1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чекај ме (Пјеро Делји Антони)

Дискусија во 'Книги' започната од macefeminka, 20 јуни 2012.

  1. macefeminka

    macefeminka Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    7
    Ја препорачувам на сите!!! Книгата е волшебна!

    Секоја жена ќе посака да го има тој маж до нејзе!!! Нема да зборувам многу, во прилог ви давам кратко резиме!


    Чекај ме - Пјеро Делји Антони

    Само за миг замислете си дека одите во некоја книжарница каде се продаваат стари книги и шетајќи низ рафтовите забележувате книга на чија задна корица е опишан еден мал дел од книгата, а токму тој дел е вашиот најважен момент во животот и сè е исто-како писателот да пишувал токму за вас, токму за тој ваш миг. Како ќе се почувствувате во тој момент?

    Токму ова ѝ се случува на Микола-главниот лик во овој преубав роман. Еден ден додека шета низ антикварницата за книги пронаоѓа книга, а на задната страна е опишана сцена-кога една жена поминува покрај тезга и вниманието и го привлекува една кадифена играчка-мече со сламен шешир, со тркалезни очила со црна рамка и со црвена вратоврска со точки.

    Па тоа е нејзина случка, дел од нејзиниот живот а дома го има токму тоа исто мече. Насловот на книгата која ја наоѓа Микола е - „Чекај ме”, а автор е Доменики Кверчоли (сосема непознат за неа). Микола веднаш ја купува книгата и читајќи ја сфаќа дека сè друго во неа нема никаква врска со неа освен... сцената со мечето, а таа тоа не го раскажала никому.

    Микола сега е возрасна жена со еден развод во минатото и возрасен син, но случката со книгата ја враќа назад во нејзината младост кога работела како докторка, нејзиниот син бил мал и сфатила дека сопругот ја изневерува. Па при еден конгрес таа започнува една убава љубовна приказна со Манлио, но таа љубов прерано и наеднаш е прекината-без никакво објаснување. А сега после толку време ја пронаоѓа оваа необична книга и таа започнува потрага по нејзиниот автор.

    Кој е тајниот писател на книгата?

    Е тоа ве оставам да го откриете сами ако се решите да го прочитате ова преубаво дело. Искрено мене премногу ми се допадна и овој пат навистина страниците сами се вртеа додека читав, а кога го дочитав сакав уште. Оваа книга ќе ве натера да размислувате за вистинската љубов-онаа која се случува само еднаш во животот и за која вреди да се чека и да се живее. Оваа книга ќе ве врати во најважниот ден од вашите животи!
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Ми се допадна премногу.
    Начинот на пишување, тоа што не тормози многу со исти нешта и опасниот пресврт на настани што ти го држи вниманието.
    Најмногу ми се допадна крајот, зашто мразам краеви што завршуваат трагично и неубаво за главниот лик ама сепак ликот е среќен и се стреми кон подобро. Тоа ми е многу патетично. Се знае, или е црно или бело. :)
     
  3. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Исто и мене многу ми се допадна книгава. Лесна за читање, љубовно романче.
     
  4. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    4.793
    Пол:
    Женски
    Дали има филм сниман врз основа на книгава? И како е оригиналното име на книгава? :)