1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агностицизам

Дискусија во 'Религија' започната од Someonespecial, 8 мај 2018.

 1. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.930
  Допаѓања:
  162.199
  Пол:
  Женски
  Агностицизмот е филозофско гледиште според кое (не)постоењето на битие/виша сила од која потекнува сè, во метафизичка и религиозна смисла - е невозможно (целосно) да се докаже и утврди.
  Ова убедување постои уште од златното филозофско доба во античка Грција, каде што го застапувале некои мислители, меѓу кои и еден од софистите Протагора во 5 век - додека поимот agnostic прв го вовел англискиот биолог Thomas Henry Huxley во 1869 год.

  Поимов и филозофијава и денес се користи за дефинирање на религиозна определба.
  Чист агностицизам подразбира неутрално гледиште кон верата, т.е. скептицизам и кон верувањето, и кон неверувањето во Бог.
  Кога ќе се оддалечиме од средината во поглед на верувањето, добиваме агностичен теизам (лично верување во еден или повеќе богови, но со став дека неговото/нивното постоење не може да се докаже) и агностичен атеизам (неверување во било каква виша сила, но со став дека нејзиното непостоење не може да се докаже).

  Јас не можам да речам дека сум целосно неутрална, ако може некако да се дефинирам и наречам - би рекла дека порано бев второто, а сега третото (agnostic atheist). Ама општо концептот на агностицизмот со тој скептицизам и барање докази во основата - го почитувам, како и сите овие варијации :nod:
  Знам и дека има (и тоа некои од моите омилени :D) членови кои се пронаоѓаат тука некаде, па затоа одамна мислев да ја отворам темава. Па, што мислите?

  Еве и една мала пријателска шега на сопствена сметка :D
  [​IMG]
   
  На Briar Rose, Lianna Anna, SeaMermaid и 11 други им се допаѓа ова.
 2. Scott Weiland

  Scott Weiland Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  2.115
  Допаѓања:
  9.913
  Пол:
  Машки
  Се мислев да пишам на темата но не бев сигурен од кое место ке се изразам. Дали од интелектуално разумна гледна точка или од емотивна/пристрасна.

  -Од Вики (кога ке цитира/м википедија :puke:) Агностицизмот е филозофско убедување дека вистинитосната вредност на некои тврдења—.....—не може да се утврди ниту докаже.

  -Томас Хаксли, англискибиолог, го сковал зборот agnostic („агностичен“) во 1869 година.

  Од општа гледна точка и религија и политичките погледи ми се сврзани. Не би се ставил себеси во етикета, но за по изразита форма на комуникација може би понекогаш би.

  -Ако кажам на пример дека сум агностичар, би бил прашан зошто, имајќи на ум тој што прашува некој општ поим за дефиницијата на агностичар. Мене ми се сведува на дали верувам или не верувам ми нема исход на секојдневниот живот.

  -Кога би рекол на политички спектрум кај спаѓам, би рекол слобода и личен избор пред се, но би бил наречен либертаријанец, што би било погрешно бидејќи не се сложувам со некои работи од филизофско/економска гледна точка.

  -Не би сакал да бидам наречен ниту една од тие етикети бидејќи би било малку по сеопфатно од што навистина мислам, што е многу поедноставно во смисол на став/outlook/mindset. Но сфаќам за политички/религиозен спектрум причини за постоење.

  Пар пати имам наповедено дека не осудувам или имам предрасуди кон верници од смисол на помош за морал и етика, или пак разумни атеисти, исклучокот се радикални верници и милитантни атеисти би рекол дека може да се разбере од која гледна точка доаѓа тоа, многу штета имаат и двете страни направено.

