1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стана алкохоличар/ка

Дискусија во 'Брак' започната од westt, 11 септември 2016.

  1. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Мм почна многу да пие,секојдневно е со алкохол . Откако ке се напие се лути или премногу се задева . Нз што да правам,ве молам совет.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Незз кој совет би ти го дала.Имам алкохоличар во фамилија.Тетин ми се буди со алкохол,заспива со истиот.Нема ден да е трезен.Тетка ми животот го помина покрај него со нервози,не се разведе од тоа страмота е што ќе речат луѓето.До некаде и беше олеснително што работеше во друг град па само за викенд си идеше дома.Децата веќе пораснаа повлечени во себе се едниот 32,другиот 30 год.Женска немале до сега од страм што ќе каже и каде ќе ја донесат.Помалиот имаше ја донесе и дома кога почна тетин ми дебела е ваква е,таква е.После некое време раскинаа да поќутеа малку или тетка ми да имаше поцврсто ЈАС може и женет ќе беше до сега и внучиња ќе имаа.Последниве две години пекол и се.Го испушти ја од работа на 70% седи дома парите што ги зема све ги теоши на пиење и кога ќе дојде дома е хорор.Вика,крши,братучедиве мои си се повлекуваат во соба тетка ми трпи,или ако успее ќе се повлече и таа во соба а тој го претура цел стан,бара за пиење мисли му го скриваат.Психички мн е пропадната тетка ми,и плус уште долг ред здраствени проблеми си нареди.Кога е трезен е злато од човек ама почнува со пиење и више сите му се криви.
    Ако гледаш дека нема опоравување,аконне може со убаво со разговор да се реши.Разведете се.Немој да се мачиш во животот и трауми на децата да им правиш.
    Јас имам трауми а не братучедите мои којзнае како им е.Кога ќе појдевме на слава се од убаво поубаво и наеднаш почина хоророт вика се дере,фрла тањири....
     
  3. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    како синовите негови веке возрасни не го средиле еднаш убаво на таткаси или како не ја зеле мајка им и не си заминале некаде подалеку од него да живеат помирно и потивко.? Зарем цел живот ке седат неженати поради татко алкохоличар? вака на душа ги земаат и мајката и таткото , за греота ...
     
    На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Не можам да сватам и јас,не се веќе деца туку возрасни мажи да не речем.Едниот помалиот повлечен по повлечен незз,дали има ретко и излегува од дома,а другиот на работа и дома ни друштвен живот имаат ни ништо.Имаат уште еден стан кој го наследи тетка ми од дедо ми кога почина.Ама седи празен станот.Еднаш замина тетка ми таму овој пијан летва знае нема каде да оди пошол таму дури и вратата од станот ја имаше искршено.Незз дали нездравта средина во која имаат растено го има направено своето ама не е на арно работава.Ги жалам а нема како да им помогнам
     
    На minne992 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Citam I nemozam da se nacudam,kako be doma ima 2jca vozdrasni mazi cuknale po 30 godini I mu kutat be?pa uste dozvolvat nekoj alhohilicar da ja maltretira majkamu izvini imat tie m*da I karakter?ke go fatam za vrat be alooo ke go prijavam vo policija,toj e bolen I ne e za doma covekot treba da se leci,I mora da se odnesina Psihijatrija ako ne se razbira so arno togas ima institucii sto ke se razberat so nego poliicijata ke go odnesat na soodvetno mesto ima Demir Hisar mesto za takvite ke si sedi tamu minimum eden mesec I ke vidite dali tamu ke krsi I ke besnej kako doma ili ke kuti I sus ke sedi...Izvni ama za mene tie sinojte se apsolutno ne sposobni za nisto zatoa I taka ostanale ima deca koi se soocile so milion polosi problemi I mu pristapile na problemot so seruozen stav mislam eden covek na 3jca luge da mu vrsi doma tortura za mene e nesposobnost samo na tie 3jca luge da ja resat taja situacija nema nikakov izgovor za ova...
    @westt neznam zosto tvojot soprug pocnal da pie redovno a I samata ne kazuvas zatoa nie nemozime ni da ti dajme nikakov sovet,pozadi toa sigurno ima nekoja pricina nemozi tuku taka out toj da se odaj na alhoholot pozadi sekoe odnesuvanje postoi pricina za toa odnesuvanje,znaci ako ja znajs pricinata I problemot tr e ba da se skoncentriras a resenieto a ne da prasuvas sto da pravis,resenieto e pred tebe ti zivejs so toj covek ti najdobro ja znajs pricinata dokolku nesakas tuka da spdelis sepak ti posakuvam sreka I trpenie...
     
