1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

MAC Cosmetics

Дискусија во 'Лице' започната од beautiful87, 20 март 2010.

  1. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Devojki me interesira dali nekoj do sea koristel nesto od kozmetikata na MAC, kako ste zadovolni i od kaj ste ja kupuvale, kaj e najevtina, poso kaj nas ja nema??? Imam citano i slusano deka mnogu od poznatite licnosti vo svetot ja koristat i deka e poznata, samo kaj nas na Balkanot ja nema :( .kako sto gledam i cenite ne se nesto astronomski, malku se poskapi, no prifatlivi, sto mislite vie?
    http://www.maccosmetics.com/
     
  2. srnicka.milicka

    srnicka.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Uffff premnogu mi se dopagaat proizvodite na MAC. Imam bratucetka vo stranstvo i tamu mnogu ja koristat i ona e PREmnogu zadovolna, mi ima doneseno nekolku senki, pudri i mn drugi raboti koga dojde tuka i sum prezadovolna,a osobeno od trepkite takvi ne sum sretnala tuka, kaj nas tie sto gi stavaat deluvaat premnogu vestacki, jas ovie gi nosev dolgo vreme izgledaa preubavo i voopsto ne se primetuvaa. Se nadevam nekogas i tuka kaj nas ke ima MAC Cosmetics :D
     
  3. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Јас лично не сум ги користела, но имам слушнато дека имаат добар квалитет.
     
  4. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Другарка ми од Турција ми донесе неколку ствари од таму, ептен се добри, стварно професионална и квалитетна козметика. Имам пудра, сјај,коректор и сенки. За неколку дена одам Истанбул и си спремив список за MAC Cosmetics :)
     
  5. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Купи ли нешто од Истамбул? како си задоволна одф квалитетот? Мене ми е баш мерак да си купам од оваа козмаетика нешто, па ме интересираше што мислите што конкретно имате .Сегде е многу популарна, ја користат сите професионалнио маке уп артисти, и сигурно е добра. А сте виделе ли негде козметика NARS??
     
  6. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Немам користено ништо од овој бренд бидејќи боите некако ми се преживи..
    за квалитет незнам..али немам намера да купувам од овој бренд..ем е скапо ем постојат други брендови кои се стварно добри..
    Едино ми се допаѓаат четките на МAC за шминкање..стварно се добри али многу се скапи..
    една четка е најмалце 1500, во денари (ова искуства од кога бев у странство), а ако зиам би земала повише четки така да...
    се на се..не сум За баш..
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    20 долари за аглеста четкичка...многу е.А инаку се фантастични,јас имам една единствена од МАС и стварно е супер,во однос на другите сеуште е нова и неизлитена и после цела година,а останатите после неколку месеци се кубат.
    А козметиката е во ред,само што боите се пренагласени и не можеш суптилно да се нашминкаш колку и да сакаш,а и слаби се со неутралните тонови,а тоа е мој начин на шминкање.

    Како и да е,опседната сум со квалитетни четки за шминкање,тука не можам да најдам,особено такви какви што ми требаат.Има само неколку форуми и тоа е тоа.Имам три комплети четки,ама сонувам за сите до една од МАС! :D
     
  8. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    за боите има секакви бои не се сите толку живи, ама 18 долари т.е. 1000денари за еден сјај не :shake: , многу е стварно, ако го користам само тој за 3 дена го трошам, стварно не се исплаќа, а инаку има во црна гора :?: , за некое време би требало да одам таму, па да знам дали да барам или џабе е, за пудра може би дала повеќе пари, и така не користам многу па ќе ми траеее........
     
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    MAC е дефинитивно една од најдобрите линии на козметика, само течните пудри им се многу тешки, мислам дека можат да се најдат подобри. Инаку, за сенки, кармини и четки се ненадминати. цената е во согласност со квалитетот, дури би рекла и дека не се многу скапи, иако ние со нашиов стандард не можеме да си ги дозволиме. Кај нас немам видено, за жал.
    А природен изглед секако дека може да се добие (и покрај тоа што се неверојатно добро пигментирани), со користење на правилната техника и правилната четка за шминкање.
    И јас сонувам за колекција од сите нивни четки, но во скоро време многу тешко дека ќе ја имам :(
     
  10. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    да и јас сакам фирмава да стигне у мк посебно заради четките кои се супер а и заради целата козметика штета што ја нема а и да дојде сигурно ќе ги кренат цените до таван. а инаку може преку нет да се нарачуваат.
     
  11. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Овде дека ќе отворат продавница со Mac производи тешко . Од Будимпешта сега кога бев купив сјај за 20 евра , среќа немав во себе уште пари инаку тамо ќе ги оставев . Поубав сјај од тоа немам видено . Устата ми беше и 2 дена после тоа многу убава . Ама , ние од тоа далеку сме . :)
     
  12. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    20 евра не се малку за сјај да дојдат тука никој нема да ги купува всушност малкумина. :)
     
  13. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    1200 за сјај?
    зашто толку пари да фрлам кога можам да си најдам сјај за 300 ден. убав и квалитетен па дури и поевтини има али ај да не го зимам најевтиното..
    што сеа фаца фирма се и сеа од нив ке купувам и ке трошам големи пари за небини работи?
    како да не
    верувам дека многумина ке се согласат со мене
    поз
     
  14. unique-s

    unique-s Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    9
    Секој си има право да си купува тоа што сака. И секој си има приоритети во кои ќе вложува помалку или повеќе пари. Така да не може да се генерализира. Сите си го праат "ќеифот" на различен начин. :D :lol:
     
  15. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    ^^ Ете тоа е ЕУ...Цените се високи.А верувам дека и тврдам тој сјај во Америка е сигурно 10 долари.Јас оригинал козметика пример од Лореал од Канада ја добивам за пола поефтино од цената што ја имаат производите тука.
     
  16. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    џули еве им го сајтот http://www.maccosmetics.com/, 18долари се таму, 200 ден е разликата најмногу, ама и толку е многу според мене, па како за мене од џепарлак е стварно [​IMG], 4 а можи повеќе можам да си купам со тие пари, еве ќе се самоцитирам и што реков предходно
     
  17. unique-s

    unique-s Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    9
    Мислам дека и таму е отприлика таа цена бидејќи се тоа High end products а овие другиве како Лореал, Ревлон итн. ги викаат drugstore products и нивните цени се доста поевтини од нашите, баш како што напиша и ти. А имаат милион пати поголем избор од истите, отколку ние тука...ама ете тоа е.. :|
     
  18. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ех Лореал и ревлон се фирми од време и брендови кои се трајни.Прост пример...сјаевите за уста од Лореал Glam Shine е дупло поефтин таму од тука...Ок ама нормално тука треба царина, па маржа па ова она...Инаку имам другарки во америка и ми имаат кажано дека ете козметика е поефтино доста од тука.Ама нели долар со евро или денар(вредноста се мисли) и во однос на стандарди и др. не може да се прави споредба.
     
  19. Fendi

    Fendi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Значи на Балканот има поточно во Софија. Има прекрасни работи и доста се квалитетни. Последно си имам купено [​IMG]и многу сум задоволна.
    Интерсно ми е што секогаш прават некоја интерсна промоција и интересни колекции
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  20. unique-s

    unique-s Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    9

    супер се стварно..има и во солун