1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовта откако ќе се омажите

Дискусија во 'Брак' започната од black-i, 5 јуни 2010.

 1. black-i

  black-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  14
  дали љубовта останува иста откако ке се омазите...сексот...или ви беше боље во врска коа бевте
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.437
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересира дали е вистина тоа што го велат дека работите се менуваат во бракот, не е исто како во врска. Имам другарка што беше 8 години во врска со дечкото и се земаа. Сега ми вели дека некои работи се смениле, без разлика што и врската им беше како брак. Ме интересира што е тоа што се менува. Дали различно се гледа на работите, дали проблемите се поинакви?
   
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.336
  што и да се менува,се си е до партнерите.мислат се земале готово,во брак се и толку.е потребен е уште поголем труд за да бркот опстане
   
  На dimoska му/ѝ се допаѓа ова.
 4. black-i

  black-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  14
  незнам што е работата...значи буквално сите го кажуваат истото...во врска дека е се болје без разлика колку идат...а во брак има поголеми кавги...недоразбирања..Почнува да ме запласува бракот најискрено
   
  На srcekrsacka и dimoska им се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.887
  Допаѓања:
  192.978
  Пол:
  Женски
  Сите велат дека во брак се се менува, веројатно заради новите обврски, новиот статус, промената на начинот на живот. Да не се лажеме, да се живее заедно пред брак не е исто како во брак. Проблемите доаѓаат поради тоа што луѓето престануваат да се трудат, го земаат бракот здраво за готово, во смисла „нема потреба да се трудиме, готово е“. Е па не е така. И во бракот треба да се трудиш да ја оддржиш врската, да ја оддржиш комуникацијата со партнерот, да имате секој ден моменти само за вас двајца, макар тоа биле и 15 минути - моменти во кои ќе се споделат некои работи, моменти во кои ништо друго не е важно освен вие двајца. И дали ќе биде така - најмногу зависи од луѓето, од двајцата партнери. Ако сакате успешен брак, мислам дека најважна е комуникацијата, а покрај се друго љубовта, пријателството, меѓусебната доверба, почитувањето и толеранцијата. Ако сето тоа го има, бракот ќе биде успешен. Барем јас така размислувам.
   
 6. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.377
  Допаѓања:
  1.105
  Пол:
  Женски
  И мене ме плаши помислата за стапување во брак еден ден. Што ако мажот ми глумел јагне во кожа на волк? Што ако не ми е убаво со него? Што ако се смени, ако кавгите и расправањата се секојдневни? Знам многу такви случаеви? До дека ја земе, им тече мед и млеко, и оди по газот што се вели а понатаму во бракот тој целосно се мени и ја зема власта во свои раце. Се плашам од страдања и не убав живот. Што ако после бракот сватам дека тој не е вистинската личност за мене? Што ако љубовта згасне и не се чувствувам среќна? Постои опција развод- но денешно време не е баш модерно да се разведуваат луѓето, триста приказни ќе ти измислат.А ако имам деца? Ќе траам и ќе трпам?
  Не знам, мене многу ме плаши помислата дека еден ден ќе треба да се омажам и да основам семејство. :worried:
   
  На Tanjamm и srnka им се допаѓа ова.
 7. VesneTo

  VesneTo Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Moze li nekoj da mi kaze zosto mazot vo brakot e tolku laden i ne se grizi za zenata dali se custvuva otfrlena osamena ne posakuvana ednostavno kreva race od se.Toa e mojot slucaj ne probuvam veke 3 meseci da go dovedam vo normala ama ne biva dzabe e neznam so da pravam ... Moze li nekoj da mi pomogne vo situacijava da mi kaze kako da postapam za mojot maz da bide pak kako porano zainteresiran za mene da vnimava na mene ... Ako moze nekoj nema komentira ...
   
