1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Факултет за психологија

Дискусија во 'Образование' започната од k.broken, 6 јуни 2010.

  1. k.broken

    k.broken Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    ајде ве молам кажете нешто за овој факултет тие што го учите јас би сакала да учам психологија иначе сум трета година в гимназија ,навистина ме интересира нешто повеќе кажете што конкретно изучувате и дали е многу тешко :) :*
     
    На wild.child15 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    психологија.....тоа е мислам на медицина отсек или институт за психологија и не сум баш сигурна дали се вика психолошки факултет.
     
  3. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Психологија е отсек на Филозофскиот факултет,од тоа што го учев во средно сметам дека е доста интересно за изучување но сепак нека кажат повеке покомпетентни луѓе оние кои студираат или завршиле психологија....
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Едно е таа психологија, друго е да ги лечиш психички оболените луѓе...И јас учев во средно...интеересно е..али незнам овде за што точно се работи, зошто не можеш да бидеш да речеме доктор на психијатрија со филозовски факултет
     
  5. orient

    orient Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    интересен факултет барем за мене и јас сакав да се запишам на психологија еден период во средно но проблемот е што кај нас има премногу дипломирани психолози а многу малку работни места обично со овој факултет се вработуваат како психолози во средните и основните училишта и нормално за останатите нема работа затоа што кај нас некако се уште е табу да се посетува психолог, според мене на секго му е потребен психолог. Психијатарите се занимаваат со луѓе кои патат од психички болести и се нешто сосема различно од психолозите за да бидеш психијатар треба да студираш медицина и да специјализираш психијатрија. Како и да е доста интересен факултет а се што е интересно не претставува проблем да се изучува :) ;)
     
    На MacaMarchy и verica94 им се допаѓа ова.
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ПСИХОЛОГИЈА е на филозофски факултет, а тоа што викаш ти за лечење на психички болните е специјализација на ПСИХИЈАТРИЈА и оди во склоп на Медицински факултет.
     
  7. barbara-13

    barbara-13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    И јас би сакала повеќе да ја знам разлика меѓу психологијата и психијатријата!!! За нецели 3недели треба да се запишам на факултет. Мојот избор е психологијата,а исто така сакам и психијатрија, бидејќи мислам дека е повеќе ценета работа. Меѓтоа, колку што знам фак.а психијатрија е на медицински факултет, и се прашвам какви се предметите од медицината??? И дали е многу тежок истоимениот факлтет - Психијатрија ???? Ако е мног потежок, мојот избор ке биди психологија, ама се плашам за потоа, какви се условите за работа? :?:
     
    На mackica-1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Не може во никој случај да ги споредуваш по тежина овие две работи. Психологијата е мачкина кашлица во споредба со психијатрија. Како прво да не дојде до забуна, не постои факултет за Психијатрија. Прво треба да завршиш факултет општа медицина 5-6 години, па потоа специлизацијата за психијатрија трае 4 години. Значи во најмала рака 10 години додека да можеш да се наречеш себеси психијатар.
    Разликата е огромна.Психијатарот се занимава со лекување на менталните растројства кај луѓето, значи болести... Кај психолог пак луѓето одат на обични разговори, со цел да се ослободат од напнатоста од секојдневниот живот. Значи се се сведува на совети, методи за самопомош и сл.
    Не ми се допаѓа психологијата како факултет, затоа што му го сменија значењето со тоа што секакви се запишуваат. А се знае дека не е секој за психолог, таквите треба да се високо интелигентни луѓе, со многу искуство во животот да умеат на секој начин да допрат до тебе со разговор. А какви се денешните психолози ( барем јас тие што ги познавам ) не можат 2-3 реда муабет да ти направат, а не пак да те советуваат.
     
    На MacaMarchy, Strumfeta93 и Ognenija им се допаѓа ова.
  9. milagirl

    milagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    И јас оваа година сум 4 па сакам да одам психологија па кои предмети се полагаат за приемен ? :)
     
  10. Stephanie

    Stephanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Jas sum brucos na instituot za psihologija....
    Nemas priemen ama izborot e tesen :/ Prvo se ucat opsti predmeti: pedagogija, filozofija, fiziologija, genetika, voved vo psihologija i psihologija na percepcija.
    Psihologija na percepcija e malce zafrknato poso ucis malce i matematika :) imas del so e psihofizika i imas tabeli i formuli da odredis koj kolku e osetliv bla bla bla...
    Abe epten e interesno :D samo treba da se saka fakultetot i da se sfati ozbilno drugoto....e gola voda.
    [mod-kirilica:29uqqqb7][/mod-kirilica:29uqqqb7]
     
    На verica94 и Beauchamp им се допаѓа ова.
  11. Sunlight

    Sunlight Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    39
    Оваа година ќе сум бруцош на факултетот за психологија (се надевам :lol: )
    Ќе замолам некоја од феминките што студираат на овој факултет да ми посочат како е прва година, професори, изборни предмети,тешко, лесно? :)
     
  12. KittyT

    KittyT Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    112
    И јас би сакала да го дознам истото, бидејќи и јас имам во план да се запишам на овој факултет, но сепак имам мала доза на страв :D не знам што ме чека и не знам како би се справила со факултетот.
     
  13. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    лечење на психички болните е психологија
    а на нервно болните е психијатрија ;)

    Иначе тука има посебен факултет за психологија (не е во склоп на некој друг) и се надевам дека за едно 4 години и јас ќе се запишам таму :) :tmi:
     
  14. Ang3la

    Ang3la Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    ... .... ....

    Што мислите дали е добар факултетот за психологија?
     
  15. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Секој факултет е добар ако учиш.
     
  16. Sunlight

    Sunlight Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    39
    Јас сум прва година на психологија и засега е супер.. Ако ти треба некои подетални информации слободно прашај :)
     
  17. aways

    aways Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    660
    Нешто повеќе за овај факултет некој/а ќе можи да ми кажи...
    Јас сум IV година, средно.
    Планирам да се запишам во Скопје на психологија ( филозовски нели ? )
    Сакам да знам нешто повеќе...
    дали има некој професори кои се лоши и строги и никако да те пуштат :/
    дали премногу бараат...
    и уште нешто...
    ВЕ ЗАМОЛУВАМ :))))))))
    <3
     
  18. Stephanie

    Stephanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Мацо, секаде ќе најдеш добри, лоши, онакви што не пуштаат. Секој има свој начин на пуштање, тоа одма ќе го сфатиш, уште во првиот семестар. Мораш да бидеш одговорна за учење и за одење на предавања. Пред да почнеш со факултет ќе ти објаснам за секој професор и предмет подетално, искрено сеа ме мрзи :) пошо има многу за објаснување :)
     
  19. Sashie20

    Sashie20 Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11
    Велат за да бидеш бидеш успешен во таа професија, не е доволен само факултетот читав дека треба и многу да се чита и литература, ама која ? Ако случајно знаете кој вид литература кажете( бидејќи сигурно не би било толку корисно само од слободна литература, по свој избор), па да се фатам за работа :)
     
  20. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    И тоа како не е доволен само факултетот за да бидеш успешен психолог.. според мене, не е психолог оној што набубал и добил оцена, туку треба да имаш "нешто" во себе, треба да знаеш да навлезеш во психата на човекот, а не да се водиш само според книги :)
     
    На Anonym123 и MacaMarchy им се допаѓа ова.