1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубомора и нејзино совладување

Дискусија во 'Психологија' започната од manevska.mila, 1 март 2010.

 1. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  20
  За почеток, сменете го начинот на размислување.
  Помислете си? "Како да го направам тоа?" наместо "ЗОШТО НЕ ГО НАПРАВИВ ТОА?"
  Тоа ќе ве мотивира навистна нешто да преземете во своја полза, а не да пропаѓате во малодушност и самосожалување.
  Еве уште неколку начини да си се посветите себе си, а не на другите:
  1.Направете список на сите ваши квалитети и на постигнатите успеси. Често потсетувајте се на нив.

  2.Секој ден направете барем три нешта за другите. Несебичноста е услов да сте задоволни со себеси, како и да го оттргнете вниманието од она што другите го прават.

  3.Наместо да се споредувате со пријателите, размислете за тоа што можете да научите од нив.
  Љубомрите со причина или без, т.е дали сте љубоморни на нешто и на што најчесто љубоморите?
  Сте имале ли проблеми со љубомората и како се справувате вие со неа?
   
  На unlucky и MarushkaMaci им се допаѓа ова.
 2. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  [/quote] Toa cesto podrazbira i da gi kopirate vo odnesuvanjeto.[/quote]

  Убаво е човек да се дружи со луѓе од кои може да се научи но со ова не се согласувам воопшто.Мразам копии или кога некој се прави нешто што не е, само за да личи на друг.Биди свој и следи ги своите инстикти :D
   
  На unlucky му/ѝ се допаѓа ова.
 3. maleckatabe

  maleckatabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Љубоморна на мојата сестра

  Vaka ja zapocnav ovaa tema bidejki nemozev da najdam slicna na ovaa ali ako ima slobodno premeste te ja.Vaka jas imam postara sestra i postar brat no mojot problem e uste od mala.Koga bev mala spiev so majkami i tatko mi i koga tatko mi kje ja gusneshe majkami jas poluduvav i pocnuvav da placham.Potoa brat mi koga se ozeni spiev so niv dvajca od taa moja ,,ljubomora,, no sega problemot e ushte pogolem sestra mi imashe decko so koj beshe edna godina.Toj doagjashe kaj nas cesto no koga kje ja gusneshe sestra mi ili kje sakashe da ja bakne jas poluduvav se karav so sestrami mi doagjashe da ja ubijam i zatoa toj vekje ne sakashe da doagja kaj nas koga jas sum doma,i zgora na toa raskinaa zatoa sto toj svatil deka sestra mi namerno mi velela taka da reagiram bash koga toj kje dojde :tmi: Zboruvav so sestrami na ovaa tema i taa mi veli deka sum i bila ljubomorna,no jas toa nemozam da go narecham ljubomora zatoa sto koga ke ja vidam so masko onaka da bidat pointimni mene mi doagja da ja ubijam nemozam toa da go podnesam i pocnuvam da placham i da se tresam od nervoza ..neznam sto mi se slucuva no site prijateli me pravat nenormalna zosto taka sum se ponashala.Baram nekoj da mi objasni sto moze da bide ova i zosto taka reagiram sum probuvala da ne bidam takva no nemozam :(

  [mod-kirilica:3mzeohtw][/mod-kirilica:3mzeohtw]
   
 4. Zamzara

  Zamzara Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  32
  Ljubomorna na mojata sestra ili?

  Најискрен и најдобронамерен совет!!! Ако сето ова е вистина :^) побарај стручна помош..Мислам дека ти треба помош од психијатар!!
   
 5. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  820
  Љубоморна на мојата сестра

  Па не си мала ти. Видов во профил имаш 17 години, вакво однесување личи на некој од 5 годинки. Велиш имаш другарки шо значи си имаш и друг социјален живот освен тој дома. Пробај да се контролираш,свесна си дека ова е малку претерано, секогаш кога ке се почувствуваш така излези од таму кај што си, почни пишувај си дневник за тоа како се чувствуваш тогаш,ќе видиш дека ова не е ич нормално :tmi: ако навистина ја сакаш сестра ти нема да и правиш вакви скандали. Плус разговарај со некој, ако ти е незгодно со психолог, иако мислам дека баш нема причина да ти биде, тие се овде да ни помогнат, некој што ти е близок и во кој имаш доверба, баба или тетка, некој било кој. Ако ништо не ти помага сепак побарај стручна помош, не е тоа нешто срамно или незнам. Еее незнаеш колку си среќна што воопшто имаш сестра, негувај го тој однос, а не вака. Ајде таму среди се, се е во нашата психа. ;)
   
 6. sexybaby22

  sexybaby22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  22
  Љубоморна на мојата сестра

  Девојче тоа е љубомора сигурно брат ти и сестра ти добивела повеке љубов од родителите за разлика од тебе.Побарал струшна помош .. немој да и ја уништуваш среката на твојата сестра :!: .. А богами ако продолжиш така ке си го зацрташ твојот лош живот :!:
   