  На fairy90 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lylaby

  lylaby Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  333
  Пол:
  Женски
  Еве јас ќе кажам некој збор иако немам искуство не сум мажена ,но мислам дека ете мажите губат интерес за веќе под наводници освоена територија,секогаш сакаат да освојуваат да има некоја мн мала доза резерва и простор да се сомневаат да играш топло ладно со нив па дури и во брак.Јас би те советувала да промениш нешто во својот изглед да симнеш некое кило ако си ставила во изминатиот период на пр да купиш нова долна облека да бидеш мила па дури и глумица да го облетуваш но во одредени моменти да едноставно исчезнеш излезеш со пријателки да се прашува кај си каде си зошто .....некоја мала доза на возбуда да внесеш секако на свој начин и таква што мислиш дека ќе успее кај него,секогаш да има некој прашалник ,разви свои интереси и биди индивидуа сама за себе иако си во заедница брак,и не оставај на случај велиш веќе некое време се случува тоа,мажите се како кученца :) бараат да ги водиш ,па превземи мерки биди лидер и опрај ја ситуацијата!ти посакувам секое добро и успех твојот сопруг да го промени ова однесување!!поздрав п.с. јас незнам дали помогнав со советов да повторам немам искуство во брак само врска сега засега :)
   
  На S-girl, Dafnee и Estelle им се допаѓа ова.
 9. MissX

  MissX Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  5


  Ne sum mazena toa moram da go napomenam no mi se blizi datumot za svadba i mozam da ti kazam deka moe mislenje za da se resi problemot e da sednete i da porazgovarate.Otvoreno kazi mu za sekoj eden moment kako se cuvstvuvas, sto se ti nedostiga i pobaraj barem 15 min da najde vreme i da napravi da se cuvstvuvas kako porano.Realni da bideme mazite ne deka ja gubat zainteresiranosta tuku ednostavno ne razmisluvaat isto kako i zenite, t.e. mora nie da gi potsetuvame na se odvrme navreme pa duri i na toa deka ne zapostavile.Se nadevam deka ke ti bide od pomos mislenjeto moe ;)
   
 10. VesneTo

  VesneTo Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Fala mnogu za mislenjeto vase ...Samo poentata e toa sto vekje 3 meseci se trudam i se trudam na sekakov nacin da go privlecam da bide kako porano duri i mu kazuvam so mi fali i deka se custvuvam kako zapostavena izolirana od negovata ljubov ednostavno deka ne bese kako porano i on mi vika deka me razbira deka me svakja so mi nedostiga i kakov sakam da bide on ama 3 meseci skoro 4 meseci toa mi go vika " aham da te svakjam sakas romantika,se custvuvas zapostavena..." i tolku e ... ne se trudi da prevzeme nesto tuku samo si ostanuva na zborot...svarno mnogu mi e tesko i neznam veke so da pravam kako da postapam mnogu mi e tesko i vo posledno vreme samo lagi i opravduvanje slusam od negova strana ... NEZNAM SO DA PRAVAM VEKJE PREMNOGU MI E TESHKO ... ;( ;( ;(
   
 11. Queen.S

  Queen.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  379
  Еве еден пример за оваа тема.." Мажот си ја запоставувал жената веќе некое време а биле во брак доста време и женава пробала со се и сешто да го врати како што бил у врска, и така се договориле да излезат, се договориле да се чекаат на место у парк кај се чекале кога биле у врска се договориле и мажот отишол да ја чека на договореното место ама жената ја немало, чекал 5мин, 10мин поминало пола саат се вратил дома цел изнервира и и вика на жената ''кај си ма ти, те чекам пола саат" а таа му одговара '" мама не ме пушти да излезам'' хеххее
  И ја се сложувам со претходните мислења мислам дека треба да му привлечеш внимание дали со нова фризура, долна облека да бидеш недостапна некоја романтична вечера и потоа се си доаѓа на свое иако не сум мажена у врска сум што е како брак ама знам дека треба да сменам нешто за да он почне да ме гледа со други очи.. ;)
   
