1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правен факултет-Јустинијан Први

Дискусија во 'Образование' започната од MyMar, 4 јуни 2010.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Фала богу дека сама ќе си ја напишеш молбата и сама ќе си ја поднесеш.
    А памтам дека се префрлуваа и на сред семестар, така да ништо страшно ако почнуваат предавањата. Можно е да те маткаат лево-десно низ факултетот, ама ако си се решила да се префрлиш, тогаш ќе мораш да трчаш.


    Јас сакав да прашам, зошто слушнав нешто, за бруцошите по новата програма е воведен усен испит, така?
    Ние што сме веќе 2-ра и 3-та продолжуваме со стариот систем.
     
  2. mlover

    mlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Новата програма почнува од оваа учебна година, а 2-ра, 3-та и останатите продолжуваат со старата програма...
    Има тука повеќе информации...
    http://www.pf.ukim.edu.mk/DesktopDefaul ... &tabid=225 - 21. Одлука за izmena na Pravilata за студирање на прв циклус на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје, која се применува од учебната 2011/12 година
     
  3. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Но незнам каде да ја поднесам,од студентски ми спомнаа и нешто ЕКТС,да не треба таму да отидам и ако знаете да ми кажете каде се наоѓа тоа?
     
  4. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    По овие нови правила за студирање значи ќе полагаме цели испити како порано кога не беше ЕКТС. Пишува прв дел од испит 2 компјутерски теста по 15 поени, и втор дел писмен или устен испит со отворени прашања за цел испит. Значи ништо нема да ни биде поделено на колоквиуми, и овие копјутерските тестови што ќе бидат, нешто како влезен колоквиум или што? Мене ова стварно не ми е јасно. Сега сум прва година, знае ли некој да ми објасни од каде излезе сега пак ова :?: ?
     
  5. mlover

    mlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    И јас сум сега прва и како што се гледа веќе нема колоквиуми :( ќе одговараме на цел материјал :( а за да можеме да го полагаме предметот (усно или писмено) ќе МОРА да ги поминеме двата компјутерски теста, т.е. да имаме минимум 20 поени :worried:
     
    На Marie.m му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    Само се надевам дека нема да биде толку тешко, да не паничам предвреме, ама стварно на лошо ми мириса работава... :(
     
  7. mlover

    mlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    И мене на лошо ми мириса работава :( значи каква среќа имаме, баш нас не фати новата програма... Освен учење на време, друго чаре немаме :)
     
  8. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Јас сум 3та ама имам заостанато 3 испита и сега како ке можам да ги полагам? А сакав да ги презапишам и да ги идам на колоквиуми...Ако знае некој нека ми објасни.
    Малце им беше хаосов со досегашниов систем и нивната неможност за контрола врз истиов,сега и ова...туку,ваљда им е за да ги одбегнат есеите и активностите...ми изгледа ко да ги скокаат во новиов систем,и се врака нешто ко пред ЕКТС што беше....
    ХАОС се на се,мн сум разочарана од овој факултет,мн претрпев и трпам!
     
  9. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Ај ако има некој што е на правен нека ми пише ЛП, ми треба да прашам нешто? :*
     
  10. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Девојко ајде напиши ми убаво што сакаш да знаеш и се ќе ти објаснам ? И кажи ми за што ти е.
     
  11. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Вака сега на новово соопштение за запишување 3и 5 ти семестар и евидентирање семестар на крајот пишува дека оние од државна квота кои два пати имаат евидентирано Е-2 ќе мора да упишуваат година како со кофинансирање. Сега јас имам два пати евидентирано е-2 како апсолвентски стаж е сега ако дадам 700евра за оваа година да ја запишам, ке мора пак и предметите што ќе ги полагам да ги уписувам по таму 60-70 евра или како? Јасно ми е некому?
     
  12. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    ЛЕЛЕЛЕЕЕ МИ ГИ НЕМА ПОЕНИТЕ ПО ЕДЕН ПРЕДМЕТ ОД ПОЛАГАЊЕВО ИЛИ ШТО Е РАБОТАВА??????
    МИ ПИШУВАШЕ ПРЕТХОДНО ДЕКА НЕ СУМ ПОСЕТУВАЛА НАСТАВА КАЈ ИСТ ПРОФЕСОР,И МИНАТАТА НЕДЕЛА БЕВ СИ ПОЛАГАВ,ПОЛОЖИВ СОЛИДНО,СЕ СИ СЕ ОТВОРИ ТЕСТОТ СО МОИ ПОДАТОЦИ СЕ ОК,И ЕВЕ УШТЕ МИ ГИ НЕМА ВО ДОСИЕ,А ДРУГИТЕ МИ СЕ ПРЕФРЛЕНИ...ВИ СЕ ИМА СЛУЧЕНО??????
     
  13. Cielo5

    Cielo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    98
    Девојки да ве прашам мојата најмила сестричка :D се запиша на овој факултет и сега е бруцош ама ептен е преплашена. Имаат нова програма на полагање со 2 теста од по 15 поени и еден испит од 70 поени и ептен се плаши дека нема колоквиуми материјалот е порилично обемен и како ќе биде за испит само ми кука. Ми ги кажа профеосрите за 1 семестар дај кажете некоја цака ако има или било што да и се олесни учењето. И предаваат Д.Тасковска- вовед во право, В.Кандикјан - економија, Ј.Бачовска- социологија на правото и Б.Поповска- историја на правото. Како да учи полесно за испит дали има мн критериуми ве молам навистина ќе бидам благодарна.
    Поздрав
     
  14. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Критериумот на правен е нула во споредба со она што бил некогаш. Ако сака 7 или 8 доволно е да го прочита материјалот еднаш. Помага ако оди на часови, биде активна...
    За десетка треба да знаеш небитни ситници :/ Не вреди да се замараш.
     
  15. Cielo5

    Cielo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    98
    Ти благодарам многу.
    Сега најверојатно го зголемиле критериумот бидејќи немаат колоквиуми туку само 1 испит во јануари по секој прадмет и затоа паники дома има еее колку сакаш. Каков е начинот на полагање испит знае ли некој, спомнале или усно или писмено ќе биде по 4-5 прашања сега нз дали е тоа раскажување лекции бидејќи ако е до детал се тешко ќе е .
     
  16. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Е нз, ја кога бев прва, имаше два колоквиума со по 35 прашања, на заокружување, башка есеј за 20 поени и 10 од активност. Сеа ако го измениле... не знам.
     
  17. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Извини овака директ ама кога се запишала на Правен што мислела сликовници ќе и дадат . Нека си биде спремна на мноооогу дебели книги . И многу заебанции од професорите , управата и тетките од студентски :!: .
    Цаки ....
    Тасковка на момент е женава , релативно лесно ќе помине ако фати книга ама на КОЛУКВИУМИ тоа важеше инаку џигерите ги вади на испити секој нареден испит и е се потежок и понемогучи :tmi: .
    Се преживува кај Тасковска .Пак би ја ставила кај тие што се тераат некако .

    Бачовска :tmi: ќе те умре со тие социолози . Активност лесно и се зема ама овие тоа веќе ќе го немаат како што слушнав . Испитите и се тешки . Многу ги форсира социлозите и лаже . Нас едни прашања ни кажа дека ќе имало ко ги видовме |( .

    Поповска ќе ја види до 2-3 пати не повеќе ќе си имате работа со Ина а Ина е срцка камо да беа ко неа . Значи активности да помогне , да ти извлече поени :up: . Прашањата онака многу материјал има Историја 3 книги се .

    Кандикјан
    не е лош ако си учиш нема гајле само што отров е самиот предмет .
     
    На Cielo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cielo5

    Cielo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    98
    Фала ти многу, не е дека очекувала сликовници фала Богу ама знаеш сеа и е почеток и одма им најавија нова испитна програма нема ни колоквиуми ни есеи ама ништо само испит.
    Којзнае сеа како ќе функционира тоа може ќе биде ептен тешко може ии да биде ко претходно ќе види.
    фала ви :)
     
  19. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    луѓе јас сум бруцош оваа година по новинарски студии. ако имате стари учебници ме интересира дали ке се најде некоја да ги купам :)
    и уште една молба :) треба да правам презентација дадена ми е тема исто ми треба мала помош околу тоа :) фалааа ви однапред
     
  20. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Правници, ми требаат дефиниции, образложенија, што и да е, за убаво говорење, култивирано говорење, правилно говорење и дали има разлика меѓу убаво и правилно говорење или се синоними. Фала :)