 7. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  Љубоморна на мојата сестра

  девојко, како што кажаа сите, мислам дека треба да побараш стручна помош, ова стварно не е нормално ни за 5годишно дете, па не за за тебе 17 годишна девојка, не е добро твоето однесување, ни за тебе ни за твојата околина, сега поради тебе страда и сестра ти, мислам дека е потребно да го искажеш тоа што го чувствуваш на некого, не е страшно да посетиш психолог, размисли добро, можеби ти е некоја траума од детството, можеби се случило нешто лошо во таква ситуација, па и да не се сеќаваш на тоа, ти оставило некаква трага, размисли, може ќе се сетиш на нешто, и секако добро би било да посетиш психолог, ова ти го кажувам за твое добро, па сега ти како сакаш
   
 8. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Љубоморна на мојата сестра

  Ќе се надоврзам на другите, треба добра стручна помош. Или во најмала рака муабет со некој запознаен со овие психолошки проблеми.
  Љубомората е опасна работа, а уште полошо кога е насочена кон твојата сестра. Сестрата треба да ти биде нешто најмило на светот, да сте блиски, искрени и да се почитувате, во предвид љубомора не доаѓа!
  Кога ја отворив темава мислев станува збор за љубомора од типот на материјални работи, за облека , чевли и сл. Ама ова далеку го надминува тој вид на љубомора. Веројатно носи корени од детството, можеби чувство на недостиг на внимание или љубов...
  Побарај помош пред да го упропастиш твојот живот и животот на твојата сестра.
   
  На Victorya му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Caci-d

  Caci-d Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  4
  Љубоморна на мојата сестра

  Според ова што јас го прочитав мислам дека твојот проблем е што се чуствуваш запоставена и недоволно сакана, како од твоето семејство, така и од околината. Од она што го имаш изложено немам доволно информации за меѓусебните односи во семејството, така да не можам да напраам некоја подетална анализа, но мислам дека најпрвин треба да поразговараш со твоите, да им објасниш како се чувствуваш, па дури потоа, ако е потребно, да поразговараш со стручно лице. Но најважно од се е прво сама да се анализираш и да го сфатиш потеклото на таквите чувства... Ти посакувам среќа
   
 10. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Љубоморна на мојата сестра

  На 17 години ваква опсесивна љубомора на членови од семејството, не е нормално. И јас мислам дека треба да побараш помош од психијатар. Во меѓувреме преиспитај се од каде доаѓаат тие чувства, и јас како и другите ќе прашам, дали си имала некои трауми во детството? Каква си како личност, имаш ли пријатели?
   
 11. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  343
  Љубоморна на мојата сестра

  девојко да не бидам баш иста како и другите и малку индиректно не би те навредила дека не е нешто во ред со тебе,но би те советувала да се контролираш да бидеш смирена и заедно да поразговараш на оваа тема со твоите и со сестра ти.сепак мислам дека тоа ти треба и не си запоставена,ти така мислиш.кога би знаеле твоите за ова сигурно нема да биде вака.затоа смеирено не е страшно и доклоку те однесат на лекар,на еден разговор,после тоа ќе ти биде подобро.така си навикната од мала да бидеш со твоите,па со сестра ти и брат ти,и мислам дека тука е проблемот.би требала да разговараш,како што и сама викаш сакаш помош епа побарај го по најбликите,тие не ти мислат лошо,а твоите другари не ти се баш другари штом те прават ненормална.реши го проблемот или барем разговарај со твоите па пиши ни да знаеме што се случило.поздрав ;) ;)
   
 12. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  Љубоморна на мојата сестра

  Сите сме помалку љубоморни ,нормално во граници кои се прифатливи,но како што ти кажаа и другите девојки ова твоето е навистина проблем.Нема да навлегувам во твојата психа,во тоа дали си истрауматизирана од нешто или што знам што, ти се наоѓаш во ситуација во која е јасно што треба да направиш,ситуација за која си самата свесна дека има итна потреба од стручно лице.

  Ти си на возраст кога твојот карактер,твоето однесување може да мутира,да биде променливо,сепак се работи за тинејџерска возраст,но кога се соочуваш со вакво однесување како што сватив од најмала возраст јас искрено не сфаќам што си чекала до сега.Ова не е навреда туку мој совет.

  Не барај помош од нас туку од личност која е стручна за тоа,реши го проблемот пред тој да ти го решава животот!!
   