 12. VesneTo

  VesneTo Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Fala vi na site za vasite mislenja mnogu ...ina4e da vi kazam deka smeniv frizz,smeniv nekoi raboti na mene i :worried: dzabe e se si e po staro pak isto e kako da ne postojam ne se grizi za mene i4 ne e zainteresiran...samo edna rabota me plasi toa sto mazot mi ima drugar bugarin i toj bugarinot e celo vreme po striptizerki,kurvi...mi e strav dane go navle4e ili mozebi vekje e navle4en pa zatoa vaka mi e ponasa neznam so da mislam vekje se poulavuvam vistina zna4i se probav i mislam deka kolku se trudam se poloso e :worried: :( Jas sum vo MK skoro 4 meseici oti cekam dokumenti a mazot mi e vo Grcija...celo vreme mislam deka me izneveruva zosto vo posledno vreme zna4i posledniov mesec ispagja sekoja den i po4esto ispagja sam a mi vika deka se vozi ili pak e vo kafic sam i toa do 2-3h nave4er ...btw koja budala ispagja sama i sedi do 3h nave4er... :worried: se si mislam deka me izneveruva.Vie so mislite ? :(
   
 13. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.018
  Допаѓања:
  118.314
  Каков ќе ти биде животот зависи од тоа каков ќе си го направиш. Јас сум во брак веќе повеќе од 6 години, плус уште една претходно живеевме заедно. Нема ама апсолутно никаква промена во љубовте, во однесувањето меѓу нас, во ништо. Супер е!

  Според мене, работата е што во брак има многу повеќе обврски, и тоа е тоа што ги создава проблемите. Претходно се ни било од дома наредено, имале релативно безгрижен живот, а во брак треба сами да се грижиме за домаќинството, да одиме на работа и да бидеме одговорни таму, да чуваме деца... кога си со некој во врска, а не живеете заедно ако си нерасположена нема да излезеш, а во брак тука си и може нервозата да ја истуриш на партнерот. И претходно така било, само сме ја истурале на семејството. Плус претходно излегуваш за да се видиш со дечкото/девојката, и посветуваш да речеме 2 часа само на тоа, а кога си дома треба свесно да издвоиш време за партнерот, затоа што работа по дома секогаш има, и не може да чекаш да ја завршиш за да имаш време за партнерот.

  Особено им паѓа тешко на момци кои биле мамини лигуши, мајките им ставале за јадење и им раскревале, чаша не помрднале дома. Е на таквите нормално дека бракот им претставува затвор, а жената чувар во затворот, па бракот во нивната глава добива една негативна конотација и губат интерес. Уште пострашно е што меѓу себе се поддржуваат, као нормално е да излегуваш со другари, нормално е да имаш љубовница и слично. Ова е мојата теорија врз база на тоа што го имам видено.

  Грешката на жените е што кога ќе добијат дете премногу се фокусираат на него, и комплетно ги запоставуваат мажите. Тука се силат меѓу себе, како му се 100% посветени на детето и немаат време за ништо друго, како детето е најважно, тие се жтрва за детето, бла, бла... Очекуваат дека мажот ќе реагира на сите ситуации исто како нив, а не им текнува дека мажите немаат мајчински инстикт, и да, најголемиот товар паѓа на мајката - тоа е тоа!

  Да резимирам, ако партнерите се свесни за потребите на другиот и се полни со разбирање и толеранција, подготвени за компромис, и подготвени се да вложуваат во врската, тогаш бракот е неверојатно добра заедница! Јас лично не би се менувала со некој што е слободен за ништо на светов!
   
  На Menasss, Espadrila, Ariel25 и 4 други им се допаѓа ова.
 14. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  па ти си била доста млада.А колкав е твојот сопруг?
   
 15. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.567
  Слично на ова, токму од Ариел има и во друга тема Колку децата влијаат врз бракот, и тогаш ми се бендиса ова размислување и сега, мошне е реално и вистинито. Ми ги чита мислите, 100% те поддржувам за ова.

  Да речеме дека се' уште нема деца во бракот. Зошто работите се менуваат?