    На VDT2906, manako1, bibiiii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    И кај нас имаме алкохоличар во поблиската фамилија на мм , односно братот на свекор ми . Само мирен човек е , кога и да се подпијани части кој и да седне на неговата маса . Дома кога ќе дојде пие кафе и легнува , сега за сега ретко се кара со жена му , еднаш или двапати годишно , ама сепак за ќерката и тоа се трауми сепак е мала има само 8 години . @westt оф мила те читав и во друга тема со проблем со сопругот , не се сеќавам каде , ама може ли ова да е последица од тогашниот проблем ? Колку што се сеќавам имаше напишано дека после нешто што си му кажала , го сменил понашањето кон тебе .. ? Незнам што да ти кажам .. Пробај разговарај со него на мирен начин . Ако не бива остави го . Сепак подобро е децата сама да ги пораснеш како што треба отколку со сопругот и константи караници , кршења а недај боже и семејно насилство .. Незнам што да те советувам друго , мм многу ретко пие ( од Нова Година на Велигден што се вели ) , имам комшија што е проблематичен алкохоличар долги години наназад . Секогаш пцуе , вика , крши .. ама кај него дома . Само баба ми ја мрази многу и секогаш му е на мета на пцуење и гнасни зборови како " оро**ија " иако жената ништо лошо не му направила во животот . Да , пријавен е во полиција над 100 пати и џабе . Ќе го тепаат 24 часа , ќе дојде помодрен дома , не пие еден месец , потоа иста песна . Дедо ми еднаш ќе го боцнеше со вила , баба ми го има тепано со бастун у глава , татко ми и мајка ми секој месец пријавуваат на надлежните и сите дигаат раменици и велат нема што да му правиме ..
     
    На the drummer му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Freja.Stella

    Freja.Stella Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    51
    Зашто не отворат некоја установа во државата каде би можеле да ги пријавиме таквите алкохоличари никакви луѓе, уништувачи на животи? Полесно би било кога ќе дојде некој да ги земе, и да бидат што подалеку ...
     
    На edna_malecka и Arthur им се допаѓа ова.
  8. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Во државава нема основни услови за живот, ти за алкохоличарите бараш чаре.
     
    На Vitaly и naturallmess им се допаѓа ова.
  9. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    алкохолизмот е страшна зависност , легална и лесно достапна , е сега кога гледаме од страна за некој кој емоционално не е поврзан со нас најлесно е да се каже ееееее да има институција која ќе ги превземе и ќе си ги среди тие луѓе па ќе ги врати како нови .... ама реалноста е многу поинаква без согласност на субјектот не се прави ништо , а зависноста влијае на расудувањето и дури кога лоши работи се случуваат ( здравствени проблеми , несвестици , губење драги луѓе или работа ) пак не им доаѓа памет ама тоа зависи и од околината во која се .....
    кај нас тоа е толку табу што дури не се ни прави муабет на таа тема , почнувајќи од родители на деца , до сопружници и на крај децата на своите родители , сите мислат дека е поедноставно да се стави под тепих и нека тера додека тера, но тоа е огромна грешка бидејќи покрај тоа што го немаме соодветното медицинско решение , соодветни центри за одвикнување ја нема ни свесноста на луѓето , можеби само некои 5 % од случаите се тие кои добиваат реална поддршка од блиските и од семејството да можат да се изборат со зависноста ..... знаете некој кој бил седнат на маса и ги отвориле картите , некој кој почнал да се одвикнува а при тоа добил максимална поддршка од семејството , на кој му била воочена зависноста во 4 очи .....
    поентата ми е дека треба работа и труд за да му се врати животот на некој во таква ситуација , треба разбирање и на тие директно поврзани и сочуство , барем обид да се направи па ако не ја бива тогаш нека се растураат семејства ....

    од искуство зборам зашто имам навистина блиски кои се во слична ситуација и сум директно засегната
     
    На Mikha4 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.391
    Пол:
    Женски
    Гледам одамна не е активна темава ,па да ја активирам ,значи вака сопругот на моја братучедка е алкохоличар ,па и нон стоп кисне по кладилници право од работа ,до 16 часот работи он доаѓал дома во 22-23 ,а пред сите во фамилија се прави добар сите мислат дека е многу мирен дури и јас се изненадив кога ми кажа братучедка ми не ми се веруваше .Еднаш кога бев кај неа на гости си дојде дома касно мртов пијам одвај стоеше ,сите ја советувале да го напушти ама нема храброст .
    Па дури и јас незнам каков совет да и дадам не сака да го напушти зошто вложила во куќата , и викам тоа не е толку важно колку твојот мир ,нејзините незнаат баш се инаку не верувам дека така ќе ја остават има и 2 деца сама си ги гледа си работи добро заработува да кажам нема избор па го трпи има и стан од нејзините ,а и ако се разведе штом вложила ќе се докаже судски ама и тоа толку не е важно колку што ја малтетира психички ,јас само што го видов тогаш пијан се наежив а не секој ден ,таа кажува дека не ја малтретирал физички туку само психички ,кога доаѓала не легнувам одма па она ако спиела ја будел .Некоја со слично искуство за совет да и дадам .
     
