1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јадеш за да живееш или живееш за да јадеш?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Gea, 25 јануари 2011.

 1. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  Не сум имала којзнае каков проблем со вишокот килограми, а сепак сум голем гурман.Се фаќам самата себе си, дека јадам, во икс ситуации,кога не сум гладна, туку од стрв.Понекогаш станувам толку опседната со тоа што ќе изедам,а не дај Боже, да ми се пријаде нешто доцна навечер, веднаш скокам,подготвувам и едвај чекам да биде готово.И така ќе терам некој период јадење во изобилство,се што ќе ми текне, и штом забележам дека сум качила некое килце,почнувам диета за да се вратам во нормала.Понекогаш не знам дали јадам за да живеам или живеам за да јадам.Каков е вашиот став спрема храната?
   
 2. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.420
  јас мислам дека повеќето живеат за да јадат. Многу ретко некој вика дајте ми да јадам било што само да се заситам сите се пребирливи што значи храната ја гледаат во функција да им задоволи некои други потреби а не гладта која е основна потреба.
  Јас најмногу сум си лута на себеси затоа што јадам на емоционална база, ужасна навика која еве пробувам да ја откачам.
   
 3. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Кај мене се 3 етапи
  - Јадам за да живеам(најчесто)
  -Јадам колку да преживеам(кога сум на диета)
  -Живеам за да јадам-(понекогаш кога има фул колачи и слаткиши по дома)
  :)
   
  На mackica1, lolitoo, Angel-Wings и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.644
  И јас сум голем гурман. Многу јадам, нон стоп сум гладна. Кога јадам сум среќна :) И многу сум стрвна од се сакам да пробам. Среќа што немам проблем со тежината, па не мора да се ставам на диета. Во секое време сум расположена за храна. Јас живеам за да јадам 8)
   
  На WhiteButterFly5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.057
  Пол:
  Женски
  Живеам за да јадам... Во училиште одам само заради големиот одмор :D Многу сум стрвна, сакам се да пробам... Не јадам во големи количини, само да пробам малку... А по благо умирам :D
   
  На WhiteButterFly5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  И јас како лавли и магнолија стрвна сум се што ќе видам се сакам да пробам и само сакам да јадам, јадам, јадам....
  Има периоди, кога заборавам да јадам и кога ќе ми текне јадам за да живеам :lol: , сепак поретки се овие периоди.
  Главно живеам за да јадам :lol: и знам да јадам во големи количини и се што ќе гледам во мометот и благо и солено, мора да се изеде :lol: . А слабичка сум и никогаш не сум имала проблеми со килцата, дури ми се чудат сите како толку јадам, а пак сум слаба.
   
  На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Јадам за да живеам иако сум страшен гурман и многу уживам во храната сепак од тоа задоволство ретко си го допуштам ;( мн внимавам на исхраната
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.689
  Допаѓања:
  129.945
  Дефинитивно живеам за да јадам, а се би дала да можам да го променам тоа :D

  Качувам килажа кога сум под стрес, зошто тогаш неконтролирано јадам чоколади, па и се што ќе ми дојде при рака. Кога имам непроспани ноќи, а ги имам што е право, потсвесно јадам многу, зошто во главава ми е врзано дека храната ќе ми помогне да го поминам денот полесно.

  Знам, знам, за лечење сум :D Никако да се победам сама себе!

  Кога ми се сите овци на број, уживам во храната ненормално многу, ама не качувам ни грам. А си јадам, што е право - право е!
  Ехеее, друг со волку јадење 100-ка ќе фати како ништо :D
   
 9. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Живеам за да јадам. Уживам во храната, сакам да ми е квалитетна, сакам да ми е вкусна убава, гурман голем сум. Ама затоа имам една добра карактеристика, знам кај е границата за да престанам да јадам. Преретко се прејадувам. Малку јадам количински ама квалитетно :lol:

  Имам пријателка која храната и е овошје и некои макробиотски работи, никако леб, интегрални работи, зеленчук и тоа е тоа.
  И баш еднаш зборевме што би направиле ако е утре крај на светот? Таа рече ќе одам ќе јадам пици, лазањи, скари, ќе одам во слаткара...
  Јас се запрепастив. Значи таа не знае да ужива во храната иако го тврди спротивното.