  Сум разговарала многу отворено со мажи кои се новопечени во бракот , а веќе работите фатиле удолница на неполна година.
  Ми се доверуваат и се искрени, немаат потреба да лажат. Сите што сум ги прашала ми рекле дека ако дома се' е наместено, ако жената се труди, а најмногу ако сексуалниот живот е онака како во врската, па дури и на пола, се' ќе биде во ред. Ама слушам приказни како секогаш жените им биле уморни, ги болело глава, или имаат менструација, или се преправаат дека ја имаат, нерасположени се, ги буткаат од себе... Што да прави мажот тогаш? Ако нешто не добива од дома - љубов, внимание, секс нормално ќе си го побара на друго место, тоа е во гените на секој човек.

  Има и мажи кои не пораснуваат, стапуваат во брак, а се' уште се замислуваат ергени, па си купуваат мотори, бесни коли, излегуваат со друштво нон стоп, забораваат дека имаат сопруга, зјапаат во други девојки, без причина, дома ги чека некоја прекрасна жена, а тие се глупираат. За ваквите нема лек.

  Не знаеме што не чека во животот, ама можеме при изборот да бидеме внимателни и малку реални во очекувањата.
  Факт е дека во животот има водач и некој што е воден од другиот. Во повеќето случаи, водачи се жените, во секоја смисла на зборот, иако однадвор може да изгледа дека мажот е главен
  Од искуството на мајка ми, со многу труд, љубов и добра комуникација, бракот може да биде и благослов ;)
   
 16. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.336
  ќе ја дополнам трендафилка дека често настануваат проблеми кај оние бракови кои започнуваат бидејќи девјката е трудна...секако ако имало и без тоа разговор и желба за брак е друго,но кога од никаде си приморан да се земеш е веќе проблем
   
 17. VesneTo

  VesneTo Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Pa vaka on e 23 godini i jas ne sum trudna i vo brak sme 1 godina,ama ne e kako so bese na po4etokot se e smeneto neznam veke so da vi kazam on e potpolno ne zainteresiran i ako ima nekoj problem jas po4nuvam na ubav nacin da diskutiram za da go resime a on celo vreme izbegava i celo vreme se slucuva toa i ako nesto on zgresi ili me navredi po nekoe vreme ili drugata den se javuva i se odnesuva kako da ne napravil nisto kako da ne rekol nisto losoi jas okej ne mu prerekuvav ama 4 meseci se slucuva ovoa i jas po4nav da se lutam i da mu prerekuvam deka ne sum tortura da me vregja i omalovazuva i da me stava na krajot i nego toa ne mu se svigja so mu prerekuvam ama veke nemozam da izdrzam...se trudam da gi resam problemite ama on ne se zamara i celo vreme naogja izgovori ili ja izbegnuva temata...taka v4era mu rekov "dodeka ne se izvini i ne se smenis nema nisto da bide megju nas osven kraj" i on mi re4e "epa dobro aj ke ti se javam po edna godina" i tolku bese od razgovorot nas i deneska mi se javi i pak kako nisto da ne bilo i jas pak mu napomenav so sum mu rekla i on vika"epa ajde dobro cao" Toa bese se,a na 19ti potocno v4era pravevme 1 godina od brakot i nemase ni cestinanje ni pa da se spomne nesto za toa ...ako znaete i ako mozete da mi pomognete kazete mi kako da mu go povlecam vnimanieto i da bide pozagrizen za mene kako so si bese porano ... ? Fala odnapred. :( ;( ;(
   
 18. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.041
  Не знам што да ти кажам..Во последно време чести се ваквите бракови..Едноставно мажите не се менуваат затоа што сметаат готово ја зеле за жена и толку..Внимание и се друго што и е потребно нема што да бара..А и не е исто во врска и брак тоа е нормално, затоа што во брак има куп обврски кои треба заедно да ги решаваат и мажот и жената..Разговарај пак на помирен начин без условување и со уцена за крај..кажи му отворено како се чувствуваш и што очекуваш и ти треба од него..Не очекувај премногу од него дека одма ќе се смени..Они се менуваат само кога сакаат и кога не им приговараме..Ако и понатаму се однесува така поладно и незинтересирано да превземе нешто тогаш ќе ти кажам најдобро е крај да се стави..Зашто да се измачуваш и да ти поминува младоста во нервози и неисполнетост, не оди..Денеска никој не толерира и не трпи вакви ситуации и однесување...Во скоро време разговарај и кажи како одат работите..Со среќа
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Lilith7

  Lilith7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site!

