1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Aloe vera за подобрување на имунитет

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од newring86, 5 ноември 2010.

  1. nelka

    nelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    гелот од алое вера чини 1200 денари
     
  2. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Јас без ова не можам правилно да функционирам. Прво, го користам секогаш кога ќе изгорам на сонце и секогаш ми помага. Ако немам спреј, ондак тоа течноста ја ставам. Второ, кога ќе се почувствувам омалаксано, без воља или пак едноставно не ми е добро, земам пијам од тоа и автоматски ми станува подобро. Ептен се ефикасни, што вика едно корисничка погоре, алоето има баш чудесна моќ.
     
  3. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    А колку време ви трае еден гел и кога го користите?
     
  4. SnezeMKD

    SnezeMKD Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Za imunitet koristam Immune MC5. Go uvezuvaat od Amerika, uste ne e vo prodazba ama se znam so uvoznicite. Proizvodot e perfekten! Imam nekoi problemi so namalen imunitet i prestanav da zemam razno-razni gluposti. Immune MC5 ima ekstrakti od site najpoznati lekoviti pecurki i namesto da kupuvam od sekoja pecurka ekstrakt posebno, vaka si zemam Immune MC5, em poeftino em deluva.
     
  5. Edie.S

    Edie.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    И јас почнав да пијам алое вера, од тоа во жолтата тубичка. Се пие наутро (обавезно на гладно срце!) и навечер, по пола ракиена чашка. Гадничко е на вкус ама бидејќи се по 2 голтки во прашање..брзо поминува :lol:

    Значи го пијам ова и витамин Ц.. секое сабајле.

    Иначе си имам многу проблеми со настинки и вируси и ова навистина почна да помага. На мајка ми ова и е веќе втора туба и супер е.. да не си ја урочам.

    И јас ви го препорачувам. Не бидете безгрижни во врска со здравјето само затоа што сте млади и моментално здрави. И јас бев таква порано, се додека, преку ноќ, не почнаа да ме напаѓаат вируси за кои прв пат слушав.

    Така да вложувајте во здравјето. Нека е 1200! На кај краева еден литар е во прашање, а пиете секој ден по мала чашка за ракија.. ќе трае долго.
     
  6. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    И јас го користам Алое Вера жолтото тубиче со вкус на Боровница.Исто така го пијам секое сабајле на гладно срце по пола чашка од ракија (а вкусот ми е :puke: ) и да помага,еве при крај сум на првата туба и ќе продолжам да го пијам во текот на цела зима.Од кога ќе го испијам земам Витамин ц
     
  7. Pixel

    Pixel Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Дечки, барам природен "лек" за имунитет. Освен алое вера, вреди ли да се обидувам со чаеви за имунитет? Пример овој на Матија Пауновски добар ли е?
     
  8. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Ние го приготвуваме така што лисја исечени на парчиња ги ставаме во ракија и треба да отстои 40 дена и потоа се пие. Јас сеуште се немам накането да пробам, и покрај тоа што дома секогаш имаме направено.
     
  9. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    И јас исто го пијам жолтиот гел од алое и мислам дека од коа го пијам немам проблеми со сезонски настинки и вируси.
     
  10. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Ај некој нека каже по долго користење на алоето какви промени стекна вашиот организам дали има некој што немал пред тоа апетит а со алоето се подобрил и дали има знаци да некој бил слаб а сега се поправил ви благодарам однапред
     
  11. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    После една тешка пост-оперативна инфекција имав хроничен гастродуоденоитис(воспаление на желудникот и дванаесетпалачното црево) и покрај сите медикаменти и алтернативни медицински лекови пиев и сок од алое вера и мислам дека многу ми помогна испив 3 шишиња по пола литро(мислам дека е 500 денари пола литро некаде), и стварно чувствував значително подобрување и околу тегобите и болката, киселините и т.н. така да јас сум задоволен од него.
     
    На Дани.СС му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    A od kade ja kupuvash aloe vera od pola kilo i kako izgleda na koja firma e. Pozz
     
  13. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Ја има во аптеките на зегин, ESI е производителот, шишето е зелено. На етикетата пишува Aloe Vera ESI, Purro succo Fresco 100%. Инаку оди во Зегин прашај ќе ти дадат, има од литро и од пола литро, јас земав од пола литро бидејки оној од литро не беше чист алое вера туку беше мешан со грозје или со некое шумско овошје(најмногу поради вкусот бидејки е малку грозен), мислам дека има и од пола литро мешани со уште нешто но моја препорака да го земеш оној чистиот, само алое што е.
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Здраво ја купив и јас алое вера еси од пола кило на него пишува сок во аптека ни кажаа дека нема гел и ни рекоа дека се пие 3 пати на ден по 25 мл ама не прашав сигурно се пие пред јадење па ве молам пишете кога се пие дали пред јадење. И кажете ми за колку дена трошите едно шише од 500 гр и дали секој ден се пие
     
  15. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Zdravo pak jas da pisam ma da nema da dobijam odgovor sakav da prasam dali od aloe vera moze da se dava na deca posto imam 5 godisno since pozz
     
  16. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Аничка,колку што имав читано порано,употребата на Алое од страна на деца и бремени жени е ограничено,односно само по претходна консултација со доктор,ако ти е онака за имунитет давај му подобро нешто друго.
    Всушност Алоето и не треба секогаш и од сите да се употребува иако е многу лековито.На пр.оние со низок притисок,со зголемен шекер,со хемороиди и др.не смеат да го употребуваат.Исто зголемен внес на алое има лаксативно дејство,па треба да се пази.
     
  17. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Eeee fala mnogu sto mi odgovori srcka sakav samo da znam dali smeat da go konsumiraat deca a jas eve 3 den kako ja pijam nasabajle i navecer po 25 ml od aloe vera esi pa ke vidime kako ke bide i kako ke se osekam otkako ke go ispijam posto nemam apetit za jadenje pa se nadevam na pozitiven efekt pozzz :*
     
  18. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    A kazi mi dali znaesh dali ima nesakani dejstva od aloeto i dali moze da se pie na svoja raka bez preporaka na doktor zboram za vozrasni?
     
  19. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Имам пиено алое вера, со оглед на тоа што премногу е префалено, лично јас немав некој огромен ефект да заприметам.
    Не е лошо, навистина е здраво, но можеби јас очекував нешто драстично, па затоа не бев толку задоволна. :)
     
  20. ekicka24

    ekicka24 Нов член

    Се зачлени на:
    11 април 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    https://www.facebook.com/aloeveramacedonia Ова е моја страница за Алое вера производи, а воедно сум и дистрибутер. Ако Ви треба нешто, или сакате да нарачате, пишете ми. Поздрав :)