1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ѓевреци

Дискусија во 'Рецепти' започната од koritsaki, 30 јануари 2011.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  18.010
  Допаѓања:
  103.648
  Пол:
  Женски
  Може ли да ми напишете некој рецепт за ѓевреци? Ама не за варени туку за обичните што се печат само :) Благодарам
   
 2. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  155
  гевреците од првиот линк ги правевме денес дома многу се убави се топат во уста коритсаки ти ги препорачувам испробани се
   
  На SunnyGirl2 и koritsaki им се допаѓа ова.
 4. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.330
  Допаѓања:
  5.843
  Јас имам рецепт за варени гевреци. Ќе го напишам, можеби на некој ќе му послужи. :)

  Варени гевреци

  1 квасец се замесува со 1/2л. млеко, 5 големи лаж. шеќер и 5л. брашно да стаса. Се замесува со 1кг. брашно 2лаж. сол и 2 филџани за кафе зејтин. Се прават кравајчиња, се сукаат мали кори и се прават како кифли. Во тенџере се вари вода и кифлите се ставаат во неа додека не нараснат. Се вадат и се валкаат во сусам и се печат. Се сечат со голема чаша и во средина со мала.
   
 5. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Многу сакам сусам, а со тоа и ѓевречиња. Ние дома стално правиме и многу се мекички и убави. Еве рецепт:
  1/2 литар млака вода
  250 мл. зејтин
  1 квасец
  5 лажици шеќер
  1 лажица сол
  1 кг. брашно

  Сите состојки се замесуваат и тестото се разделува на мали топчиња. Излегуваат негде околу 60-70. топчињата се чекаат да скиснат, па после се расукуваат и се прават како кифлички, па се мрцкаат во врела вода(со сол), па се валкаат во сусам. Се редат во тепсија, се чекаат да скиснат и се печат.
  Обавезно ги печеме со хартија за печење (си ја купувам од Кам) да не се лепат.
   
  На koritsaki и t.i.n.k.b.e.l.l им се допаѓа ова.
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Обожавам, ѓеврек и чоколадно млеко - таа комбинација од градинка ми е останата :lol:
  Ама варениот ѓеврек ми е каде каде поубав, ухх сега ми се пријаде
   
 7. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Ѓевречиња
  1 кг брашно
  200 мл масло
  3 лажици шекер
  2 лажици сол
  1 квасец
  Млеко пресно по потреба( или вода)
  Се ставаат во ладна вода и се валаат со Сусам. И се ставаат да се печат.
  ________________________________________
  Варени ѓевреци
  500 мл вода
  300 гр масло
  2 квасец
  по 5 мали лажици шекер и сол
  брашно по потреба
  Тестото да стаса, се прават ѓевречиња и се оставаат за стасаат.
  посебно се става вода да зоврие ; се пушта тестото моделирано во водата се вадат и се валаат во сусам.
  Кога ќе се извадат од вода се ставаат на плех со хартија и се ставаат да стасаат и потоа се печат.
  ________________________________________
  * Варени ѓевреци
  600мл вода
  200 мл масло
  1 квасец
  6 лажици шекер
  1 лажица сол
  брашно по потреба
  кисне , се става млака вода, па на салфетка и се става сусам на тестото веке моделирано.
  плех премачкан со маргарин се зема за да се печат сусаменото тесто.
   
 8. hehehe

  hehehe Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  57
  Се се ама како Кавадаречкото ѓеврече нема никаде... Ако немате пробано пробајте најдобро е! (рецептот не го кажуваат незнам зошто ама имам слушнато дека го варат во пепел) :)
   
  На VSkopje му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.279
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓаат и нашите ѓевреци,но како што се убави ѓевреците во Грција.....
  Тука не сум сретнала такви,малечки се многу ама вкусни. :)
   
 10. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300

  ЈАс пак највкусни сум јадела во ТУРЦИЈА...мффф мфффф мфффф
  ако има некој рецепт за тоа нешто пракајте!!!
   
  На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Јас минатата недела правев варени и сум презадоволна од рецептата....не ми е при рака тевтерот, ама ќе ви пишам ветувам
   
 12. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.389
  Допаѓања:
  8.353
  Пол:
  Женски
  Ајде Сноу пиши го рецептот, ако сакаш.
   
 13. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Tina22m

  Tina22m Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Драги феминки обожавам барен/варен(како е правилно?) ѓеврек, но дали некоја од вас знае како се прави?
   
 15. Vesna24

  Vesna24 Активен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2018
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  Мене ми се допаѓаат Охридските ѓевречиња.

  А во Скопје, на К-15 ѓевречињата им нема конкуренција. Господинот што продава со количка пред Судот.