  Gi citam vasite komentari,i mnogu mi e milo sto voopsto postoi sajtov,za da mozeme da gi spodelime problemite i da si pomogneme edna na druga.Jas sum nova na sajtov,a voedno i sum "taze" vo brak.Mojata vrska so mazot mi,zaedno so brakot traat nekolku meseci (5-6).KOga go zapoznav,a go zapoznav vo drustvo na mojata najdobra drugarka,bese "srce" a i site vo drustvoto go sakaa i pocituvaa.MNogu mi se svigase i fizicki i psihicki.Dodeka bevme vo vrska se bese super,mnogu bese vnimatelen,postojano mi kazuvase deka me saka i deka me posakuva,se razbira nemavme odma seks.No,pokazuvase rzbiranje za toa,se bese ok,taka sto duri i samo po nekolku meseci vrska mi ponudi brak.Sega sme vo brak,povtorno e se ok,mi obrnuva vnimanie,povtorno mi kazuva deka me saka,no,sepak se cuvstvuvam osameno,zatoa sto ne mi e se isto.Dr.obvrski,dr.problemi.A,najgolem problem mi e toa sto veke odamna ne mi kazal deka me posakuva,i mnogu retko imame seks :( Jas sakam da imam dete,i nastojuvam na toa.No,toj postojano naoga nekoja pricina,mi kazuva deka i toj saka,i deka ne treba da se optoruvam so toa,da ja ostavam psihata na mira,deka se ke bide vo red.Sedime doma sami,gledame TV,si pravime muabet,si pieme kafe,me guska me baknuva,nezen e ,no nikako ne mi vika da vodime ljubov.Treba sekogas jas da predlozam,i toa ne se slucuva sekogas koga ke recam deka sakam,se nesto ke izmisli,kako ne e skoncentriran,kako nesto go boli,kako e izmoren,retko se slucuva da prifati.VE MOLAM! posovetuvajte me sto da pravam,dali mozebi jas nekade gresam.A,mislam deka ne e do mene.zatoa sto mnogu se trudam da bidam nezna,da bidam fleksibilna,postojana pravam atmosfera doma da bide se e ok.Ne mislam deka ima druga,zatoa sto postojano e so mene,ne izleguva od doma.Sme razgovarale neklku pati za ova,znaci sum mu kazala deka ne mislam deka toa e vo red,i ako ima problem da mi kaze.Duri nekolku pati i sum se nalutila,pa sme se skarale.No,sekogas ispaga deka me razabira,deka i toj istoto go saka,deka se ke bide vo red itn.Ne mi e jasno zasto kako mlad bracen par,ne uzivame vo toa,mozam da nabrojam kolku pati sme imale seks.Vo brak sme nekolku meseci,a se odnesuvame kako da sme so godini :((((
   
 20. NineAre

  NineAre Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  Nie sme vo brak 1 godina a prethodno bevme vo vrska 6 god od koi poslednite 3 ziveevme zaedno e sega to sto ziveevme zaedno ne nauci na mnogu raboti i zatoa JAS sekogas zum ZA zivot zaedno pred brak Inace imame edno godisno dete i tocno e toa deka zivotot pred brak i posle brak normalno ne e isti AMA najpotrebna e dobra komunikacija pomegu partnerite Ako nekogas sum se osetila osamena ili mojot soprug ne mi obrnal vnimanie jas toa mu go kazuvam za toa da ne se povtori a i toj isto taka Znacit otvoren razgovor megu partnerite gi resava site problemi
  Nie imame 1 godisno dete znacit obvrskite nervozite se pogolemi no nasata ljubov si ostanuva ista duri moram da akzam deka sme i posrekni od porano.