1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флертот и долгата врска

Дискусија во 'Врски' започната од Mireto, 10 ноември 2009.

  1. Mireto

    Mireto Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    22
    Со дечкото сме 4 години во врска, а јас никако не можам да се откажам од флертувањето со други. Кога и да излезам ако ми се бендиса некој и почнувам... :( Не го имам изневерено дечкото, ама понекогаш мислам дека и ова е еден вид изневервање и чувството е глупо. Имам грижа на совеста другиот ден и не можам да го погледнам дечкото во очите. Мислам дека то можи да ни ја уништи врската.
    Вие шо мислите за то? Ви се случва вас истото или... само јас го имам овај проблем?
     
  2. milena-21

    milena-21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    сите луѓе сакаат да флертуваат... според мене така си ја креваат самодовербата, затоа што се чувствуваат посакувани... за тебе мислам дека треба д си решиш прво зошто флертуваш... дали за да се почувтвуваш поубаво или затоа што ти недостига нешто во врската... ако е првото- мислам дека е ок се додека флертот е само невин флерт.
     
    На cheetah.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kiki

    kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    18
    А како реагира твојот дечко на твоето флертување? Сигурно не е рамнодушен :?: :?:
     
  4. Mireto

    Mireto Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    22
    Дечкото мој не знај за ова. Никогаш немаме зборвано за то, а ако знај нема да биди баш рамнодушен. Можам да замислам како ќе му биди оти ако дознам и јас такво нешто за него нема да ми е сеедно и сигурно ќе биди крај. Работата е шо јас сакам да бидам со него и со никој друг, ама не знам зошто флертувам со други. Зато ви пишам вас за да ми одговорите дали то е нормално или не :(
     
  5. milena-21

    milena-21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    ако ме прашуваш мене нормално е. ама треба да си имаш граница ;)
     
  6. Dona

    Dona Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    19
    Sosema e normalno:D ako e samo flert neli : )) Jas imam dolga vrska, veke 8godini sme zaedno, ama koga ke izlezam sama namerno ili nenamerno flertuvam, ne so cel da si najdam drug decko, tuku ete taka od merak. Ti dava cuvstvo na samodoverba i potvrda deka se ushte izgledas privlecno. Ne se sekiraj, samo gledaj da ne ti se razvie vo neshto poveke. Ako nekogash pocuvstvuvash potreba da napravis neshto so nekoj drug, toa veke znaci deka neshto ti fali vo vrskata i pred da napravish bilo kakva glupost,zbori so decko ti i resete gi problemite ili ako ne se resavaat raskinete :)
     
  7. macence

    macence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    33
    vo red e dodeka ne pocne da se zabelezuva i da premine vo nesto poseriozno i pogolemo...
    Jas licno za mene sepak si se drzam do ona:Ne pravi toa sto nesakas da ti pravat!
     
  8. Blue

    Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16
    Mozebi ste predolgo zaedno,i ti se zdosadilo..ili sakas da si ja zgolemis samodeverbata...razmisli kako ke ti bide tebe ako znaees deka on flertuva so drugi....
     
  9. Bamboolina

    Bamboolina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    11
    ne go imas samo ti ovoj problem,ama ne bi trebalo da premine vo nisto serizono dokolku go sakas partnerot i imas cvrst karakter. Ke se isplati tvojata vernost:D
     
  10. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    ]
    mislam deka boldiranoto 'e ti go dade odgovorot (i de;koto e ;ove;ko su[testvo so emocii) pa ti kako saka[ taka pravi
     
  11. Eli4e

    Eli4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    39
    Koga jas bi doznala deka de4ko mi flertuva so drugi najverojatno bi mu se skarala, bidejki toa bi pokazuvalo deka jas ne sum mu dovolna. Koga ke ti tekne deka flertuvas pomisli deka decko ti flertuva so nekoja i ke se po4uvstvuvas loso i ke svatis deka ne e ubavo toa sto go pravis, pa najverojatno ke prestanis.
     
    На WarriorAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ena

    Ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    Site sme poveke ili pomalku narcisoidni, pa sakame da im se dopagame na lugeto. tesko na onoj sto nema da ne zabelezi. Mislam deka ne e vo red da go pravis toa konstantno, ako ne ti e dobro so deckoto pobaraj drug.
     
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Па добро,се случува...и нема никаква врска со партнерот,туку лично со мене.Не дека не ми е доволен,не дека не ми е убаво и не дека би направила нешто повеќе со некој во некој си клуб или кафич за да си ја урнам врската,туку едноставно се случува од некои си необјаснети причини.
    Мажите истото го прават само што се подискретни и не признаваат на форум фемина,туку на некој друг форум кој зрачи со тестестерон.Имам разговарано по оваа тема и со пријатели и со пријателки и сите се едногласни,едноставно се случува,а за неверство бара многу повеќе од еден наивен флерт,така да не скокајте веднаш.
    Да зборувам лично за себе,не го правам намерно,ниту наметливо,туку таков поглед и став имам,што дури откако ќе се случи си се прашувам,абе што се случува?! со најпрва реакција што му е на овој што ме гледа.Погледот ми е многу смотан,поднаведнат,кос и продорен и многу често луѓето па и обратно ме разбираат...ааа оваа види како ме гледа,ме мрази! :lol:
    Да одговорам на зошто го правиш тоа кога имаш долга врска,немам одговор,едноставно се случува и тоа останува само на погледи,на самиот крај со насмевка,ретко со муабет во кој секогаш нагласувам дека сум во врска и тоа е тоа.
     
