1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите за емо стилот?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од snowflake1818, 16 април 2010.

  1. snowflake1818

    snowflake1818 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Во денешно време доста е актуелен ЕМО стилот. Па ме интересира што мислите најпрво за емовците како личности, нивното понашање, стил на облекување, начинот на живеење и начинот на кој тие го гледаат светот?! Дали ви пречат?!Кое е вашето мислење за нив?! :emo: :D
     
  2. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    mene licno ne mi smekjavaat i ne gledam pricina zasto bi mi smekjavale.
    megjutoa poentata e ako sakas da bides emo mora da se custvuvas taka, a ne da se oblakas taka samo zatoa so e moderno, togas ne si emo !!!!!!!
     
  3. WildAngel

    WildAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    108
    Дефинитивно не ми допага воопшто ЕМО стилот. Тие луѓе, ги победува чуствителноста. :)
     
  4. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Мене лично не ми пречат,ама веќе не ни гледам вистински емовци.Туку се се сведува на начинот на облекување.Да бидеш емо значи и така да се чувствуваш и размислуваш.А не само облечи си се во тој стил и ајде сега емо сум.
     
    На Liebe му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    5.657
    Пол:
    Женски
    искрено , ЕМО стилот ми се некои разлигавени,емотивни цури или типци
    кои немаат друга работа и се сечат незнам таму што разни глупости ...
    Извинете ако некој навредив , но тоа е само мое мислење .. ;)
     
    На Liebe му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Секој си фура што сака. ;)
     
  7. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    хмм... :?: секој си има право нели на свој стил, свое тело, свој живот, па и свој стил :) но да си го одредиш својот стил треба најпрво да се запознаеш убаво себеси, па дури после да го дефинириаш стилот како надворешен изглед кој те претставува за народот.
    е сега истото важи и за емо стилот, значи како што беше кажано и погоре, најпрво треба да се осеќаш како емо па после дури да се облекуваш како емо ;) а јас искрено немам ништо против нив, не ни има вистиснки онакви оригинални емовци кај нас :D како што ги викам и јас, црно бели емовци :D :D
     
  8. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Не ми пречат, баш напротив - интересни ми се :) Само некако како да не се сфаќа вистинската суштина на Емо стилот. Емо не е само да се облекуваш во црно, да имаш таков hair style и да слушаш таква музика. Топло им препорачувам на сите „емовци“ да отворат на интернет и да ја прочитаат дефиницијата за Емо, да се едуцираат малку пред да решат да го сменат нивниот животен стил. Мислам дека е една пролазна фаза, и дека за некое време ќе се изгуби како што поминаа од мода повеќе стилови предходно - на пример хипи стилот кој беше екстремно популарен. (поздрав Хипица :D )
     
    На chocolate.chick и Liebe им се допаѓа ова.
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^^ Фала на поздравот ОрдинериГрл. Јас изглеа малку периодот го имам промашено. Хипито излезено е од мода :lol: :lol:

    За емо-стилот немам ништо против. Секој има право на своја сопствена определба. Но се соглесувам со ЧНМ дека кога веќе се прават ЕМО, нека прочитаат малце што тоа навистина значи.
    Јас мислам дека овие Емовци кај нас тука врска немаат што им значи стилот и тоа се најчесто девојчиња и момчиња во тинејџерските години кои не знаат за што побрзо да се фатат и го земаат она што најмногу им се нуди и се пласира. Многу го имаат искомерцијализирано емо-стилот што е стварно жално пошо сепак и тој си има своја приказна.
     
    На Liebe му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    уф ме нервираат луѓе кои се облекуваат како некои црнила ... јас мислам дека поубаво е да се носи некои светли и весели бои :)
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.499
    Пол:
    Женски
    Јас да си кажам дека не познавам емовци и затоа мислам дека за нив како личности не би можела да кажам ништо. А стилот сам за себе не е нешто интересен ниту допадлив...
     
  12. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    се прашувам кој се девојчиња а кој момчиња :^) Не го сакам стилот.

    [​IMG][​IMG] [​IMG]
    [​IMG] :emo: :^)
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  13. snowflake1818

    snowflake1818 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    значи знам многу тинејџери шо мислат дека ако облекле стартки и нешо црни на нив станале ЕМО :rofl: ..која глупост х) а шо е најтрагично СЛУШААТ ТУРБО ФОЛК МУЗИКА х) мислам .. неам коментари колку неедуцирани може да бидат луѓево .. ЕМО стил океј е .. али повеќе мислам дека 99% од емовците кај нас во мк НЕ СЕ ЕМОВЦИ ТУКУ САМО ТИНЕЈЏЕРИ У ФАЗА НА ПРОНАОЃАЊЕ ВИСТИСКИОТ ЈАС .. :)
     
  14. yummy

    yummy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    49
    *Емо* всушност претставува вид на рок музиката кој пред се произлегува од punk - hardcore во 80-тите години, и тогаш бил познат како emotional hardcore или emocore, но најголем замав зема во периодот на 2000 година. Е сега Емо стилот како подкултура, како што кажа Хипика, има своја приказна, која сепак треба да се познава за да се биде дел од неа, а потоа и да се пронајдеш во неа. Но денешните тинејџери се, во овој случај, Емовци, поради тоа што овој стил привлекува внимание од другите луѓе и сакаат да се упадливи во очи, а не бидејќи така се чувствуваат.
    Но сепак има луѓе кои доследно си го живеат овој начин на живот, и тоа го прават со стил и осет, а не само да трупаме пирсеви, тетоважи, безвезен накит....
    Како и да е, *Емо* стилот го почитувам како и сите останати, а против Емовците немам ништо против. Сепак лесно можеме да ги препзнаеме фолирантите, кои мене лично, ми изглеаат смешно.
    :emo: :D
     
  15. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Еден од по глупите субкултури воопшто измислени во светов, заедно со раперите и оние хипицине...
    Гледам многу емовци, а колку од нив се прави незнам.

    За стилот не коментирам.
    Микс меѓу гот и панк.
    Чиста (зло)употреба на панк и гот стиловите.
     
  16. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ;) Ова е слободен форум и наменет е за да се искаже личното мислење :)
    Ама дека твоето мислење ми немаше добри факти.. морав да вратам.
    Добредојде во женскиов клуб :)
    ***

    И сега... он топик:
    [​IMG][​IMG]

    Ах..... |( На шо личат бреј... :emo:
     
  17. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Папагалчиња...
    Се изгубиле себеси под тој карневалски изглед. :emo:
     
  18. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Скопје -да!
    Колку што сум приметила...
    Ги има со лопата да ги ринеш.
    Ма да не би кажала дека се емоси, туку се само позери и повеќето се негде до 2-3 година. 8)
     
  19. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Па немам ништо против нив, само ме нервира кога некои глумат емо :envy: а не се. Под емо јас подразбирам несреќно дете што сече вени, се обелкува што ќе најде, тажно е секогаш и тако даље а не едни што ги знам.
    Со натапирани коси, шминка 3 кила и ајде емо ќе глумиме :envy: Ајде да летаме е работава. Цуркиве фактички сакаат да бидат со тек на време зошто сега сите се ,,емовци,,.
    ПС: Мајка ми емовците ги вика МАРСОВЦИ хахахха нека не се навреди некој ама...... :lol: :lol: :lol:
     
  20. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Не ме нервира емо-стилот - немам таков стил но ипак не ги критикувам и оние кои се за :emo:
    Можеби и на некој не му се допаѓа мојот спортски стил но ете негово мислење