1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црната книга(Zwartboek)

Дискусија во 'Филмови' започната од Cvetetto, 10 јануари 2014.

  1. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Во овој филм се зборува за еврејка која живее во Холандија.
    Како една еврејка може да ја преживее II светска војна?
    Што ќе и да донесе животот само за една година на таа млада еврејка?
    Дали на секого треба да му веруваме во животов?
    Како на нечесен начин вониците сакале да дојдат до парите,накитот на богатите евреи?
    Како може оној на кој намногу му верувате да ве издаде?
    Како е возможно да се заљубите во оној кој ве сака мртва?
    Колку само среќа имала оваа жена?Што се случувало со оние кои соработувалае со фашистите?
    Како биле потчинети ?
    Како со нејзиниот глас ги маѓепсувала фашистите?

    Гледај те го филмов и ќе добите одговор на сите овие прашања. :)
    Многу емотивен филм,филм кој нема шанса да го сфатите се додека не дојде неговито крај.
    Еве мала тајна од филмов.Црната книга е список на богатите евреии и нивните пари во банката.По тој список оди и предавањето да евреите на гестапо или како што им велеше полицаецот вашето спасување за на слободна територија :(
    Јас овој филм го гледав на Синеманија.
    ДЕФИНИТИВНО ШТО ЗНАМ ДЕКА НЕМАМ ДОВОЛНО “ХРАБРОСТ“ ЗА ДА ГО ГЛЕДАМ СЛЕДЕН ПАТ
    Дали го имате гледано филмот?
    Ако го имате гледано сакам ваши впечатоци. Ако НЕ ви препорачувам да го гледате
    P.S. Филмов е за +16 т.е има сцени кои не се за пред деца ,па така не го гледајте филмов пред своите деца.
    Јас сум многу заитерсирана за таа Втора светска војна,па и затоа гогледав филмот,се додека не дојдоа неубавите сцени не знаев дека ќе биде така. Меѓутоа тоа може и да се премота ,така не е?
     

    Прикачени фајлови: