1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јелена Томашевиќ (Јелена Томашевић)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од The-Queen, 17 април 2011.

 1. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.423
  Јелена Томашевиќ е родена на 1 ноември во Неготин, Србија и е српска поп пејачка. Таа има добиено голем број награди за нејзините песни, но најголемата слава ја стекна со тоа што ја претставуваше Србија на Евровизија 2008 и го достигна одличното шесто место со песната „Оро“.

  Јелена го започнала нејзиниот пат кон славата уште на 8 години кога победила на детски фестифавл во нејзиниот град Крагујевац. Таа подоцна се приклучила на фолклорниот клуб во Крагујевац „Куд Абрашевиќ“ со кого патувале низ цела Европа и добиле голем број награди, а и Јелена добила доста награди за нејзините вокални способности. Таа била главен вокалист во фолклорната играорна група. Во 1994 година учествувала на „Југословенскиот Детски фестивал“ во Крагујевац и победила. Од тогаш таа настапувала на неколку меѓународни фестивали во Чешката Република, Белорусија и Бугарија. Во 2005 ја започнала професионалната кариера со познатиот српски пејач Жељко Јоксимовиќ. Тој ја компонирал песната „Јутро“ (Утро) за неа и со таа песна Јелена учествуваше на Евросонг 2005. Во 2007 година Томашевиќ потпиша договор со Minacord Records, а веќе во 2008 нејзиниот дебитен албум Panta Rei беше издаден. Најпознати песни од албумот се „Кошава“ и „Океани“.
  Во 2008 година Жељко Јоксимовиќ за неа ја напиша песната „Оро“ и со оваа песна Томашевиќ ја претставуваше Србија на Евровизија 2008 која се одржа во Белград. Со оваа песна го достигна одличното 6 место за Србија.


  Јас лично Јелена ја обожавам, прекрасен глас, прекрасен лик пол со самодоверба и харизма.

  http://www.youtube.com/watch?v=1halUd8asmk


  http://www.youtube.com/watch?v=zhhM_RJp7nQ


  http://www.youtube.com/watch?v=6uLXpD_RWk4


  http://www.youtube.com/watch?v=eKfljrLvsq8


  http://www.youtube.com/watch?v=Ka5hyZ0RIpc


  :inlove:
   
  На Tajnaotrovna и Hipica им се допаѓа ова.
 2. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  636
  Многу ја Почитувам Јелена Томашевиќ како пејачка :bow: Прекрасен вокал и има добри хитови! Родена е 1983 гдоина! Мислам дека потекнува од музичко семејство,дека и таа самата е музички образована и поседува големи вокални квалитети! Со музика се занимава уште од рана возраст и има учествувано на повеќе детски фестивали! Познати хитови станаа песните Океани, Кошава, Мед и заока,воедно тоа ми се и омилените песни од Јелена! Соработува со Жељко Јоксимович кој е и автор на евровизискиот хит ,,Оро,,
  Многу убав пар ми беа со српскиот актер Иван Босиљчич (така мислам дека се презиваше типот) но мислам дека повеќе не се заедно! Еве ги двајцата од времето кога беа заедно [​IMG]
  Јелена Томашевиќ ја има испеано македонската песна Судбо моја и мене ми се допаѓа ептен како звучи!
  http://www.youtube.com/watch?v=O574a9WuXY8
   
  На Tajnaotrovna и The-Queen им се допаѓа ова.
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Девојкава е преубава и пее феноменално. Немам зборови за нејзините вокални способности.
  Омилени ми се Океани и Кошава.
  Еве еден настап со уште два евровизиски претставници од годината кога и таа настапуваше.
  http://www.youtube.com/watch?v=GWr1YfL4 ... re=related
   
  На Tajnaotrovna и The-Queen им се допаѓа ова.
 4. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Ја не сум некој кознаје колкав фан на Јелена, ама симпатична ми е! За гласовни можности не сакам да коментирам, пее феноменално. Си ги слушам скоро сите нејзини песни...и немам некоја посебно омилена :)
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.405
  Пол:
  Женски
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 6. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.429
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  987
  На Tajnaotrovna и The.Crab им се допаѓа ова.
 8. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Прекрасен глас, кристално чист.
  Изгледа убаво, пее убаво, ми се допаѓаат етно елементите во некои песни.
  Омилена песна ми е Кошава. Фантазија.
  Песната со Сирушо и Боаз ја знам на памет, од српски дел до израелски. :D
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 10. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Ми се чини дека првпат ја видов кога настапуваше на Евровизија 2005, а можеби и сум грешка. :?: Се согласувам со позитивните коментари погоре - преубав глас, преубави песни (тие што ги имам слушнато, иако не се многу, но доволно за да разбереш дека се работи за личност со извонредни гласовни способности).

  Ви благодарам што ме потсетивте :$ , одамна ја немам слушано. Сега ќе си ја пуштам Мед и жаока (една од нејзините песни кои ми имаат оставено најголем впечаток). :)

  http://www.youtube.com/watch?v=c6JIM1tIFNY
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Solunn

  Solunn Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Не ја слушам многу но има прекрасен глас, србите велат дека е едне од најубавите гласови што се појавени таму во последните 10 год.
  http://www.youtube.com/watch?v=eKfljrLvsq8
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 12. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.429
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Не сум којзнае колкав нејзин фан, но девојкава има глас, ја бива.Поготово баладите и лежат, последниот албум и е одличен, а песната Оро,Јутро и Океани ми се најубави од неа
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 14. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.263
  На Tajnaotrovna и Hipica им се допаѓа ова.
 15. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.986
  Допаѓања:
  32.605
  Пол:
  Женски
  Мојата омилена српска пејачка, навистина има прекрасен глас и нема рамен.
  Милина е да ја слушаш кога пее во живо и ѕвони гласот. Штета што во 2005 година не замина на Евровизија со песната Јутро, која мене лично многу ми се допаѓа.
  Уживајте
  http://www.youtube.com/watch?v=Tbc_ikzk85I
  http://www.youtube.com/watch?v=zMq7cWfnob4
   
 17. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.739
  Допаѓања:
  4.838
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 18. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
 19. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.986
  Допаѓања:
  32.605
  Пол:
  Женски


  милина да ја слушаш:inlove:
   
  На ssweety му/ѝ се допаѓа ова.
 20. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.429

  Омилената :l::l::l:
   
  На Petra777 и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.