Јадете ли додека готвите?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Liljana15, 26 ноември 2012.

 1. Liljana15

  Liljana15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  8
  Значи навика која ја имам, а најмногу ме нервира, е тоа што додека готвам постојано ставам нешто во уста |( и после кога сите гладни ќе седнат на маса, јас не можам ништо да јадам бидејќи сум веќе заситена и најчесто 'бутам' на сила :rofl: Ви се случува ли и вас истото или јас сум фрик ? :D
   
 2. Inna5

  Inna5 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  624
 3. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.062
  Пол:
  Женски
  НЕ !!!!!!!
  И навика која сериозно може да ме натера да истепам некого :swear: :punch:
  Мојата бифша свекрва го правеше ова постојано и ме нервираше многу.Многу пати ќе ми дојдеше и јадењето да го исфрлам.Не сакам кога некој ми се плетка додека готвам, а уште повеќе да бута прсти во јадењето.Незнам дали ќе ме прогласите за психопат ама кога ќе ми ги јадеше работите кои ги сечев за во јадењето ми идеше да и ги напикам во грло дури не се угуши.Ете толку многу ме вадеше од кожа.Колку пати не јадела од јадењето кое го спремив затоа што била сита од глупостите кои ги јадела претходно во кујна.Кој и е крив, згора на тоа се жалеше како доцнело јадењето па неможела да се воздржи.Аман бе жено само што влегов дома и јас, сакаш да дувам во релната па да се стопли побрзо? И како да ја бидне работата јас спремам ти јадеш. |(
  Јас сечам таа лапа, ненаситна.Неможеше како човек да се стрпи да се зготви јадењето.И мезе кога спремав за гости каснуваше од ваму од таму, дури да го однесам на маса чинијата полу празна.
  Многу,многу,многу го мразам ова.И не го правам никогаш.Редовно ми се случува само малку да пробам ако се сомневам дека му недостига сол или нешто друго.
   
  На senza.parole и dlove им се допаѓа ова.
 4. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.164
  Допаѓања:
  20.803
  Пол:
  Женски
  Ми се случува малку да пробам за да проверам дали е доволно солено, или пак дали е готово (доволно печено или варено). Но јас имам друг проблем. Самиот мирис додека се готви јадењето мене некако ме заситува и ми се одјадува (посебно ако е тоа некое месо). После кога ќе седнам на маса немам апетит, ама ич не ми се јаде.
   
 5. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.825
  Пол:
  Женски
  Не, никако. Никогаш додека готвам не лапнувам освен ако не треба да го проверам вкусот, дали е пресолено, преблаго, прекисело итн. итн т.е дали нешто му фали на јадењето да се додаде или одземе (да се направи поголема количина).
  Сакам да седнеме на маса како луѓе и да ручаме. :!:

  И јас ако нешто мразам е тоа додека готвам некој да ми се мотка низ кујна и да ми прилапнува....сум исецкала и ќе дојде ќе ми излапа, па пак да сецкам |( :@ пр. кога пржам компири, кога правам салата било каква...
  Не дозволувам и бркам, дури и се карам....ова најчесто со мм.
  Стојам и си ги дрвам нозете, демек јас не сум гладна, а тој ќе налета и ќе ми излапа...ма немој...ако мајка ти те пуштала, јас не пуштам, јас не сум мајка ти ]:)

  Во почетокот и се расправавме, неколку пати ми се има случено да си излезам од кујна и да го оставам ем да се налапа |( ем да си го доправи јадењето :!: ....сега веќе знае дека се лутам и ако ептен сака да се дограби до некое компирче ја праќа ќерка ми-кажи и на мама да ти даде некое компирче....демек финти ќе ми прават :lol: ама јас неа директно во устето, а тој ќе си чека....лоша сум знам ]:)
  Како и да многу лоша навика.
   
  На LilBaby и zhap4e им се допаѓа ова.
 6. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.018
  Допаѓања:
  5.968
  Не,никогаш.Најмногу што мразам е да јадам додека готвам или да пробуваат додека готвам.
  Единствено што јас некогаш пробувам е поради вкусот да видам дали е доволно солено,зачинето.
   
  На lepadama и london-girl им се допаѓа ова.
 7. AliceInWonderland

  AliceInWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  10
  Пробувам само за да видам колку е зачинето и дали е зготвено.
   
 8. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  Пробувам..
   
 9. belisima88

  belisima88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2012
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Не пробувам никогаш.го викам мм дојди да пробаш како е :D ,ма зависи што е пр мн.се :@ кога пржам компири,мм доага по неколку пати ми дограбува е тогаш мн.ме нервира :@ и само :swear: . :) ;)
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.259
  Пол:
  Женски
  Многу ретко. Маж ми кога и да ме начека да јадам додека готвам, ми вика - полека ма. Ќе го изедеш јадењето пред да го направиш. :D
   
 11. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.666
  Допаѓања:
  19.773
  Пол:
  Женски
  најчесто пробувам,но се случува понекад и да по повеќе пати да пробам :D
   
 12. female.3

  female.3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  36
  ejj секако :D и да не сум гладна и да сум гладна по неколку пати си пробувамм и си сее воодушевувам од вкусовите одново и одново :D mmmmm
   
 13. Taylor97

  Taylor97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  641
  Баш тогаш ми е најслатко :D
   
 14. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  10.480
  Пол:
  Женски
  Дааа, обавезно си пробувам, да видам дали е убаво. :lol:
   
 15. leighton23

  leighton23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2013
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  1.681
  Секако, секако по 100 пати си пробувам. :lol:
  И јас потоа се чувствувам заситена, ама повторно си јадам. :D
   
 16. TheKitty

  TheKitty Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  6

  Паа, мора да се пробаа :$
  Иначе и јас исто како тебе, потоа заситена.. :worried:
   
 17. Monroe

  Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  416
  Навика ми е особено кога правам торта, некој колач или без разлика некои ситни колачиња обавезно пробувам од смесата за печење, од филот и потоа откако ќе бидат готови и спремни за јадење повеќе не ми е вкусно воопшто.
   
 18. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  4.146
  Пол:
  Женски
 19. tofi

  tofi Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  13
 20. smurffi

  smurffi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски