1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ќофтиња

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Jagoda123, 25 декември 2012.

 1. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.101
  Пол:
  Женски
  Девојки пребарував, но не најдов ваква тема.
  Ако е дупла избришете ја, се извинувам!
  Сметам дека може да се развие дискусија на темава, бидејќи секоја домаќинка различно ја приготвува смесата за ќофтиња, со најразлични фантови или стандардна подготовка.
  Постојат најразлични рецепти за пржени, печени, грчки ќофтиња и уште кој знае колку други.
  Па може да споделуваме рецепти.
  Всушност во моментов мене најмногу ме интересира како приготвувате сос за ќофте?
   
 2. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.614
  Допаѓања:
  8.597
  Јас ќофтето си го правам со мелено месо, додавам дробен кромид, зачини, вегета секако , може рузмарин, некои дури и мајчина душица ставаат. Презла мешам со месото, јајце со смесата исто и пржам. Така пржени ги јадам, е сега за сос не знам да правам, јас вакви си ги јадам. Убави ми се.
   
 3. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.140
  Допаѓања:
  12.524
  Пол:
  Женски
  и јас со мелено месо крмид ставам малку брашно,сол вегета,јајце сода бикарбона бибер,и буковка малку....а некогаш и месам од тиквички рендани и компир со лукче исто брасшно,јајца ,,,
   
 4. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  936
  Кофтиња со сос од домати печени во фурна :x или пак кофтињата на стара баба со магданос во нив и црн пипер :mm:
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Ќофтиња најубави ми праеше мојата покојна баба Зоре. Сите други не се како тие... Како ги праеше не знам...
   
 6. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  Maјками ги прави најубавите на свет :lol:
   
 7. Alejce

  Alejce Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  7
  Баш завчера правев.
  Моите ги правам со мелено месо,ситно сецкан кромид,магдонос,лукче,пармезан,лебни трошки и многу малце млеко,вегета,сол и бибер.Откако ќе ги обликувам ги пропрскувам со брашно и си ги пржам на маслиново.
   
 8. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  754
  ќофтињата мои сите ги сакаат :D мелено месо мешано (пола свинско пола телешко) кромид ситно сецкан, магданос ситно сецкан, вегета, презла, јајца, малку сол и повеце црн бибер, а по некогаш и црвен лут пипер. и од ова се прават ќофтиња, а понекогаш на свесава и додавам кашкавал и сецкан на мали коцки пушен свински врат, мх мх прекрасно е !!!
   
 9. Afrodita25

  Afrodita25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  75
  На кг мелено месо колку јајца и презла ставате?
   
 10. RedHeart

  RedHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  47
  Мајка ми ги прави преубаво а како ги прави незнам
   
 11. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  574
  Пол:
  Женски
  Баба ми секогаш знае да ги утне, ама затоа мајка ми ги прави најубави на свет. :$:
   
  На elebabbby му/ѝ се допаѓа ова.
 12. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  3.964
  Допаѓања:
  10.374
  Пол:
  Женски
  Мразам ќофтиња. Не ми се допаѓа ни мирисот, ни вкусот. Како мала еднаш ми бутнаа во уста, па си избегав директива на таван. :D Никогаш од тој ден не сум ставила ќофте во уста.
   
 13. minika

  minika Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  104
  омилени ми се ммм ..:
   
 14. Rawr

  Rawr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  38
  Најубави се оние што ги прави мајка ми,многу пати сум пробала да ги погодам ама таа пак поубави ги прави :D
   
 15. ristovska123

  ristovska123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  64
  Ќофтиња од тиквички.

  1 тиквичка
  3 лажици брашно
  1 компир
  вагета
  сол
  црн бибер
  1 јајце

  тиквата се ренда и се цеди се става во друг сад.Таму се ренда и компирот,се додаваат зачините и 1 јајце и 3 лажици брашно.Сето тоа се меша со лажица се формират ќофрињи се пржат.Пробајте убави се :)
   
 16. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.846
  Допаѓања:
  2.149
  Компирот треба да биде жив или варен?
   
 17. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.410
  Допаѓања:
  4.375
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам ♥
   
 18. ristovska123

  ristovska123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  64
  maja8

  Жив компир :)
   
 19. Rawr

  Rawr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  38
  Го правам со мелено месо,лебче,кромид,вагета,сол,црн бибер.
  Убаво ми е и доста често го јадам. :)
   
 20. MademoiselleB

  MademoiselleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  398
  Ги о-бо-жа-вам!
  Не знам да ги правам, мајка ми ги прави секогаш (и морам да ја пофалам :lol: )