  Алберт Ајнштајн
  [​IMG]
  (...and I consider ethics to be an exclusively human concern.. делот, контрадикторно ми е другото од некои футуристички размислувања подкрепени од место на надеж и технолошки прогрес, а за авторитетот напоменав погоре)

  Џорџ Вошингтон
  [​IMG]
  Би се сложил, има многу мудрост пренесена од колено на колено, библиски текстови, селективни мислења на тоа што значи да си класифициран како добар човек, исполнет метафорички гледано,

  [​IMG]

  Уште една слика би прикачил од Кристофер Хиченс ... (Pen and Teller во шоуто Bullshit имаа интеврју со него за мајка Тереза.)

  [​IMG]

  (-редаткирано- не знам дали има грешки или нешто контрадикторно/нејасно, првпат ставам мисли во текст форма за темата)

  За крај мала доза на хумор.

  -Мојот дислексичен хит е Joan Osbourne - :music: What if Dog was one of us :music:
   
  Последна измена: 10 мај 2018
  На Lianna Anna, poenta, Lella и 5 други им се допаѓа ова.
 3. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.036
  Допаѓања:
  38.009
  Пол:
  Женски
  Агностицизмот не мора нужно да се однесува на религијата, него генерално на филозофијата за животот и работите за кои не знаеме или не можеме да знаеме. Со самото тоа според мене агностицизмот е најпоштен епистемолошки став,која секоја верска глава би требало да го усвои.
  Сократ најубаво го има објаснето тоа преку неговата фамозна реченица ' Знам дека ништо не знам ' :)

  Но за себе сепак би рекла дека тежнеам кон атеизмот. Не би рекла дека агностицизмот е варијанта на атеизмот,пошто атеист има еден и единствен став - дека бог не постои, агоностицизмот и гностицизмот повеќе се однесуваат на човечките способности и можности за докажување на вишото постоење, агностиците = бог не може да се спознае или докаже, гностици= пронаоѓањето на бог преку сопственото спознавање.
  Сепак со самото тоа што религијата не е егзактна наука во која нема експериметирање, агностицизмот сепак повише тежи накај атеистите, отколку накај верниците,како што многу пробуваат да го претстават.
  Кога агностцистите велат дека не е можно да се сознае божјото постоење,пошто докази нема, не знам дали повеќе влечат накај тоа дека бог постои,или не. Некако на неутрална страна ми се,пошто атеистите одлучно тврдат дека не постојат докази а со тоа и не постои бог за нив. Вера е вера, самото име кажува верување,не бара докази,универзален и непоколеблив доказ не постои, ниту ке постои.

  пс Интересна тема :hug:
   
  Последна измена: 11 мај 2018
  На Nigredo Odor, Someonespecial и КикиМаус им се допаѓа ова.
 4. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.999
  Допаѓања:
  102.649
  Пол:
  Женски
  Агностицизам е скептицизам во конкретен однос кон Бог, скептицизмот е поширок животен став.
  Терминот агностик е дипломатски израз на оние на кои им недостасува концептот на Бога но не сакаат да навредат некого во околината. Силниот агностицизам смета дека постоењето на Бог е нешто што никогаш и на ниеден човек не му е дофатливо.
  Слабиот агностицизам поскромно тврди "не знам дали Бог постои". Можно е да се биде и атеист и агностик.
  Филип Пулман вака ја објаснува таа позиција:

  "Во строга смисла, би требало да сум агностик бидејќи она што го знам е многу помало од она што не го знам и навистина не можам да знам дали во цела таа темнина некаде постои Бог. Но, од она што го знам за светот, не гледам доказ дека Бог постои и сите што тврдат дека знаат, го користат тоа само за да имаат моќ над другите луѓе. Во историска смисла, Европа тоа го виде низ насилства, протерувања, убиства и масакри од индустриски размери".


  Дали за себе можам да кажам дека се пронаоѓам овде?
  Не знам дали Бог постои, но верувам силно што не ми е потребен физички доказ зошто верувам дека таков доказ не ни постои..
   
  На poenta, EvAngelos, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.993
  Многу филозофски настапивте сите. :)
  Агностик сум. На моменти агностик теист, на моменти агностик атеист, во забвисност од последната информација која ми се закачила во главата (од било која научна бранша) и дали и/или како може да се примени во контекст на агностицизмот?

