1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сега со свадбата?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LaTama, 20 март 2020.

  1. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Ајде полека. Тука сме за да размениме мислења. Можеме и на убав, фин, начин. Да, се сложувам, сега свадбите не се најбитни. Но да, се сложувам и дека е нормално да се/сме загрижени тие што имаме закажано. Темава според мене требаше да се одвива во насока во која тие што имаат закажано свадби претстојниов период ќе си разменат информации за искуствата при презакажување/откажување.

    Не пукнав нешто многу да правам свадба ни пред да се случи целава ситуација, ниту пак сега. (дали сум сакала свадба или не и зашто воопшто ја правам ако не сакам ве молам да не навлегуваме, нема потреба, си има друга тема за тоа соодветно на форумов)
    Ама сепак, кога веќе сме фрлиле некоја сума пари и сме почнале да планираме, мислам дека е сосема во ред барем тие што сме идни невести да имаме простор кај што можеме да си ги споделиме "маките". За мене лично се добредојдени и постовите на сите што слушнале за луѓе во наша ситуација. Ама никако не можам да сфатам зашто побогу на секоја тема мора да се плукаме и караме... зар тоа никако не може да се одбегне? (нов член сум па можда затоа вака размислувам)

    Note: Не сакам апсолутно никој да навредам со сето ова погоре кажано and if I did, се извинувам искрено.
     
    На Minnie-e, sierra, martty06 и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Пишав јас тој што не е засегнат од темава нека не ја отвара, не ни треба некој да ни кажува нешто што веќе го знаеме, исчистете ја темава од непотребни совети да можеме тие што го имаме проблемот да размениме мислења
     
    На martty06 и Bicka77 им се допаѓа ова.
  3. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Лошо е што не се знае сеуште до кога ке трае ова зашто кажа Венко дека пикот се очекува од сега за еден месец... и после тоа уште колку време ќе треба се да се среди да дојде во нормала.. според мене ако можете презакажете си ги свадбите на време ресторан музика фото студио, преместете си ги датумите видете најбитно ресторанот опција да ви даде за септември октомври пример, покасбо да ја закажете свадбата, мада не се знае сеуште до кога ќе трае ова . Средете си ги на време овие работи па на крај краева ви останува капарот , кога ќе си одлучите тогаш. Читам на интернет и преку недела ќе се правеле свадбите , зашто да не :) .
    Ве охрабрувам сите идни невестулиња , се ќе се среди не се секирајте :) ви испраќам позитивна енергијаа и само позитивно мислете. :inlove::*
     
    На cresa-jagoda, LaTama, Bicka77 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Ние имавме закажано за крај на април, ја презакажавме за крај на септември, бидејќи секаде имавме дадено капари, мораше со сите да се консултираме и договориме, и едвај најдовме термин, затоа што сите си имаат презакажано за сеп-окт. Затоа барајте си со време, да се надеваме дека сето ова лудило ќе помине до септември, ако не следната година не ни бега.
    Ние бевме со се спремни, дури и покани имавме поделено, ама така требало да биде, си имаат сите разбирање.
     
    На cresa-jagoda, buba4e89, Bicka77 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    А тоа за покани ако имате веќе дадено мислам дека е непотребен трошок пак да правите нови , само ќе им се јавите и ќе им кажете дека сте го смениле датумот . На крај краева 95% од гостите ја фрлаат поканата , само вие родителите ја чувате пример , а сеа да принтате пак , со друг датум според мене не е потребно тоа . Или веќе ако имате испечатено а ако не ви се поделени на секоја покана со пенкалце новиот датум и тоа е тоа , нема зашто да се фрчаат пари непотребно . Тоа е мое мислење :)
     
    На Bicka77 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  6. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    А па тоа секако, им се јавивме, ги информирафме, не планираме да даваме пари за други покани, нема шанси, си знаат сите, соопштен им е новиот датум, ако не се презакаже и тој, хаха.
     
