1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јана Бурческа ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2017

Дискусија во 'Музика' започната од duffi, 22 ноември 2016.

 1. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.432
  Допаѓања:
  144.009
  МРТ одлучи на овој престижен и реномиран музички натпревар, честа за претставување на Јавниот национален радиодифузен сервис и Македонија, да и се довери на младата македонска интерпретаторка Јана Бурческа.
  [​IMG]

  Македонската Радио Телевизија како членка на Европската Радиодифузна Унија, донесе одлука со која се дефинира учеството на Македонија на претстојното 62 издание на најголемиот меѓународен музички фестивал во Европа „Избор за песна на Евровизија“ Киев, 2017 година.

  Имајќи го предвид фактот дека според правилата на EBU, секој Национален радиодифузер има целосно право и слобода на избор на форматот низ кој се одлучува актуелниот национален претставник, МРТ одлучи на овој престижен и реномиран музички натпревар, честа за претставување на Јавниот национален радиодифузен сервис и Македонија, да и се довери на младата македонска интерпретаторка Јана Бурческа.
  МРТ смета дека соработката што следува со Јана Бурческа, заедно со авторскиот тим на композицијата којашто ќе биде одбрана, ќе резултира со модерен и пред се атрактивен евровизиски производ , со афирмативен национален карактер во контекст на достојното претставување на Македонија пред европската и светска културна јавност.

  За терминот на официјалното претставување на композицијата со којашто Македонија ќе се натпреварува на Евровизискиот Избор во Киев – Украина 2017, МРТ дополнително ќе ја информира македонската јавност.
  http://www.skopjeinfo.mk/jana-burcheska-kje-ja-pretstavuva-makedonija-na-evrovizija
   
  На boci79, Sicilija, rose60 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.084
  Пол:
  Женски
  Која е оваја нова ѕвезда ? И нели е Евровизија веќе одамна небитна ?
   
  На ku4ence и КикиМаус им се допаѓа ова.
 3. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  1.173
  Допаѓања:
  10.037
  На Antebellum, Роберт 7 и Victorian им се допаѓа ова.
 4. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  5.370
  Пол:
  Женски
  Jana cinam na makedonakiot idol se natprevaruvashe
   
  На ku4ence, Sicilija, Avokado и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.377
  Допаѓања:
  12.000
  Знае некој една песна од девојкава? Еве јас не знам, а сметам дека сум во тек со македонската музичка сцена. Се сеќавам на некои нејзини настапи на Македонски идол и знам дека направи некои преработки на песни, но нејзина песна немам чуено. И оваа ми е антипатична најмногу затоа што ја познавам и не ми оставила добар впечаток ни во живо |(
   
 6. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.470
  Допаѓања:
  7.374
  Пол:
  Женски
  Повторно ли евровизија?:x
  На детската евровизија,Мартија освој 12 место,од 17 учесници:shake:
  Не беше фер:hai:
   
  На Sicilija му/ѝ се допаѓа ова.
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.047
  Пол:
  Женски
  Не ни гледам.
  Скапи ми се очите.
   
  На Bankarkata, ToksycznaReakcja, ku4ence и 14 други им се допаѓа ова.
 8. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.815
  Допаѓања:
  47.797
  Пол:
  Женски
  Зашто бе нас никој не не прашува??:envy:
   
  На teffi.tkm, ku4ence, Роберт 7 и 7 други им се допаѓа ова.
 9. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.469
  Допаѓања:
  170.720
  Пол:
  Женски
  Пред некој ден ја слушнав веста, па отворив гугл..ама и тој не знаеше многу |(
  Барем нема да се мачам да гледам и оваа година..
  Ама сигурна сум дека имаме повеќе шанси со девојкава него ли со Калиопи..
   
  На Antebellum и rose60 им се допаѓа ова.
 10. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.072
  Допаѓања:
  56.298
  Пол:
  Женски
  Девојкава изгледа модерно, младо и убаво. Баш како девојка што треба да не’ претставува. Како пее појма немам, не ја следам нашата музичка сцена. Во секој случај, сигурно ќе е подобра од Калиопи. :devil: Или Есма. :x
  Ако не и’ направат глупава песна во мк евровизиски стил, има потенцијал да остави впечаток, барем визуелен.
   
  На iloveyou29, ku4ence, kukla21 и 7 други им се допаѓа ова.
 11. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.776
  Пол:
  Машки
  Одлично! Се радувам. Порано се дружевме, добра си е девојката скроз и навивам да победи на ЕВ. 8)
   
  На Sicilija и Petar80 им се допаѓа ова.
 12. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.620
  Допаѓања:
  321.401
  Не го познавам девојчево.
  Младо, убаво, ваљда и убаво пее..

  Сакавме нов лик - еве нов лик.
  Нели лани трубевме ,,пак ли Каљопа,,...
   
  На staycalm, iloveyou29, Ane-Goki1 и 22 други им се допаѓа ова.
 13. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.432
  Допаѓања:
  144.009
  Ми личи и мене на убава промена.
  Барем нема да ги гледаме истите фаци.
  Девојчето има мил лик.
  Друго не знам за неа.
   
  На Роберт 7, girl-miri, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
 14. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.388
  Пол:
  Женски
  Зошто се троши пари за вакви глупости? И за детска и за возрсна евровизија е секогаш исто... Секој си му дава на комшијата поени и толку... А за да биде иронијата поголема, ние со сите комшии сме скарни. Па? Од кого очекувате поен?

  А поарно воопшто да не го поставам прашањето: Која е оваа Јана, по ѓаволите?
   
  На Mrs.Brain, ku4ence, Avokado и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.683
  Допаѓања:
  46.984
  Јана ја памтам од Македонски идол и еднаш мислам на реклама, за некоја крема беше:?:
   
  На ku4ence, Arthur, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.708
  Допаѓања:
  45.872
  Young Derm, со Тони Зен. :lol:
  Девојкава скоро и ја заборавив. Како и сите, така и она ништо не постигна со учеството на нашион Идол. Мислам дека извади една песна и толку.
  Убаво пее, да се надеваме дека ќе и смислат некој убав сценски настап. Нешто поинакво од она класичното како и секоја година само со вокална поддршка во позадина, или пак некој бенд.
   
  На Victorian, Someonespecial, Kukla994 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.470
  Допаѓања:
  7.374
  Пол:
  Женски
  Само убаво песниче да и стокмат:!:
   
  На referentka, Arthur и sanjaeva им се допаѓа ова.
 18. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Секако ќе ја пратат со некоја потпросечна песна, па кој и да оди исто ни се фаќа.

  Како пред некој ден Мартија на детската евровизија. Девојчето имаше одличен сценски настап, добро не претстави, ја следев на Инстаграм на wiwibloggs, добро го владее англискиот - интервјуата и беа интересни, ама се е џабе ако не ја бива песната.
   
  На ku4ence, srcence1607, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
 19. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.140
  Допаѓања:
  152.661
  Пол:
  Женски
  Колку е симпатична !!
  Не ја знам, и сега ќе ја побарам, сакам да пеј толку добро колку што е симпатична.
  :lol:
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Catnight

  Catnight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2016
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  723
  Епа оти сте толку негативни те затоа за ништо не не бива. Мислам дека и ние сме дел од Европа, имаме право на учествување, ја одбрале па шо треба да бидеме горди шо имаме кој да пратеме уопште. Глупости љуѓе нека и е со среќа на Јана, нека проба и такво искуство.
   
  На LittlePinky, Victorian, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.