1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубоморен дечко или нов почеток ?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од tinka.tincence, 27 март 2011.

 1. tinka.tincence

  tinka.tincence Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  Имам еден голем проблем за кој што многу се двоумам.Идам со дечко ми 9 месеци меѓутоа многу е љубоморен а и јас сум многу љубоморна.Се сакаме многу али и двајцата сме премногу љубоморни и нз дали иде ваква врска.Од друга страна,бивши мој муватор кој е преубав нон стоп ме бара се бедира за мене ама јас не го сакам .. Ве молам за помош дали да го остаам сегашниот и да почнамм нов почеток или да останам вака ???
   
 2. Srculence--91

  Srculence--91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  51
  Ако идете како што кажа 9 месеци тоа е доволно време за да се стекне доверба помеѓу вас....Но сепак во секој пар има љубомора. Ако го сакаш навистина многу тогаш седнете и разговарајте на таа тема... Кажи му дека ти пречи неговата љубомора а пробај и ти да не бидеш љубоморна кон него... Се надевам дека ке најдете решение...Позд
   
 3. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.600
  Пол:
  Женски
  Сакаш нов почеток со некого што не го сакаш? АМА ТОЈ Е ПРЕУБАВ,па цело маало ќе ти завиди?И зошто би го оставила овој што си моментално со него,да се убие од љубомора?
  Ништо не ми е јасно од твојот пост,ама како и да е chill out girl :smoke:
  Љубомората на никого арно не му донела.Кога постои мала доза на љубомора,дури и пријатно се чувствуваме,на некој начин доказ дека нешто му значиш,ама болна љубомора=РАДИЈАЦИЈА!!!
  И сега сама го знаеш одговорот...нее ти реба љубомора.
  Некогаш во животот човекот треба да го пуштиш за дса видиш до каде ќе оди,ако е до тебе секогаш ќе е твој,ако се одалечи-никогаш не бил твој,а таков не ти го треба! :emo:
   
 4. Forgotten

  Forgotten Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  185
  АКО го сакаш дечко ти со кого одиш 9 месеца тогаш за се има решение.
  Едноставно прекини да му даваш повод, ако му смета присуството на други машки тогаш избегнувај ги, ако ти се јавува многу често прави го истото.
  Ако сакаш да го задржиш ќе му објасниш дека тоа го турка од тебе и дека големи се шансите да се предадеш и да дигнеш раце.Ако е до толку сериозно речи му не сакам веќе да бидам со тебе поради твоите љубоморни неосновени испади, ако навистина му значиш мислам дека ќе се заплаши и повеќе ќе внимава во иднина. :*
   
 5. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  5.241
  факт е дека сите сме повеќе или помалку љубоморни. љубомората е дел од човековиот карактер само прашање е колку ние ја покажуваме и дозволуваме да се примети истата. За 9 месеци врска која и не е баш малку треба да си поставите некој начин на комуникација, ако е љубоморен треба да увидиш дали има причина за тоа, како и да се преиспиташ ти колку му веруваш и која е причината да му бидеш љубоморна. Љубомората е нешто што налјесно се решава со искрен и доверлив разговор. а друго прашање е љубовта дали го сакаш или не. Значи од една страна ти не му даваш повод да ти верува зошто како што кажа комуницираш со некој бивши. Е тука само ти можеш да одлучиш дали го сакаш сегашниот или не, само не се теши и не се лажи себе си дека ќе му раскинеш затоа што е љубоморен и да ти биде изговор за да бидеш со другиот. Не љубомората и љубовта се две спротивности а ти избираш што сакаш ;)
   
 6. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Ако љубомората е со причина разговарајте и најдете решение. Љубомората е болест, може да ви ја уништи љубовта. Ако го сакаш обиди се да го решите овој проблем.
  Зошто го спомна тој бифш муватор што бил убав и те барал, а потенцираше дека не го сакаш?
   
 7. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Мислам кој сака љубоморен дечко? За врска само љубов не ти е доволна. Само од љубов не се живее. Ако сакаш успешна врска, пред се треба да се има доверба и разбирање, а кај вас љубомората тоа не ви го дозволува. Понатаму ќе имаш многу нервози, немој не си прави така. А и 9 месеци не ти се баш и многу долг период. Мислам поштеди се од љубоморни испади.
   
 8. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  575
  Љубомората е дозволена, но во одредени граници. Па нели секогаш ни е убаво да знаеме дека некој де грижи за нас.. Доколку воопшто не му е гајле каде си, со кого кога... нели би се почуствувала како да тој воопшто не се грижи за тебе? Но сепак, доколку љубомората ги поминува границите и е прекумерена, со испади и такви случки и и покрај твоите укажувања на тоа, не се промени.. тогаш мислам дека е подобро самата да се поштедиш од тоа. Во секој случај, мислам дека прво треба да го процениш проценото на љубомора, односно до каде оди таа, па потоа да донесеш одлука која ќе биде најдобра за тебе и твојата среќа и иднина. :*
   
  На bbeebbee му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bbeebbee

  bbeebbee Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Па мислам дека како што кажа cvetce93 треба ти прво да ја процениш неговата љубомора односно процентот колку е голема и дали ти врши некаков притисок за некои работи и сл. и дали ти му даваш повод за да биде љубоморен ... инаку и јас имав еден таков и го откачив верувај ми подобро нов почеток одколку врска со љубоморен тип .. само ќе се измачуваш ти самата но сепак ти си знаеш за тебе се работи .твој живот .. ;)
   
 10. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.445
  Допаѓања:
  2.577
  Премногу љубомора не е добро. и не е ни здраво... можеби треба и двајцата да оладите па да видите што ќе правите во иднина...
   
  На bbeebbee му/ѝ се допаѓа ова.