1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јуфки

Дискусија во 'Рецепти' започната од nedzma, 3 јануари 2011.

 1. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Како вие ги приготвувате јуфките? Некој посебен рецепт за нив?
  Јас прво ги варам па потоа во тавче ставам зејтин се загрева и ставам една шака јуфки ги пржам па ги претурам во тенџерето со останатите, ги оставам така да се поварат уште 5 минути и се превкусни.
   
 2. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.049
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  се редат јуфки во тавче за печење,ред јуфки малку зејтин и сирење,па пак ред јуфки и зејтин и сирење и се така додека го наполниш тавчето.потоа го ставаш тавчето да се потпече во рерна,така да малку да заруменат јуфките.пред тоа ќе зовриеш вода и одкако ќе поруменат јуфките зовриената вода ја истураш во тавчето со јуфки кои што треба да бидат покриени со водата.се печат додека да изврие водата и потоа можат да се конзумираат.вкусни се кој сака нека проба. :*
   
  На IamSexyAndIKnowIt, Cka, ana-banana и 4 други им се допаѓа ова.
 3. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Ауу син ми во последно време како термит е кога се јуфките во прашање, според него уфки, уфки :D
  Јас си ги правам на наједноставниот можен начин... ги пропржувам на масло, да заруменат, треба да се меша постојано за да не загорат, ги прелевам со вода, да се залијат, ги посолувам и варам додека не испари целата вода.
  Со сиренце и кисело млеко, ммм и јас не останувам рамнодушна :lol:
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lovely91

  lovely91 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.223
  Допаѓања:
  2.579
  Пол:
  Женски
  Мајками преубави ми ги прави :lol:
  најпрво ги реди губите во тепсија и ги печи на рингла со малку масло,додека не заруменат ,и после им турива вода и ги остава на ринглата да си се варат во тепсивчето,кога ке се намали водата и добро кога ке изварат ги трга става сирење и кога ке се стопи сирењето мх мх преубави се навистина :D
   
  На Smiley11 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SexiLy

  SexiLy Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  2.091
  Пол:
  Женски
  Обожавам јуфки!
  Сите кои ги пробале онака како што ги правам ги пофалиле...
  Знам дека им се допаднале затоа што многу пати после пробувањето побарале пак да им зготвам.
  Освен приготвувањето, важно е од кој производител ќе купите јуфки.
  Тетовски јуфки имате во секој маркет или продавница, побарајте го пакувањето. Во тава ќе ставите зејтин прво и ќе ги запржите на тивко. Повеќето треба да добијат кафеавкаста боја, никако црна :)
  После ги полевате со вода колку да се покријат, значи не до врв од тавата.
  Ако се запржат пред варењето, зејтинот не дозволува да се лепат. Обично и кога се варат шпагети се става малку зејтин.
   
 6. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.553
  Допаѓања:
  120.582
  Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

  Kaко се прави потпечена јуфка?
   
 7. Bajaderka

  Bajaderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  339
  Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

  Во тенџерче ќе зовриеш вода со сол. Во тавче ќе ги пропржиш малку јуфките, да заруменат, ги попаруваш со зовриената вода со сол, да дојде нивото на водата малку над нив, за да не ти бидат премногу разварени. Ги ставаш во заграна рерна и ако сакаш од време на време ги пормешуваш(јас не ги мешам). Брзо и едноставно. :) Bon appetit
   
  На IamSexyAndIKnowIt и eli25 им се допаѓа ова.
 8. soncenceto.matea

  soncenceto.matea Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  57
  Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

  Одкако ќе ги свариш јуфките во вода со малку сол,ги редиш во тавиче за печење половина од нив,па на средина можеш да ставиш малку сирење па озгора другата половина од јуфките,ги печеш на 200 степени 8-10 минути и ги вадиш и им ставаш 1-2 матени јајца озгора и ги допечуваш уште 5 минути,јуфките се заруменуваат и се многу вкусни ручек за половина час ммм...
   
