1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скршеница кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од gmaja, 13 мај 2016.

  1. gmaja

    gmaja Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали некоја имала искуство со скршеница на малото бебче штотуку родено и како се справиле со тоа?
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Retko se slucuva toa, no mislam deka najdobar sovet kje bide onoj od doktorot, zasto zavisi i kade e skrsenicata.... Najubavo toj kako ke kaze, soveti i se drugo da slusas od nego...
     
    На Arthur, girl-miri, toogood и 2 други им се допаѓа ова.
  3. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Зa кaквa скршеницa прaшувaш?
    Честo се случувa децaтa дa се рoдaт сo пукнaтa клучнa кoскa. Не е ништo стрaшнo. Бенкичкaтa т.е рaкaвчетo сaмo сo безoпaснa се зaкaчувa зa дa стoи рaчетo пoд прaв aгoл.
    Зa другa скршеницa кaј нoвoрoденче немaм слушнaтo, нo верoјaтнo брзo зaздрaвувa кaде и дa е.
     
    На Spidy и MilaP им се допаѓа ова.
  4. gmaja

    gmaja Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Да на тоа мислев. Од прво звучи страшно, па затоа добро е да се споделат искуства.
     
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    На која коска скршеница? Ако е на клавикула т.е клучна коска не е страшно. Затоа што се создава ефект на зелено гранче. Односно ако е скршена коската обвивката околу неа не дозволува нејзино изместување. Заздравува за околу две недели. На местото на скршеницата ќе се создаде топче кое се осеќа ако пипнеш. Проаѓа без последици.
     
  6. gmaja

    gmaja Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    А дали е потребна ренгенска снимка да се види подетално? Како докторите ја дијагностицираат?
     
  7. #£¥₩

    #£¥₩ Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки
    Како е процесот на заздравување кај новородено со фрактура на клучна коска и дали има последици како да знам дали е се во ред колку е страшна оваа фрактура?
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Јас сум родена така. Еден ден ми била раката во завој, после една недела само со безопасна закачен ракавот за чаршавот од креветчето. Немам никакви последици, 34 години имам :)
     
    На lackygirl и #£¥₩ им се допаѓа ова.
  9. #£¥₩

    #£¥₩ Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам ❤️ бебушка ми е 2 недели и дури сега докторите забележале ништо не и ставија ни завој,демек ќе зараснело немало гајле ама јас сепак се плашам и секаде прашувам и кај друг доктор закажав па ќе видиме како ќе биде
     
  10. #£¥₩

    #£¥₩ Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали топчето кое се осеќа на местото на фрактурата на клавикула ќе исчезне само или ќе остане така ?