  Ма ако треба ќе имам вишок килограм ама задоволството што ми го дава храната не го менувам.
  Може некој период да намалам со калории, ама не и да се откажам од нив.
  Не не, тие се богатство за моето стомаче :)
   
  На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.988
  Пол:
  Женски
  Јас ја љубам храната. После дечко ми ми е втора љубов :rofl: Обожувам вкусна храна, мирисот ти ја полни устата со вода, па кога ќе ја осетиш на јазикот, па ти ги скокотка непцата, се спушта полека надоле... И да, стварно мислев кога реков дека ја љубам :D
  Бик сум во хороскоп, што да правам, слабост ми е храната. Ама слабост ми е качувањето на килцата, па морам многу да внимавам и затоа често сум во конфликт. Сакам да јадам, па ме гризе совеста. Или нема да јадам, па пак ме гризе совеста. Некои периоди се убивам од јадење, се јадам што ми дојде при рака. И потоа не јадам ништо... И му правам шок на организмот. Ова морам да си го сменам, ама не е така лесно нажалост.
   
  На Gea и rossonerka им се допаѓа ова.
 11. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  892
  Секако живеам за да јадам. Најмногу е junk food ама што да се прави, да се јаде мора ! :D
   
 12. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.927
  Јадам за да живеам за да можам да јадам. Магичен круг.
  Како со сакањето муабетот. Сакам да ме сакаат за да сакам...
  Quid pro quo.
   
  На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Епа да се издвојам јас и да кажам дека јадам за да живеам хахах. Кога некој ме гледа ми вели ,,а бе страв ми е да те гледам, нема да се скршиш?‘‘ Си јадам умерено а и мајка ми ме фали дека повеќе јадам и од сестра ми, која е подебелка од мене, сепак до организмот си е тоа. Не сум некој голем фанатик на храна само да грицкам нешто. Се знае доручек, ручек и вечера. Меѓувремено стрволинки благо и сл. но ретко тоа ;)
   
 14. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно јадам за да преживеам.
  Инаку доста сум прибирлива, сакам вкусна храна, убаво наместена, убаво да е наредена...
  Од многу малку знам да се прејадам, мало желудниче ваљда, кој го знае :lol:

  Имам периоди (обично пмс) кога јадам навистина (штом моите дома се радуваат тогаш, зачи тоа е нормално јадење :D ), знам да качам 2кг, ама одма ми тежат (што викам јас) и одма ги симнувам.
  Бројам калории, не во смисла да имам режим, туку онака пазам кога што сум изедила, колку, па грижа на совест имам (иако во пмс и не гледам баш што сум лапнала, згмечила и голтнала :D )....
  И искрено, мило ми е што не сум зависна толку од храна.
   
  На Caramelle му/ѝ се допаѓа ова.
 15. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Зависи од периодот.Си имам периоди кога не ми се става залаче во уста, а богами си имам и денови кога вол да кладеш пред мене ќе му го најдам крајот.Стрвло сум,тоа да, ама често знае и повеќе кеф да ми прави да го зготвам и декорирам одошто изедам. :*
   
 16. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.518
  Допаѓања:
  2.422
  јадам за да живеам.. не сум кузнае колкав јубител на храната, јадам само кога сум гладна и тоа само одредени јадења.. не сакам многу да експериментирам, не сум воопшто стрвна, кога не сум гладна може пред мене и моето омилено јадење да го јадат, мене нема да ми се отвори желба да каснам од тоа..
   
 17. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Јадам и живеам.....и убаво ми е :)
   
 18. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Има периоди кога зивеам за да јадам и тоа најчесто кога сум во ПМС,или имам др.големи стресови, но има периоди кога јадам за да презивеам-така да одрзувам некако константна линија околу 15год.
  А сакам претерано некои од најнездравите типови храна само со калориска вредност полни :D ,па и да е добро сервирана,а мирисот ми е главен показател,ако нешто не ми мириса привлечно,не јадам па што сака нека е.
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Јадам и живеам.
  Дали јадам за да живеам? - Секако дека да. Кој не!?
  А дали живеам за да јадам? - Гурман сум и храната ми е слабост, но кога не собира веќе и да сакам не можам да живеам за да јадам :D
   
 20. NotInLove88

  NotInLove88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  77
  Кога сум под стрес ја употребувам втората варијанта ....а во последната година сум повеќе и затоа се познава и на мене хахахахахаха