  На baby-star и eli25 им се допаѓа ова.
 9. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

  Ставаш јуфки во тавче за печење и ги попрскуваш со малку масло.
  Ги ставаш во загреана рерна да поруменат тие врз кои паднало маслото.

  Во меѓувреме во тенџерче загреваш вода со сол и малку масло колку да ти ги прелие јуфките
  (околу 1 центиметар над нив)

  Кога ќе поруменат го вадиш тавчето од рерна, и врз нив ја полеваш претходно зовриената вода.
  Враќаш пак да се пече се додека “не си ја земат водата“ и тоа е тоа. :)

  Додека да го пратам мислењето- два различни начини, ќе те збуниме сега :D
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.553
  Допаѓања:
  120.582
  Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

  ^Хехех,ама да знаете откако го прочитав првото веднаш ги ставив,а другите начини нареден пат :)
  Тенк ју :)
   
 11. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Во солена вода што врие додавам зависно колку сакам да зготвам јуфки да се варат. Претходно не ги запржувам или нешто слично. Кога ќе видам дека се омекнати, ја истурам водата и ги запржувам со загреано масло во кое имам додадено ситно искршена јуфки. Чекам да ја сменат бојата кон црвенкаста па ги додавам кај варените. На страна кршам сирење и матам едно јајце заедно со сирењето. Го додавам сето ова кај уште жешките јуфки и ги вракам на рингла мешајќи постојано додека сиренцето и јајцето не се соединат со јуфките. :inlove:
   
 12. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.928
  Пол:
  Женски
  Јас само си ги варам и после тоа рендам сирење. Стандард.
  Превкусно е, башка таман студентско јадење. :D
   
  На Bright му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  За губи прајме муабет? :wasntme: :lol:

  1. Варени со сирење
  2. Малце потпечени во тавче, па вода за да се сварат + вегета

  И да, студентско јадење No.1 заедно со макароните :)
   
 14. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.795
  Допаѓања:
  52.814
  Ги варам, ги цедам, ги ставам во некое тавче, им додавам сирење, масло, малце јогурт и јајце, се потпечува некаде 10минутки и готовоо :D вкусни се, јас сум манијак по тестенини 8)
   
 15. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  4.385
  Пол:
  Женски
  Многу ги сакам , ги јадам со сирење
   
 16. IviA

  IviA Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  24
  Јас ставам во тенџере да се зоврие вода во неа ставам масло и сол , во загреана тепција ставам од јуфката и ја потпекувам во рерна , кога ке стане румена ја полеам со зовриената вода и ја враќам во рерна додека да се свари и да испари водата ;) Потоа рендам сирење одозгоре :)
   
 17. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.877
  Пол:
  Женски
  најчесто ги пецам малце во рерна со малце масло и потоа турвам варена вода и да се варат така и потоа може малце маст...
   
 18. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751
  никој нема јадењо јуфки со црвен пипер? ауу нешо најубаво одкако ке се потпече јуфката во некое тавче ставате малце зејтин да зоврие убаво и кога ке зоврие му турате една лажица црвен пипер и со тоа ја попарете јуфката наместо со вода и ја вракате во релна уште неколлку минути и утепајте се од јадење нема нешто поубаво ви препорачувам на сите да пробате и после тоа само така ке си ја правите
   
 19. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.822
  Допаѓања:
  18.771
  Пол:
  Женски
  Не е активна темата подолго време гледам. Ме интересира некој дали знае каде можам да купам од оние рачните машини за правење јуфки? Знам порано купуваа, баба ми има, ама не знам кај би можела да најдам и дали уште се продаваат.
   
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.334
  Допаѓања:
  80.193
  Пол:
  Женски
  Се продаваат, секако.
  Обично ги има во такви пластичарски продавници каде има инвентар за во кујни и балкони, мислам дека ме сфати на кои дуќани целам. :lol: