Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јованка Орлеанка

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Gordana10, 2 јули 2012.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.181
  Пол:
  Женски
  Уште една личност во историјата, која како личност била специфична, нешто по што останала запамтена, запишана во историјата.Народна хериона на Франција, за неа се смета дека на 13 години ги имала првите Божји визии, како и на Св. Катарина и уште неколку светци.Помогнала во истерувањето на Англичаните од Франција итн., и уште неколку нејзини подвизи историјата на Франција.Била осудена за ерес и запалена на клада.Јованка била прогласена за светица од страна на католичката црква.
  Дали имате прочитано некоја книга за неа, какви се вашите впечатоци за истата? Кое е вашето мислење за Јованка како личност?
   
 2. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  Книга за неа немам прочитано...но тааа била храбра жена која се борела за подобро... :)
   
 3. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.889
  Јованка Орлеанка (фран.: Jeanne d'Arc[1] ) (6 јануари 1412 - 30 мај 1431) е народна хероина на Франција и Светец на Католичката Црква. Уште на 17 години, таа ја командувала француската кралска армија, убедувајќи го кралот Шарл VII да ги истера Англичаните од Франција и подоцна, овозможувајќи го неговото крунисување.

  Во 1429. на чело на неколку стотици Французи, кај Поатје ги победи англиските освојувачи и го зазеде градот Орлеан. Бургундијците ја заробуваат во 1430. и им ја предаваат на Англичаните, по што е осудена за ерес и запалена на кол во 1431 во градот Руан.

  Во 19-тиот век, таа е прогласена за француска национална хероина. Јованка Орлеанка е прогласена за светица од страна на Католичката Црква на почетокот од 20 век. Моментално, Република Ирска, Канада, Велика Британија и Соединетите Американски Држави покажуваат голем интерес во нејзините дејствија. Јованка Орлеанка се смета за силна жена полна решеност и вера.
  [​IMG]

  Еве што најдов за неа :)
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.978
  Пол:
  Женски
  Книгата ја немам прочитано, но тоа што го знам од историјата, Браво за Јованка :clap: и храброста што ја имала за една жена во тоа време.
   
 5. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.735
  Пол:
  Женски
  Баш би сакала да ја прочитам книгата,ме интересира за нејзе како личност и за тоа што го правела.Гледав филм за неа и навистина едно браво за Јованка...
   
 6. PeaceLoveBasketball

  PeaceLoveBasketball Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  1.174
  Секоја чест за нејзе и нејзината храброст,би сакала да ја прочитам книгата :D