1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Џез музика

Дискусија во 'Музика' започната од Lady.Rose, 24 мај 2011.

 1. Lady.Rose

  Lady.Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  51
  Разгледав по категоријава и сфатив дека никој не направил тема за џез музиката. Дали некој слуша џез музика, кои се вашите омилени стилови,песни и изведувачи?
   
 2. Arhangel-maniac

  Arhangel-maniac Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  124
  Почнав од пред пола година и не престанав да слушам. Уште чепкам џезери по интернетов, не сум толку запознаена со изведувачи, ама можам да кажам дека Били Холидеј ми остави најголем впечаток, и како фантастичен музичар, и како личност која успеала да се издигне на толкаво место во музиката и да остави траен печат на џезот. Би ги издвоила и Ела Фицџералд и Луис Армстронг. Прекрасни музичари со големи дела! :bow: Еве ја незаменливата Summertime, една од моите омилени песни воопшто.
  Верзијата на Ела и Армстронг:
  http://www.youtube.com/watch?v=MIDOEsQL7lA
  И верзијата на Холидеј, која е многу подобра според мене :)
  http://www.youtube.com/watch?v=d7ENPQzlUpY
   
  На Trnche и Towelie им се допаѓа ова.
 3. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Еден од моите омилени жанрови на музика. Топло ви препорачувам да си најдете торент Jazz and 80s, преубава релаксирачка музика. Исто така има и Jazz and 90s. Јас ги извадив од thepiratebay.com Еве eдна песна од Jazz and 80s http://www.youtube.com/watch?v=T4Y-hkdYAJo
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Не многу различно од Arhangel-maniac.
  Не сум толку добро упатена во жанрот и артистите, но она кое го знам го слушам со задоволство.

  Меѓу почесто слушаните и длабоко почитувани ќе ги набројам:
  Billie Holiday
  Benny Goodman
  Louis Armstrong
  Ella Fitzgerald
  Sarah Vaughan
  Paul Whiteman


  Нешто поново:
  http://www.youtube.com/watch?v=YEs34Loq ... re=related

  И песна која не верувам дека постои човек кој не ја знае:
  http://www.youtube.com/watch?v=SzJY96m3lkg


  Има нешто слично на темава, само што не е посебно за џез. :)
   
  На ljubam му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.576
 6. ElleS

  ElleS Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  210
 7. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
  Billy Holiday
  Etta James
  Duke Ellington
  Chet Baker
  Nina Simone
  Edith Piaff
  Louis Armstrong
  Ella Fitzgerald

  http://www.youtube.com/watch?v=h8tuTSi6Sck

  Вљубеник сум во џез, кога сакам да се опуштам слушам често.
   
  На L-enna, Trnche, antonina и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Не сум навлезена многу во џез музиката, но знам дека тотално ме опушта или пак развеселува кога сум излезена во Јаzz Inn ;) Тие што биле таму, знаат на што мислам :)
   
 9. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.107
  Допаѓања:
  107.055
  Пол:
  Женски
  http://www.youtube.com/watch?v=VRYrKulD ... re=related

  Е утре повеќе некако многу касно ми е сега да ми работи мозокот,
  ама освен овие што сте ги пишале би јас и Дајана Крал тука, освен Мелоди Гардот
   
  На Bright, LivingGlam и ElleS им се допаѓа ова.
 10. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.107
  Допаѓања:
  107.055
  Пол:
  Женски
  На Trnche и LivingGlam им се допаѓа ова.
 11. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
 12. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
 13. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
 15. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
 16. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
 17. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.450
  Hе ми е кој знае колку посебна музикава, ама кога и да ја слушнам, ме асоцира на 90тите, црвен корсет, вино, ресторан, и страстен секс :lol:
  навистина незнам зашто ама кога и да чујам џез музика, овие слики ми се вртат во глава :)
   
 18. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
 19. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
 20. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.574