Авенџед Севенфолд (Avenged Sevenfold)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Offspring, 28 јули 2011.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.904
  Avenged Sevenfold (уште познати како A7x) е американска рок и хеви метал група, формирана во 1999 година, во Хантингтон Бич, Калифорнија. Стануваат славни со нивниот албум 'City of Evil', издаден во 2005 година, вклучувајќи ги и сингловите: Bat Country, Beast and the Harlot, и Seize the Day. Постигнаа успех и со нивниот албум Avenged Sevenfold, како и песните Almost Easy, Afterlife и Dear God.

  Името на бендот се однесува на "Книгата на потеклото" од Библијата, особено кога на Каин му е пресудено да живее во прогонство поради тоа што го убил својот брат. Бог рекол дека никој не смее да го убие за сметка на неговиот грев (човекот којшто ќе се осмели да го убие, ќе биде мачен седум пати по ред). Кратенката А7x е добиена од Zacky Vengeance, односно, A е за Avenged, а 7x за Sevenfold. Насловот на песната Chaper Four се однесува на четвртото поглавје од книгата "The Book of Genesis", во која се јавуваат Каин и Абел, а исто и приказната се наоѓа во оваа песна. Тука се и другите песни, како Beast and the Harlot, The Wicked End, кои се однесуваат на Библијата, на Адам и Ева и слично. Меѓутоа и покрај ова, Шадоус изјави дека тие не се религиозен бенд и дека на никој начин не ја наметнуваат религијата, ниту пак политиката.
  ---------------------------------------------


  Мене ми беа едни од омилените бендови во средно. Ретко кога ги слушам пак, но секогаш ме потсетуваат на бунтовничкиот дух кој го имав тогаш. Мислам дека не се многу комерцијални, барем според мене, и штета што не се толку активни, во последно време освен смртта на The Rev немам слушнато ништо друго за нив, и новата песна Nightmare.

  Омилени песни од нив ми се, I wont see you tonight 1, Seize the day, Chapter 4, Unholy Confessions, Afterlife, Almost easy и Dear God. :)

  Имам и две маички од нив и една дуксерка.

  [​IMG]
   
  На Avenged, Natali.3, Nate.Shadows и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  663
  Новиот бубњар, т.е Мајк Портној многу им го ценам, не дека претходниот не беше добар, ама... Портној си е Портној... fuc.ing jew.

  http://www.youtube.com/watch?v=VurhzANQ_B0

  Бтв. им ги мразам спотовите, сите до еден.
   
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.496
  На Natali.3, Nate.Shadows и Offspring им се допаѓа ова.
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.904
  Не да е сексоќа, мх мх :mm: Не за џабе го постирав во најубав маж на светот :lol: Ама женска му е грдичка :wasntme:
   
  На Chelsea му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Andzelika

  Andzelika Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  174
  Прва средба со нивната музика имав пред некои 3 години(мислам). Другарче мое кое свири во SMUT е нивни фан и отупе со нивни песни.

  Моја омилена

  http://www.youtube.com/watch?v=2M9nkECyu78

  Dark will turn to light, in time I'll be alright
  I know, I know
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.496
  http://www.youtube.com/watch?v=Y58xMOx-qsQ


  "Gunslinger"

  Yeah, you've been alone
  I've been gone for far too long
  But with all that we've been through
  After all this time I'm coming home to you

  Never let it show
  The pain I've grown to know
  'Cause with all these things we do
  It don't matter when I'm coming home to you

  I reach towards the sky I've said my goodbyes
  My heart's always with you now
  I won't question why so many have died
  My prayers have made it through yeah
  'Cause with all these things we do
  It don't matter when I'm coming home to you

  Letters keep me warm
  Helped me through the storm
  But with all that we've been through
  After all this time I'm coming home to you

  I reach towards the sky I've said my goodbyes
  My heart's always with you now
  I won't question why so many have died
  My prayers have made it through yeah
  'Cause with all these things we do
  It don't matter when I'm coming home to you

  I've always been true
  I've waited so long just to come hold you
  I'm making it through
  It's been far too long, we've proven our
  love over time's so strong, in all that we do
  The stars in the night, they lend me their light
  to bring me closer to heaven with you


  Преубава песна!
   
  На Avenged му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Whatsername

  Whatsername Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  Не ги слушам, ама им знам две-три песни што ми се допаѓаат: Dear God, So far away, Gunslinger и Seize the day. So far away премногу ја сакам и ми е меѓу омилените песни.