 13. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  744
  Немојте да љубоморите

  Не љубоморам - Мислам дека нема потреба од тоа .. А и не сум сретнала кај некого нешто за кое би му била љубоморна долго време :)
   
 14. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  Немојте да љубоморите

  Не сум љубоморна по природа но имам љубоморни другарки.Љубоморни на тој начин што кога ке се договорам со др другарка одма се забележува дека се љубоморни,дека имам дечко долга врска и дека тој буквално би го дал животот за мене и се ми е удоволено од негова страна,а не сум личност која се фали ама тоа се гледа кога ќе направи тој нешто убаво и внимателно.Јас сакам да се дружам со сите таква сум не сакам карање и подмолни работи и со социјалнава мрежа фб има многу препукувања помеѓу блиски другарки баш поради тие работи.Како да се справам со тие другарки важни ми се во мојот живот ми го покажале тоа дека вредат но нели секој си има мани ама нема место за љубомора?
   
 15. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.026
  Немојте да љубоморите

  ако некој ви љубомори и ви го докажал тоа на некој начин,не ми е јасно која е причината заради која сте во негова близина.секој човек го сваќам тоа што е ,а за да љубоморам треба да сум на понизок степен од него,затоа сум иста со сите нормални луѓе и така не гледам на работите со љубомора.секаде ја има и можеби сум љубоморна на самата себе за тоа како некои работи се правам дека не ги гледам :)
   
 16. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Немојте да љубоморите

  Пишував за другарствотово во определена тема,а сега збор два за љубомората.Верувајте ми колку се уверив во некј работи.Предходните години 2006,2007,2008год работите не ми одеа најдобро љубовта,работата,финансиите падови порази губев од сите страни ама не беше се толку црно.Другарките колешките,пријателките,роднините сите беа во подобра ситуација од мене.На една и цветаше љубовта,друга задоволна од работата трета пари имаше во секое време.Им благодарам на сите не ме оставија беа покрај мене за сето тоа време се покажаа како најблиски,најверни и оставија голем белек во мојто срце.Во ниеден момент не покажав завист,љубомора,злоба се радував на нивната срека,ги благословував и плачев од радост за секој нивен успех.Другарката кога беше срекна со дечкото тој ден и јас бев срекна,колешката кога требаше да отцуствува од работа за веселба јас доброволно ја менев и од срце честитав,пријателката кога ке земеше плата заедно пиевме кафе во кафич и не ми беше незгодно таа да плати бидејки нејзината плата беше поголема од мојата ама не ми беше мака секогаш и викав да ти се множат ти ако имаш и мене ке ми дадеш.Роднините ме канеа сегде на излегување,ручеци,по гости и зневме да се забавувавме заедно до бесвест финансиски беа сите подобри од мене јас на тоа бев горда што се тие успешни во нивната област се фалев со нив а не да им бидам љубоморна такво нешто не сум ни помислила.
  Се сврте тркалото чекав,чекав и дочекав кај мене тргнаа работите на напред.Почнав со 2009 вработување,финансии,2010 љубов од ден на ден се качував една скала погоре.Сум со сите сеуште заедно другарките,поранешните,колешки,пријателките,роднините имам нови пријателства колешки и ми е еден от подобрите периоди во животот.
  Срекна, исполнената на сите полиња затоа што не бев љубоморна,завидлива,злобна се ми се врати со арно и убаво. :hai:
   
  На shururup му/ѝ се допаѓа ова.
 17. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  148
  незнам секогаш коа сум била љубоморна сум била во право.
   
 18. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751
  Ве молам за помош...Иако ми е тешко ова шо го кажувам но кај мене преовладува болна љубомора, со никој ми се нема ова десено само со овој дечко можеби бидејки премногу го сакам ;( нема потреба од љубомора тој не би направил ништо но зошто е така зошто ? секогаш кога тој ке излезе со другари јас морам да му се издерам да му се извикам тој ни крив ни дужен, јас кога треба да излезам тој само ми рече во ред убаво помини си и тоа е а кога тој ке излезе јас триста филови си разививам во главата :devil: ми прости по кој знае кој пат поради истата грешка и ми рече дека нема да ми прости ако пак се повтори и јас несакам тоа да се случи но како да се контролирам ?
   
  На Dzulija* му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  193
  Да не ти се има случено некоја ситуација што можеби ти прави љубомора,јас така имав еден дечко што нон стоп самиот правеше да бидам љубоморна,на крајот сватив дека нема зошто да сум љубоморна ,односно па тој и така ме изневерувал одел со други а нон стоп знаеше добро да го скрие тоа и да ме мене обвинува како демек јас сум крива за се,па мажот ми кога ми стана дечко тој така еден чаламжија кога ми ствараше љубомора на почеток леле мислев ќе спобудалам и на крај видов дека е само куче кое лае не каса,и така денеска си се зафркаваме еден со друг за се и сешто од минатото за моја љубомора за негова неоснова љубомора,битно е да немаш некое лошо искуство со некој па да го префрлаш сега на него зошто сите луѓе не се исти
   
 20. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751

  не не...во никој случај не ме прави љубоморна напротив јас многу верувам во него бидејки заслужува, секогаш знам каде е си кој но поради непознати причини сум љубоморна а му верувам повеке од никој друг