  Најголем проблем ми е кога верувањето во Бог е од порив за преценување на сопствената важност во универзумот. И да има Бог, не те прави тоа тебе посебен. Си ги сакам физичките закони, посебно кога ќе ги ставиш во еден релм општата механика и квантната физика... Таму некаде е Бог (за мене).
   
  На daylight и Someonespecial им се допаѓа ова.
 6. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.411
  Допаѓања:
  9.423
  Пол:
  Машки
  Умерениот агностицизам вели: не знам дали Бог постои, но можеби еден ден ќе се докаже неговото постоење или непостоење.
  Силниот агностицизам тврди дека Божјото постоење или непостоење е надвор од капацитетот на човековото спознание и дека тоа, никој никогаш нема да го дознае.

  Критиката кон силниот агностицизам е дека тој е контрадикторен, затоа што неговото тврдењето е исто така еден вид „знаење“ на агностикот, знаење кое тој не може да го докаже со научниот метод, туку само го верува.

  Другата критика кон агностицизмот е во неговата практична примена. Теориски, човек може да филозофира и да држи некоја „златна средина“ помеѓу теизмот и атеизмот. Но во пракса или ќе живееме како Бог да постои, или како Бог да не постои. А тоа е наш индивидуален избор.

  Но сум видел и луѓе кои го живеат агностицизмот и во пракса. На пример, кога нешто лошо ќе се случи, велат НЕМА БОГ, зашто ако имаше, ова немаше да ми се случи. Ќе им се случи нешто добро, ќе речат: ФАЛА ТИ БОЖЕ или ИМАЛО ГОСПОД. А кога некој ќе ги повреди или разгневи, а не се во позиција да му се одмаздат, велат: АКО, ИМА БОГ, ЌЕ МУ ПЛАТИ ЗА ОВА!
  Итн. Во суштина, оваа вера или невера во Бог е базирана на нивните моментални чувства, како и нивната лична перцепција и слика за бог кој некогаш се вклопува, а некогаш не во нивните лични искуства.
   
  Последна измена: 11 мај 2018
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.993
  Воопшто не си во право. Бог нема врска со тоа дали нешто добро или лошо ќе ми се случи, ниту со сокриена желба за одмазда. Имаме слободна воља.
   
  На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.907
  Допаѓања:
  43.820
  Пол:
  Женски
  Убава тема. :D
  Агностик сум, сакам да верувам дека постои некаква виша сила од која се е настанато но не од религиски аспект, туку од метафизички. Сепак, тоа не можеме да го докажеме. Не верувам дека се е настанато случајно, целиот универзум и се во него, па и ние. Но дали таква виша сила постои никогаш не би се докажало. Ниту дека не постои. Како и да е мене ништо не ми менува во животот дали постои нешто или не, јас ќе си живеам и онака. :)
   
  На Scott Weiland и Someonespecial им се допаѓа ова.
 9. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.196
  Допаѓања:
  16.050
  Пол:
  Женски
  Агностик :) Ги поштујем сите религии , и сите верници , дури и оние лажни "верници"(кои не живеат според религиските правила)
  Едноставно , немам ниту докази , ниту е научно докажано , и покрај вакви неправди тешко дека некогаш би верувала .
   