  Други песни од нив не сум слушала, па не можам да го дефинирам моето мислење за нив, но ми се чинат океј. Планирам подетално да им ја истражам дискографијата во слободно време. :)
   
 8. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  Започнав да ги слушам поради Синистер Гејтс и искрено не ни зажалив за тоа.
  Не ги слушам нешто ептен често, ама се меѓу оние кои ги почитувам и слушам секој пат кога имам слушалка на уво. :)
  Ако не и омилена песна од нив..
  http://www.youtube.com/watch?v=jUkoL9RE ... ure=relmfu
   
 9. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.850
 10. Akana

  Akana Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  93
  Еден од најомилените бендови а пејачот ми е најсексиот маж на планетата да знае само што му мислам... :P а за гласот нема ни потреба да коментирам, во живо звучат перфектно барем тоа што гледам од видеата. Се надевам еден ден ќе имам шанса да ги слушнам во живо.

  http://www.youtube.com/watch?v=c-osabVEBMk

  http://www.youtube.com/watch?v=z9KlbKcqOeM

  http://www.youtube.com/watch?v=A7ry4cx6HfY&ob=av2e
   
  На Avenged и Offspring им се допаѓа ова.
 11. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.904
  На Avenged, Natali.3 и Nate.Shadows им се допаѓа ова.
 12. Maca-BT

  Maca-BT Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  163
  Шо ќе беше ова среќа, и за нив тема да најдам ! :D

  Моментално ми се еден од омилените бендој. За Avenged Sevenfold знаев уште од крајот на 2008, ама ич не ги слушав. Прво зато шо им знаев само 3 песни, а друго неможев да му го погодам името...а и + слушав Токио Хотелско срање :tmi: . По активно почнав да ги слушам од крајот на 2010 кога за прв пат ја слушнав Nightmare, а фан сум од пред точно 1 година :).
  Сите од групата си ги сакам, ама Брајан и Мет најмногу :inlove: (посебно Брајан).

  Омилени песни (Jessus Christ.... премногу се, али ај ке се обидам 6-7 да издвојам): Scream, Second Hearbeat, Shattered By Broken Dreams, Beast And The Harlot, Save Me, Critical Acclaim и Not Ready To Die.


  А7Х for life !
  :rock:
   
 13. Chelsea

  Chelsea Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  29
  Едни од поомилените бендови!
  Песните им се врв!!!
  Ма, сите 5 албума им ги знам: Sounding the seventh trumpet, Waking the fallen, City od evil, Avenged sevenfold и Nightmare. Koja комбинација се човече - M.Shadows, Syn и Zacky! Кој глас го вади човекот во живо, скоро идентично од оној на нели веќе снимените песни.
  Омилени песни:crtical acclaim, unholy confessions, a little piece of heaven, dear god, seize the day, so far away, i won't see you tonight...

  RIP the REV! :bow:
   
 14. eminil

  eminil Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  130
  Еден од најомилените или..... :!: препреомилен бенд :D
  како и да е :) ги слушам уште многу одамна и никогаш не ми е доста од нивните песни :)
  омилени: M.I.A.; Blinded In Chains; Dear God; So far away; Afterlife; Sidewinder; Burn it down; Nightmare; I won see u tonight; A little piece of heaven; Seize the day; Gunslinger; Second Heartbeat; Critical acclaim; Bat Country; Buried Alive....итн итн
  Еве нешто омилено во живо :wasntme:
  http://www.youtube.com/watch?v=bDQLCne_ ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=cU1Uav0T8S4
  http://www.youtube.com/watch?v=SC0C-C6e ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=pQWYhTiy ... ure=relmfu
  8) ахх :inlove:Zacky Zacky :inlove: шо ми напрааај :devil: .... хахахахахахах :rofl:
   
 15. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
 16. aleksandra-gates

  aleksandra-gates Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
 17. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  4.964
  Допаѓања:
  40.478
  Пол:
  Женски
  Значи ова е НАЈУБАВАТА група! Дефинитивно! :rofl: Ептен ги обожавам и секој ден ги слушам :rock: .
  Најомилени песни ми се: Blinded In Chains, So far away, Dear god, Bat country, Hail to the king, Afterlife :rock: , Seize the day, Shepherd of fire, This means war, Welcome to the family, A little piece of heaven, Doing time итн.
  http://www.youtube.com/watch?v=HIRNdveLnJI Никогаш нема да ми се здосадаттт!!!!!!!! :rock: :rock:
  http://www.youtube.com/watch?v=KVjBCT2Lc94
  http://www.youtube.com/watch?v=IHS3qJdxefY :emo: :rock:
  :rock: :rock:
   
  На Nate.Shadows му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Nate.Shadows

  Nate.Shadows Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  111
  И јаас такааа :inlove: ептен си ги сакам опсесија ми се!
   
  На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  4.964
  Допаѓања:
  40.478
  Пол:
  Женски
  На Nate.Shadows му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  4.964
  Допаѓања:
  40.478
  Пол:
  Женски