    На mila...f му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Сега психички ја малтретира, а понатака ќе почне и физички. Читам дека има добра работа и стан жената. Е па, нека не чека. Нека бара решение со време. Жалосно е децата да го гледаат тоа што се случува. Многу ќе влијае на нив за во иднина. Ова го пишувам од пример во фамилија. Жената не личи на себе. Пропадната е од нервози и стресови. А децата имаат одбивност да стапат во брак.
     
    На VDT2906, Cinnamon Bun и Pa8la им се допаѓа ова.
  12. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.391
    Пол:
    Женски
    И оваа не личи на себе од толку нервоза ,а колку беше згодна и убава ,сега е пропадната ,се дотерува ама лицето и е пропаднато колку и да се шминка и се познава ,откако ќе дошол вечерта пијан ништо не му викала да не се расправаат пред децата и другиот ден кога ќе се отрезни разговарала со него и ветувал дека нема повеќе да пие ,тоа траело ден два после исто .
    Куќата повеќе таа ја опреми се и криво и е да му остави иако тоа стекнато во брак се дели на пола .
    И многу е заразен по кладилници дури и гости кога имале кажувал ќе одел по цигари и не доаѓал дремел по кладилници а се сомнева дека освен алкохол и друго користи.
     
    На Alex08 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.754
    Допаѓања:
    10.528
    Пол:
    Женски
    Само развод драга. Имав еден таков и само развод му беше мајката. Таквите не се менат, од дрога знам луѓе што се излечиле ама од коцка не.
     
    На Biljarkata и Pa8la им се допаѓа ова.
  14. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.323
    Допаѓања:
    7.988
    Пол:
    Женски
    Ах мила...додека сам не посака да се лечи и да го остави алкохолот, ти неможеш ништо да направиш. Единствено да разговараш со него, ако сака да се лечи помогни му, ако не бегај од него. Тешко е многу со таква зависност да се живее, жртвата твоја е преголема. Многу ми е жал кога ке прочитам вакво нешто.
     
  15. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    За жал не може да се помогне на човек што е зависен од било што, само самиот да му текне.
    Еве ќе кажам за бившиот мој, не се работи конкретно за алкохол но уште полошо, дрога. Добар беше на почетокот од врската, првите 2-3 години, но од секогаш покажуваше симптоми на лабилен карактер. За жал тоа се докажа и почна да се дрогира. Не само што врската беше неповратно уништена, и јас автоматски се уништив. Не дека го сакав па ми беше криво, туку од тоа колку одвратно ми беше и од обвинувајки се себе зошто сеуште си имам работа со таков човек.
    Кога му раскинав, како да се преродив и најголемиот камен ми падна од душата. Моментално сум пресреќна и немаше да ја доживеам оваа среќа ако сеуште продолжев со него. Не дозволувајте да ви го уништат животот, не можете никому да помогнете/спасите, затоа спасете се себе.
     
    На Skyler, bicycle, Adidas888 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.295
    Допаѓања:
    101.377
    Пол:
    Женски
    Блиски пријатели имаа проблем со алкохолизам на ќерката.. само овде се излечи.
    https://drvorobjev.com/
    Штета што Македонија нема вакви центри. Жената е сега сосема друга.
     
  17. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.115
    Пол:
    Женски
    Ако не сака да го остави, ќе си го трпи, дрцата ќе си патат заедно со неа и тоа е тоа. На неа препорака за разговор со стручно лице може ќе птифати, и ќе се освести
     
  18. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.652
    Допаѓања:
    116.435
    Пол:
    Женски
    Можеш да бидеш упорна со советот да го напушти.
    Може да пробате и повеќе роднини наеднаш да ѝ зборите.
    Ако треба и заканете ѝ се дека сè ќе кажете на нејзините родители ако не им каже она самата. Тие и така мора да знаат сè.
    Ама, до неа е. Мора да има волја да го напушти.
    Не треба да го трпи.
    Ни она, ни децата. За нив и најлошо е.
    Имотот не е битен, судски ќе се реши. Она мора да мисли на децата.
    Штом има каде и има поддршка, само паметот ја кочи.
     
    На Pa8la му/ѝ се допаѓа ова.
  19. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.118
    Допаѓања:
    18.309
    Пол:
    Женски
    Мразам луѓе што пијат од пијаница, коцкар и наркоман што подалеку таквите освен самите ќе уништат и се во нивна близина. Не би трпела таков и 5 деца да имам со него и цел живот леб сув да јадам.
     
    На MandyLane, SummerGirl, Cinnamon Bun и 2 други им се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Заради тој алкохол колку бракови пропаднале. И жената се уништува, а најмногу децата. Цел живот ќе имаат трауми. На моја блиска особа родителите и се разведени. Една од причините е и таа што татко и многу пиел. Верувајте... Девојкава не сака да слушне да се мажи. Има уплав. Ми вика... Не сакам да поминувам низ истото низ кое што поминуваше мајка ми. А веќе е во 30тите. Не сака ни да слушне за дечко.
     
    На Lisandra, MandyLane, Erika.greeneyes и 1 друга личност им се допаѓа ова.