  На Lianna Anna и Scott Weiland им се допаѓа ова.
 10. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.170
  Допаѓања:
  57.158
  Пол:
  Женски
  Религија, тоа е верување во постоењето на Бог и е внатрешна поврзаност меѓу Бог и човекот, таинство.
  Да се биде верник значи да се чувствува а не да се бараат докази некаде надвор од нашите души и нашите срца. Верникот најпрво треба да поверува па потоа да ја искуси божјата семоќ и љубов, а не обратно - прво да пронајде некаков доказ па дури после да поверува. Нештата едонставно не се случуваат така.
  Пред неколку години бев скептик, не бев сигурна во што да верувам, ми беа и мене многу работи нејасни. Кога поверував во Бог, доказ за неговото постоење немав, едноставно така почувствував, дека Бог постои, дека е вистински. Кога тргнав по тој пат, нештата само се повеќе се разјаснуваа и си доаѓаа на свое место. Само во чисто срце има место за Бог и може Него да го препознае. Многу чуда се случиле барем во христијанството, навистина не разбирам дали тоа не е доволен доказ? Болни луѓе во верба отишле во црква или манастир да побараат помош и се исцлелие. Има куп сведоштва. Некои, само поради злото во светот не веруваат во семоќен Бог, а не разбираат дека злото доаѓа од гревот, а гревот не е од Бог туку од ѓаволот кој постојано го сее злото меѓу луѓето. Кога тоа зло ќе ги зафати нивните срца, тие стануваат заробеници на страстите и на земните задоволства кои се причината за сите гревови. Бог го испратил својот Син на Земјата за да ги спаси луѓето од тие гревови, а потоа ќе се појави агностик кој ќе рече дека Бог е одговорен за злото и несреќите. Смешно, навистина. Кога луѓето најпрво би му дале шанса на Бог и го пуштиле во своите срца, тогаш повеќе не би биле збунети.
   
  На Таа Сум, Rama и SeaMermaid им се допаѓа ова.
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.993
  Бог не е 'одговорен' за 'злото' и 'несреќите'? Не постои добро и зло, постојат природни закони.
   
  На Lianna Anna, lovestoneddd и Amellie13 им се допаѓа ова.
 12. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.036
  Допаѓања:
  38.009
  Пол:
  Женски
  Се е во човековата глава и психа. Бог (како што го нарекувате ) е внатрешната потреба на човекот,односно метафора за желбата и надежта на човекот за награда и правда. Пред монотеизмот постоел политеизмот,така да види ти самата кој кого создал, дали човекот бог,или бог човекот.
  Што се тиче мотивот на човекот за создавање на бог,постои и тоа каков,за што сведочи и историјата и денешната состојба во светот. Се уздигнува и нагло се богати багра од свештеници,цркви,пастири (наследниците на бог нели ). Се створи една црквена империја која пред се сака злато,па после бог.
  Денес, католичката црква е најбогатата КОМПАНИЈА на светот. Е за таа нивна потреба од китење со злато ( додека дневно илјадници умираат од глад ), е створен бог. Без него ништо. Тоа што се тиче мотивот кој кого создал.


  Koи се тие куп сведоштва? Да, за чудо сигурно го сметаат и родителите на деца,бебиња кои се раѓаат со канцер и ред други болести,ни криви ни должни, пошто ете бог е праведен и таква му била волјата и треба да бидат благодарни. Да не постои медицината (створена од човечкиот ум и интелектуализам ) човечката раса до сега ќе беше избришана од земјината топка поради чумите и епидемиите од претходните векови.
  Тоа што луѓето се 'опоравуваат' од идење у црква и со рецитирање на некои стихови односно молитвата, е чист пласибо ефект. Пак ке ти кажам се е во главата на човекот. Тоа му дојде како јас кога бев мала и ужасно ми се лошеше од долги вожњи, па место апче против лошење мајка ми ми давала ( за што јас мн мн подоцна дознав) обична тик так бонбонка и гес уат? Симптомите на лошење магично исчезнуваа.
  Кога преку молитва и одење на миса ќе успеете да излечите канцер, ке преминам на вашата страна.
   
  На Lianna Anna, crimson, Читател и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Постоеле многу сведоштва за религиозни чуда... Постојат и многу сведоштва на Топ шоп дека Facile Painter е најбоље ствар за кречење евр, но дали е тоа еднакво на доказ и дали во пракса стварно е така? Како што болни луѓе одат на лекар, а не во црква, и се лечат со лекарства, а не со молитви, така и професонални молери користат обични ваљаци, а не чуда од Топ шоп. :D

  На темава, би рекол дека агностицизмот е политички коректен (за самата индивидуа и за средината) термин кој всушност означува атеизам, т.е. неверување во Бог, во поголема или помала мера.