    На cresa-jagoda, buba4e89, Jana06 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    И мене ми дадоа предлог да ја шкртнам датата на поканата и да ја напишам новава. Ама зарем не е смешно? :wasntme:
    На поканата стои: 01. Мај, Недела
    И сега јас треба да пишам 05. Август, Сабота.
    Многу е за шкртање :D
     
    На cresa-jagoda, SummerGirl и fana им се допаѓа ова.
  8. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Ако е напишано со поголем фонт, може да нарачаш да ти направат од истата хартија што е направена поканата, како малечки правоаголници на кои ќе го пишува новиот датум, димензиите да бидат колку да се покрие стариот датум. И само го сечиш правоаголникот и го лепиш врз стариот датум :)
     
    На Luminary, cresa-jagoda, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Ми дадоа идеа да прашам во печатницата да ги вратам поканите, па они да ја поправат датата.
    Ама не сум слушнала до сега за ова и срам ми е да прашам.
     
  10. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.287
    Пол:
    Женски
    Имам венчавка на 03.04.20
    Не знам како ќе се одвива.
     
  11. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.231
    Допаѓања:
    23.947
    Пол:
    Женски
    Како да се одвива за време на пандемија?
    Тоа е наредната недела.
    Како мислиш гостите дека ќе ти дојдат?
     
    На sj *O*, ohlalalala, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.980
    Забранети се групирања од 5 луѓе, вонредна состојба е, никако нема да се одвива.
     
    На sj *O*, ohlalalala, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  13. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.287
    Пол:
    Женски
    Во странство сум. Во Швајцарија ќе се венчаме. Овде и не е толку стриктно.
     
  14. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Ако така ти излегува поефтино, зашто да се срамиш. ;) Свадба спремаш, па и да е мала сепак е трошок..
    Среќа уште немам нарачано покани инаку ќе прашав за опцијава.
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.528
    Пол:
    Женски
    Ама ти не си засегната и не треба да коментираш. Како така коментираме тие што немаме свадби. (facepalm)

    И јас не би отишла на таква свадба. Побитно ми е здравјето од едно опа - иха. Јас би ја презакажала свадбата. Дали во Април, дали во Септември, не ми е битно.
     
    На ohlalalala, Amelia и Bicka77 им се допаѓа ова.
  16. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    40.218
    Пол:
    Женски
    Мои блиски роднини, прв братучед имаше закажано свадба во Мај, 17. Тие самите ја откажаа.
    Без оглед на тоа колку сте ја чекале свадбата мислете и на тоа дека и многу гости ќе ви откажат.
     
    На Amelia, SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    И јас имам закажано свадба во јуни, но е на средина на јуни до сега сеуште ни се немаат јавено од ресторанот да не информираат.
    Не знам до тогаш како ќе биде ситуацијата, ако помине ситуацијава до тогаш дали ќе имам време се да средам за толку кратко време, бидејќи само ресторанот и музиката ги пазаривме, и шминка и фризура ми е закажано.
    Но најбитното сеуште не сум била да погледнам фустани, а сега и ништо не работи и да сакам нема каде да одам да погледнам, да пробам, да најдам.

    А ако ни ја откажат за јуни, во тој случај се договоривме со вереникот дека воопшто и нема да правиме свадба.
     
    На Amelia, SummerGirl и CareTee им се допаѓа ова.
  18. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.436
    Пол:
    Женски
    Јас не само што не би отишла на свадбата туку и не би ги примила дома да ми достават покана.Па будала ли сум јас што не сум мрднала подалеку од овие 100 квадрари дома децата немаат ни по улица прошетано а немам отидено ни на гости докај моите.Гости не ни дошле на врата а и да дојдат не би ги примила.
     
    На ohlalalala и Amelia им се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Еве да ти кажеме. Ќе се откаже.
     
    На fana, ohlalalala, thelittle17 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Венчавка во црква?