  14. Mireto

    Mireto Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    22
    Девојки јас не реков дека е во ред што флертувам со други, а имам дечко... едноставно се случва и сакав да знам дали има и други. А за изневерување не доаѓа во предвид. Јас си го сакам дечкото и го ценам и никогаш не би го изневерила... побрзо ќе му се скарам па ќе правам што сакам.
    Иначе ако ме прашувате дали флертувам со кој што ќе стигнам... одговорот е НЕ. Флертувам кога ќе видам некое слатко момче и тоа е онака... не е ни за да го изневерам дечкото, ни за да ме частат пијачка или нешто слично. Просто и едноставно и јас не знам зошто флертувам. Можеби за да си ја кренам самодовербата или...
    А за советот да помислам додека флертувам на него, како тој флертува со друга... хм... не мислам дека во тие моменти ќе го помислам тоа, но ќе се обидам... можеби ќе дејствува. Поздравче и цмок
     
  15. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    Јас сум во 7 годишна врска, можам да кажам дека и мене ми се случува да флертувам со некој доколку ми се допадне, но знам до каде треба да одам. Мислам дека ова не е ништо лошо, особено во долги врски. На секого му е потребно малку да си го задоволи егото одвреме навреме. Но, секако постојат граници во се. И да забележам нешто такво кај дечко ми сигурно нема да се налутам многу, туку ќе го зафркавам :lol:
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Pa flertot si e flert i e sosema vo red ako se ostane na toa...nekogas ti e potrebno za da pocuvstvuvas deka se uste si privlecna za maskiot pol. A maskite...pa niv toa im e vo krvta hhhh :)
     
  17. evepak

    evepak Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    мире , мислам дека не го заслужуваш воопшто!
    Блгодарам , пријатно!
     
  18. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Можеби се случува тоа поради монотоност во врската или некои работи кои фалат во врската .
    Сепак станува збор за долга врска и мислам дека прво треба да се размисли каде е проблемот и да се настојува кон негово решавање .
    Јас не сум имала такви мисли и не ме влечи ништо за да почнам да флертувам откако стапив во сериозна врска ,едноставно го најдов тоа што го барав ,задоволна сум со него и не ми треба никој друг.
    Не би се почуствувала убаво ако забележам дека мојот дечко флертува со некоја друга а ако во тој момент имам ПМС би направила скандал :D
    Како што пишува во еден пост претходно :-Не прави му го она на другиот што не сакаш да ти биде направено тебе . А за тоа за зголемување на самодовербата наместо да флертувам со некои други ,ќе си купам нова долна облека во која ќе полуди дечкото кога ќе ме види и ќе ми се накачи самодовербата.
    Впрочем јас сакам да си бидам убава и привлечна прво на самата себе и второ на дечкото за другите гајле ми е . Засега е така ,но никогаш не вели никогаш ...
     
  19. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Мене исто не ми е во ред , а не сум баш сигурна дека сум видела некој во долга врска да е , а да не го прави тоа , просто се повеќе се разочарувам и си велам утре и мене некој вака ке ми прави , а јас кога сум во врска воопшто не го поддржувам ниту практикувам , како што не сакам да ми прават , нема да правам и ако сум го нашла тоа што ми треба нема што да барам некој друг да ми го не знам дига егото или самодовербата . Проблемот веројатно е што многумина се во врска колку да не се сами , одат со помислата дека сакаат да фатат дечко/девојка па потоа ја запознаваат личноста , што според мене е погрешно , врската мислам дека спонтано треба да си дојде , односно запознаваме некого па дури потоа забележуваме дека нешто повеќе би сакале со таа личност.
     
    На WarriorAngel и leighton23 им се допаѓа ова.
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.194
    Допаѓања:
    10.815
    Пол:
    Женски
    Јас имав таков однос со луѓето што многу машки го рачунале за флерт. А јас ни најмалку не се обидувам да флертувам. Не сум некое лигаво девојче, многу рекле дека имам машки став (освен кога сум на штикли :lol: ), ама во принцип кога ќе се најдам во друштво сакам да си направам муабет со сите, поготово со нови луѓе за да не се осеќаат изолирани само затоа што се нови. И кога тоа почна да ми претставува проблем, како на пример излегуваат муабети дека сум бркала некој дечко, решив да си го сменам однесувањето до максимум.
    Сега уште при запознавање со машки имам некој дрзок однос кој ме чува од такви муабети. Пак сум дружељубива, ама гледам да не се отварам многу при разговорот зошто сепак не сфаќам кој дел од мојот муабет е сфатен како флертување. За мене и тоа е еден вид неверство и не би сакала да правам нешто што не сакам и мене да ми го прават.
    Башка имаше една поговорка: Мажот не се мери по тоа колку жени имал, туку според тоа колку жени одбил заради онаа вистинската. Истото сметам дека важи и за жените. ;)