  Агностицизмот у суштина вели дека постоењето, т.е. непостоењето на Бог не може целосно и објективно да се докаже, односно оспори. Сепак, според истата логика, ни постоењето на Дедо Мраз, Баба Рога и Раселовиот чајник не може да се оспори со стопроцентна веројатност, па сепак ниту еден разумен, возрасен човек не верува во ниту една од овие работи.

  Мислам дека агностицизмот и' дава на религијата, т.е. на Бог, преголем benefit of a doubt, у смисла што агностиците, и луѓето генерално, не бараат стопроцентен, апсолутен доказ за практично ништо друго на светов - како на пример, за Дедо Мраз. Зошто тогаш религијата би била привилегирана од овој аспект?

  Да, точно е дека постоењето на Бог, креатор или создател (најверојатно) никогаш нема може целосно оспорено - како и практично било кое друго неверојатно и бесмислено тврдење - но дали е тоа валидна причина да оставаме простор и резерва дека истото постои? Не би рекол. :)
   
  На Lianna Anna, crimson, Lella и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.170
  Допаѓања:
  57.158
  Пол:
  Женски
  Добро, овие работи што ги напиша се само твое мислење @lovestoneddd и твое гледиште, јас како верник кој искусил некои работи, не се согласувам со тоа. :) Затоа велам, не може секој да разбере. Јас сум била агностик и можам да го разберам нивниот скептицизам, збунетост и такви работи, само не можам да разберам како и покрај сведоштвата кои ги имаат пред очи, не веруваат, додека некој кој никогаш не бил верник секако дека не може да разбере мене во срцето и во животот што ми се случува затоа што самиот тоа не го доживеал и искусил.
  Праша кои сведоштва. Сум читала куп, по разни сајтови, извини ама не сум во можност да барам, но кажи ми дали мислиш дека е измислица прогледувањето на слепите, исцелувањето на болните или оние кои имале повреди или некоја аномалија, како може да е измислен чин оздравувањето? Па тоа се е видливо и забележливо. Жени со години не можеле да забременат, кога побарале милост од Бог, се помолиле пред некои икони или мошти, тогаш баш Бог им дал чедо. Случајност? Навистина преголем скептицизам и затворени срца. А оваа реченица

  веќе трагикомична ми е, не вреди ни да ја коментирам. Илјада пати објаснета.
   
  На Таа Сум и Rama им се допаѓа ова.
 15. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.637
  Пол:
  Женски
  Јас не го сметам Агностицизмот како посебно, вистинско религиозно гледиште, а еве и зошто:

  Простата но и основна дефиниција за тоа што претставува Агностицизам гласи:

  "Agnosticism is the view that the existence of God, of the divine or the supernatural is unknown or unknowable"

  Во поглед на оваа дефиниција, би сакала да се задржам само на посебниот збор "unknowable" кој всушност ја означува неизвесноста, односно несигурноста;

  Цврсто сум убедена дека, како ситуација со несигурност или непознати информации, несигурноста по самата природа не е одржлива и не е трајна психолошка состојба бидејќи на крајот нашите когнации или се или не се...
   
  На Lianna Anna, crimson и Таа Сум им се допаѓа ова.
 16. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.993
  Може бесконечно да си несигурен.
   
 17. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.637
  Пол:
  Женски
  @WildMk тоа е твое мислење :)

  Меѓутоа, од мое гледиште, несигурноста кога би ја поврзала со бесконечноста, како што ти велиш, единствено ме асоцира на uncertainty infinite square well од областа на квантната физика која нема некаква поврзаност со човечката психологија, односно со когнациите во врска со т.н.God Spot и God of the gaps...

