1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Три месеци неплатено породилно отсуство

Дискусија во 'Бебе' започната од Ina Katerina, 16 септември 2019.

  1. Ina Katerina

    Ina Katerina Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Nova sum vo grupava. Sakam da cujam iskustva od majki koi koristele tri meseci neplateno porodilno otsustvo i rabotat vo javna administracija odnosno "drzavna firma". Dali moze da se iskoristat vednas po odmorot koj ke go koristam posle 9 meseci porodilno? Koja majka ima pisan tekst odnosno baranje ili izvestuvanje za rabotodavacot koj treba da se prilozi na rabota?
     
    На Moonpie и lavica82 им се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.245
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира. Само што јас сум во приватна фирма. Колку што имам запамтено од луѓе што ми кажувале тие 3 месеци неплатено отсуство се користат веднаш после породилното и тоа со потврда од лекар тоа нешто иде како нега на болно дете.
     
  3. Ina Katerina

    Ina Katerina Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ne, ne treba potvrda od lekar nitu kako nega na bolno dete. Isto taka moze da gi iskoristis koga sakas dodeka deteto navrsi 3 godini, znaci ne mora vednas po porodilnoto. Mene mi treba samo primerok tekst so koj sto se izvestuva rabotodavecot.
     
  4. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.133
    Пол:
    Женски
    Сигурно треба матичниот лекар да ти даде некој лист/барање за неплатено породилно отсуство. Мораш 30 дена однапред да најавиш во фирмата, и за тоа време си одјавена, државата ти го плаќа здравството.
     
  5. Ina Katerina

    Ina Katerina Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ne treba nisto od maticniot, toa ti e del od porodilnoto otsustvo a tvoe e dali sakas da go iskoristis ili ne
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.245
    Пол:
    Женски
    да ама тоа боледување се дава на основ на нешто а не се дава секому кој ќе посака. Јас за првото прашував ми рекоа мора да ти е детето нешто болно за да имаме основ да ти дадеме инаку не може.
     
  7. Ina Katerina

    Ina Katerina Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ne e taka. Sekoja majka ima pravo da go koristi, no bidejki e neplateno retko koja saka. Imate vo zakonot za rabotni odnosi procitajte
     
    На Butterfly1107 и happygirl им се допаѓа ова.
  8. Bkalco

    Bkalco Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Јас моментално користам продолжено породилно отсуство од три месеци.
    По закон може да се користи веднаш по завршувањето на породилното, може да се земе наеднаш во времетраење од три месеци или може да се искористи на делови додека детето не наполни три години.
    После породилно јас го искористив остатокот на одморот од лани и потоа го продолжив породилното отсуство.
    Не се потребни никакви документи од лекар, треба само да се достави до фирмата барање за продолжено породилно отсуство од кој до кој датум и во фирмата ќе ти направат решение кое треба да го потпишеш.
    Со ова имаме само здравствено осигурување на терет на фондот, а се останато не е платено. Значи нема стаж, нема плата.
     
    На happygirl и Ina Katerina им се допаѓа ова.
  9. Ina Katerina

    Ina Katerina Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Tocno taka. Taka planiram i jas da napravam. Imate li primerok od tekstot (baranjeto) koj go dostavivte vo firmata kade sto rabotevte? I dali ke moze da mi go pratite na mail?
     
  10. Bkalco

    Bkalco Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Сега да проверам, мислам дека имам печатен документ, ќе прикачам слика за и други членови да можат да видат.
     
  11. Bkalco

    Bkalco Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Барањето ми е останато во фирмата, немам копија, имам само од одлуката со која се одобрува моето барање.
    Треба одприлика да изгледа вака:

    Барање

    Јас___________ со мат. бр________
    вработена во фирмата__________
    Барам да ми се одобри користење на продолжено породилно отсуство во траење од три месеци (или помалку зависно колку сакаш) од ден____ до ден ___.

    Барател
    ____________(потпис)

    Најдобро е да се појде во фирмата и тие точно ќе ти кажат што да напишеш, јас така направив.
     
  12. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Не можам да го најдам членот во законот за работни односи кој дозволува продолжување на породилното отсуство вака како што пишуваш, можеш да ми помогнеш на кој член се повика?
     
  13. Bkalco

    Bkalco Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Точно се вика неплатено родителско отсуство, член 170 а од законот за работни односи
     

    Прикачени фајлови:

    На ajaja95 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Не треба никаква потврда.
    По закон ти следуваат уште 3 месеци. Што не мора ни одма да се искористат.
    Ете членката погоре пишала.
     
  15. Jana_19

    Jana_19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Ве читам и ме интересира дали постои друг начин да се продолжи отсуството? Моето бебе е 8м и 90% од оброците му се мајчино млеко. Пробувам да и давам различна храна, но сеуште доењето и е основна прехрана. Не ми оди во глава - како да ја оставам за неполн месец друг да ми ја чува, кога сум свесна дека не сака да јаде целосен оброк ако ја нема мама да даде цице.
    Во консултација со педијатар треба да најдам "некој" кој ќе ми пише дека детето е слабокрво, како би добила 3м платено.
    Во консултација со гениколог може да ми пише боледување еден месец по истек на породилно.
    Матичен лекар на мајката може да и пише 2 недели боледување.
    По некоја логика можам да склопам плус 8 недели со молење по докториве да ми пишаат дека "нешто не чини"- с краја да е...
     
    Последна измена: 26 мај 2020
  16. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Дечќи дали тече здравственото осигурување при користење на неплатено отсуство?
     
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.553
    Пол:
    Женски
    Мислам некој беше пишал дека тече
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Мислам тоа е разлика од обичното неплатено каде што нрмаш никакви придонеси, во ова што го даваат на мајките на деца до 3 години имаш здравствено.
     
    На dromka и Fifi84 им се допаѓа ова.
  19. justwoman

    justwoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Која е процедурата за неплатено родителско отсуство? Некој да користел и да потврди дали се задржува здравственото осигурување тие 3 месеци?
     
  20. justwoman

    justwoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    А како е регулиран делот со фондот, треба некој да однесе таму документи?