopstveni vnuci od brat im misli loso....
    TI TREBA USTE?
    SIGURNO DEKA NE!
    I mene mi e dosta.
    NASTmora da priznam deka tvojata prikazna mi zvuci kako SF!
    Neznam dali sum pomala ili sme genracija i ne gledam nisto loso vo toa sto sum osetliva(ne deka ti rece deka e loso),tuku naprotiv smetam deka osetlivite ludje se podobri od neosetlivite..
    Apsolutno te sfacam deka sakas da kazes..si prebrodila nekoi raboti,ama prosto neverojatno i zvuci nekoj da se smeni taka spontano ,so "sednuvanje " na razgovotr od tvoja strana ,a da ima sigurno 50-tina god.
    Mene,sto imam 31 nemoze covek da me sedne i da mi "kaze nekoi raboti" pa jas da se smenam,a kamo li nekoj duplo postar i pozivean od mene.
    Smenuvanjeto e TEZOK i DOLGOTRAEN proces.....
    Milo mi e sto gledas promena vo vasiot odnos,ama prasanje e dali i kolku se razbira licnosta (i ti i svekrva ti) i kolku sfaca od kazanoto....
    HMMMM,jas sum ..pa ajde da ne se falam ,onakva kakva sto me citate,a taa e zena koja do 22 godini ziveela vo planinsko selo,bez tel.i voda,ima osmo oddelenie,ne cita vesnici,NE GLEDA TV-NIKOGAS,za knigi ic da ne stane zbor,se omazila za da dojde vo grad ...ne od ljubov ,pa ljubovta tesko ja sfaca....ama saka SE DA E PO NEJZINO!Nema tuka ti kako sakas ili kako ti odgovara ili ti si razlicen karakter...STO E TOA?
    Sum probuvala da sedam i so satiiii da i objasnuvam ,kako treba da funkcionirame i deka jas ne ja mrazam i nema nisto protiv nea i deka ja sfacam ,ama sakam i taa da me sfati..AMA ZA DZABE-DRVO!
    Ehhhhh...taka e ....
    A za uspesna ,pa uste da me fali...BOG DA CUVA....od inaet i da e taka ke kaze deka ne e !
    Vidi pogore vo postovite....
    Skraja da e od site i sto podaleku!
    Poz.
    P.s.
    Ne sekogas ke si legnes kako sto ke si postelis....
    Nekogas nekoj drug ke ti go rasturi krevetot ti duri mies zabi!
    Itrostini..NE KORISTAM so ludje so koi smetam deka treba da igram so otvoreni karti,a osobeno familijata....
    SGDE ima ekstremi,pa ete jas imav "sreca" toa da e so mene!
    Mojata prikazna ne e reper za prosecnite odnosi snaa-svekrva!
    Pa zatoa ne me zemajte za primer! :lol: ;)
     
  17. nast

    nast Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Bejbiketi
    Sekoja cest. Si izdrzala so najneverojatnite. nisto ne se zacudiv ni koga kaza deka od planina e simnata ni pa ona drugoto da ne go povtoruvam. No za mene dovolno e ona sto rece deka aj sto ne e obrazovana tuku i nema nisto procitanoo. Atoa za mene e mnogu golem faktor so koj ne mozes da se boris, a najmalku pa da se razberes. Vo Psihopatologijata se veli vaka. So {izofrenicar ke se razberes, ke haliciniras kako nego pa ke go smiris, so budala ke se pravis budala pa pak ke se razberes. no so neobrazovani i prosti nikogas. Vo Istata Psihopatologija stru;nacite velat: Postojat Te[ka, Sredna i lesna mentalna retardacija. Kaj Lesnata mentalna retardacija IQ e pod 80% a nad 60% . Pa Zatoa jas velam, ne neobrazovana tuku prosta so nizok koeficient na intelegencija ili taka narecena LESNA MENTALNA RETARDACIJA. Pa ne se ni obiduvaj kako mene da promenis nesto, samo edinsteno bi ti preporacala stedi si ja Energijata. Mojata baba nemase skolo. i do 1999 nemase ni televizor, AMA ZATOA PAK CELO VREME CITASE. Mnogu raboti nauciv od nejze i od nejzinite izreki, taa umre, ama nejzinite zborovi ostanaa, pa zatoa CITANJE I SAMO CITANJE. pREDLAGAM NA TVOJATA SVEKRVA DA I KUPUVAS KNIGI, PREPORACAJ I GI ONIE NA OG MANDINO, veruvam deka ke ja izmenat barem do krajot na zivotot.
    pozdrav
     