  Во поглед на годините кои како такви се сметаат на планетата Земја поради нашиот ограничен животен век и времетраењето на орбитата околу сонцето, всушност не се многу валидни ако гледаме од поширока перспектива на нештата бидејќи сите ние сме всушност на иста возраст колку што е и универумот ( 13.799 ± 0.021 билиони години ) бидејќи материјата никогаш не може да биде создадена ниту пак уништена.

  Овој факт можеби иницира на смислата на бесконечност, ама според мене нема никаква валидност бидејќи тоа сепак не се однесува при потесна перспектива а тоа е поврзано со функционирањето на нашиот мозок;

  Имено, откако настапува смртта, со престанување на функционирањето на срцето (кое пренесува крв низ целото тело) и мозочните клетки почнуваат да умираат приближно 4-6 минути поради недостаток од проток на крв. По околу 10 минути, тие клетки ќе престанат да функционираат и ќе бидат ефективно мртви.

  Тоа значи дека сепак нашите ставови во врска со не/постоењето на Бог не се бесконечно несигурни, туку се конечни и престануваат со умртвувањето на мозочните клетки, за разлика од материјата.

  P.S. - Се извинувам до @Someonespecial која ја отворила темата доколку сум off topic со овој коментар. Моето првично мислење во врска со Агностицизмот веќе го искажав погоре.
   
  Последна измена: 19 мај 2018
  На Lianna Anna му/ѝ се допаѓа ова.
 18. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.603
  Допаѓања:
  3.310
  Верувам дека постоењето на Бог не може да им се докаже на други, но дека секој за себе може да го спознае и доживее Бог.

  Тоа меѓутоа не може да се постигне со интелектот, па оттаму теолозите (независно која религија ја застапуваат) не значи дека поради долгогодишните студии и бројните прочитани книги го спознале Бога, уште помалку па дека се компетентни да им го доближат Бога на другите.

  Верувам дека божјите пророци некогаш и денес биле и се испратени за да го покажат патот кон Бога и го пренесат знаењето (кое и тие самите го примениле во својот живот, откако го примиле низ духовна објава) како повторно да се воспостави врската со Него. Но тој пат, внатрешниот пат кон Бога, може само секој сам за себе да го изоди, не за друг или трет.
   
 19. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.910
  Допаѓања:
  16.219
  Пол:
  Женски
  Агностицизмот е филозофија на животот, која особено ги нагласува основните ограничувања на човечкото знаење и разбирање.

  Поимот агностицизам се користи и во поширока смисла, освен во теолошки аспекти, и поопшто во метафизички или епистемолошки контексти, како што е на пример прашањето дали постои живот по смртта, реинкарнација и сл. И тука, исто се нагласува неизвесноста, од агностичка гледна точка. Ретко, терминот агностицизам, е синоним за скептицизам, и се користи за означување на епистемолошките доктрини кои ја доведуваат во прашање сеопфатноста на светот во целост или во одредени суштински области.

  Агностицизмот соодветствува и со атеизмот и со теизмот, како верување во Бога, кое не е можно или е можно, но сигурноста на едното или другото не може да биде потврдена.

  Агностиците веруваат дека не треба да веруваме или да не веруваме во Божјото постоење, бидејќи е невозможно да се потврди едното или другото. Токму, поради недостатокот на знаење, а верувањето не е знаење. Самиот збор агностик значи без знаење. И навистина, како емпириски ќе го докажеш постоењето на Бог?!
   
  На Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.993
  Ако гледаш така, да. Со усмртување на мозокот, несигурноста престанува. :)
  Требаше да кажам: се додека сум жива.

  Кога сме кај квантна физика, класичната механика е само производ на квантната физика, ако можеш да ги споиш (теорија за се), тогаш се е пробабилити и секој исход е возможен. Се' е толку 'совршено' поставено, што нема грешки, само различни исходи. Таму некаде е Бог за мене во 'совршеноста' на постоењето на универзумот и законите по кои се води.  Никако не можеш да докажеш. Тоа е убавината на незнаењето, секогаш остава можност за магија :)
   
  На Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.