1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агенции за привремени вработувања

Дискусија во 'Барање работа' започната од lady2013, 1 август 2013.

  1. lady2013

    lady2013 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    21
    Дали имате искуства со агенции за привремени вработувања?Дали може да им се верува на ваквите агенции,во смисла да работите,а на крај да не ви се плати.Повелете споделете ги вашите искуства
     
  2. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    ^ Јас еве веќе две години работам преку агенција во државна институција. Не сакам име да спомнам (без рекламирање). Задоволна сум јас од нивната услуга, од тоа како платата на време ми стасува дури некогаш знаат да изненадат и пред тоа да ни пуштат. Зависи сега која е агенцијата. Јас бев скоро 7-8 месеци преку една друга агенција, тие направиле збрки таму не плаќале ПИОМ и ФЗО. И нашата институција презеде мерки да се среди тоа и платија после тоа. Една колешка дури преку таа агенција што беше не можеше труднчко да си земе, па одеше на суд се тужеше со агенцијата. Не знам што друго да ти кажам. Нашата агенција моментално што не води е добра супер се. И имаат разбирање и се, и одмор ни даваат по 22 дена во цела година.
     
    На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Па не е рекламирање ќе ни биде од корист ако споделиш како се вика добрата агенција а како лошата ;)
     
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    да така е
    воопшто не е рекламирање туку помош
     
  5. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Проспект од Прилеп беше агенцијата со која мојата институција имаше лошо искуство, но сега не знам ни дали постои. А сега моментално сме преку Спид од Скопје и навистина се супер.
     
  6. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Дали овие Спид имаат веб страна не можам да најдам? И на кој начин ја најде агрнцијава на кој начин се пријави за работата? Од која област обично бараат работници?
     
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Од шо прогуглав, најдов само меил адреса и телефони.

    инфо
     
  8. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    Како работат овие?Треба да испратиш нешто како цв или...или пак е некој лов во магла?И изгледа само за Скопје важи?
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.736
    Пол:
    Женски
    Јас сум преку Партнер исто во државна инситуција, ме интересира со трудничкото како стојат, или за тоа не се надлежни они, институцијата е? Овие се ОК ама во последно време не сме потпишале договор а плата редовно ни стига, не знам што е работата треба да се јавам во HR да прашам, плата најчесто зимаме неколку дена после овие со решени, до 8ми најкасно имаме плата, во последно време и порано, минатиот месец на 2ри префрлија, а и месецов изгледа така :D Иначе мене ме примија во државнава институција па отпосле потпишував, а знам дека имаат и база па се зачленуваш и доколку има работа за твојот профил те викаат.
     
  10. lady2013

    lady2013 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    21
    Освен со Спид и со Партнер има некој искуство со некоја друга агенција за привремени вработувања?Сакав да прашам дали познавате некој на којшто агенцијата му нашла работа?
     
  11. lady2013

    lady2013 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    21
    Angelofarh во која државна институција работиш ако не е тајна?
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.736
    Пол:
    Женски
    Една Скопска општина ;)
     
  13. lady2013

    lady2013 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    21
    Инаку ја поставив темата и сакав да прашам дали има некој кој се вработил преку овие агенции?Значи им оставаш твоја биографија и после те повикуваат од агенцијата за да почнеш да работиш.Дали некој има такво искуство и дали вреди да бидеш член на овие агенции и да се надеваш дека ќе ти најдат работа?
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. irina.007

    irina.007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    76
    Има ли некој искуство со агенцијата Хоризонт и какво е искуството :)
     
  15. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Jас сум преку Партнер и не сум задоволна бидејќи многу ја каснат платата... фактурите ги пуштаат на време ама изгледа некој си игра со парите.
     
  16. m.m.5

    m.m.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    8
    И мене ме интересира за агенцииве,не сум упатена воопшто, највеке сум слушнала за партнер дека е една од најреномираните. Ваши искуства? И што е предност а што недостаток за работа преку агенции?
     
  17. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Е па со нив склучуваш договор исто така и тие ти ја одредуваат платата. Мислам дека 60% или 70% земаш од таа што ја има одредено фирмата во која ќе работиш преку агенцијата. Недостаток значи ти е тоа што не добиваш целосна плата а птедност е што ќе стекнеш искуство за работа :)
     
  18. t385

    t385 Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    Дајте веб страна од таа агенција партнер ако имате. И за какви позиции може да се конкурира ???
     
  19. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    http://www.partner.com.mk/
     
  20. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Сега се зачленив онлајн во Партнер, и пишува дека треба и лично да се појде кај нив за да се остават некои документи.
    Има некој отидено за да каже како што... :^)