  18. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    CITANJE I SAMO CITANJE. pREDLAGAM NA TVOJATA SVEKRVA DA I KUPUVAS KNIGI, PREPORACAJ I GI ONIE NA OG MANDINO, veruvam deka ke ja izmenat barem do krajot na zivotot.
    HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAH!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Nemozam da se iznasmeam ,placam od smeenje....
    Se nadevam deka mozes da me sfatis...
    Ima koj saka da si go vezba mozokot ,ima koj ne se ni trudi...
    Po moe.....
    So sila na covek ke mu zemes,ama da mu dades NINAKO!
    Pozdrav do tebe-NAST i drago mi e sto sega ti e pojasno ;)
     
  19. misteriozna

    misteriozna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Hmm ..navistina bolno iskustvo,megjutoa sepak treba da ima tolerancija i razbioranje.Nekogas treba da se prifati neciin karakter i mani i da se vlozi mnogu za uspee odnosot svekrva-snaa.Jas smetam deka site sto odime vo "tugja kuka" sepak sme svesni deka ides vo kuka za koja se macele tie lugje i taa "zlobnica",deka tie go skoluvale,se grizele za onoj sto nie sme go zemale da ni bide soprug i tie se negovite najsakani lugje na svet.Najlosoto e da go svrtes proytiv sopstvenata majka!Ako sepak imalo jako nedorazbiranje i ne ste mozele pod ist pokriv,ok ima resenie,kirija.AMA SEPAK KOMUNIKACIJATA TREBA DA SE ODRZI,ZOSTO ZALNO E DA SE RASIPE VRSKATA MEGJU MAJKA I SIN,KOJASTO E OD BOGA ODREDENA PORADI ZENATA!POCITA E NAJMALOTO NESTO STO MOZE DA SE VLOZI,NIKOJ NE TERA NIKOGO DA JA SAKA KAKO MAJKA,ZATOA STO JASNO E DEKA E NEVOZMOZNO.SE VO ZIVOTOT SE VRAKA.NE GO PRAVI ONA STO NE SAKAS DA TI GO PRAVAT!prostuvajki se vozvisuvame nad onie sto ne ponizile!

    Pozdrav :)
     
  20. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Draga MISTERIOZNA,ako gi citase postovite na ovaa tema ,ke vidis deka jas odrzuvam komunikacija ,zaradi sin i i vnuk i ,zatoa sto sum covek i ne sum nekoja zlobna smizla sto nesto ke se "emci"....
    Isto i ti,ne kazuvas dali si mazena i koj e tvojot odnos so svekrva ti ,dokolku ja imas....se nadevam deka e se O.K!
    Ako ne prostev nemase SIGURNO da kontaktiram,ama seto toa ne znaci deka ne zaboraviv i deka koga ke se setam na minatoto ne mi stoi gorcina....toa mi ostana ,pa neznam sto da se sluci (osven amnezija!) nemozam da zaboravam i da pominam preku toa!
    Vo red e deka site odime vo tudji kuci...sve i mi e napisano -pogore,ama KOJ i da e I STO i da napravil vo zivotot za emne ili za nekoj KJO GO SAKAM ...NEMA DA DOZVOLAM da mi go zagorcuva zivotot i da ne mi dava mir vo nego.....
    ISTO e i kaj teeb i kasj site na ovoj forum i site zivi i normalni...
    Nikoj nema da dozvoli drug da mu go zivee zivotot i toa ne go dozvoluvam na majka mi koja e zrtva za mene cel zivot i do den denes,a kamo li na drug.....
    Ete takva sum jas STROGA ama PRAVEDNA!
    Pozdrav i pisi ni poopsirno!