Аеробик или тае бо ?

Дискусија во 'Фитнес' започната од mar17, 30 септември 2010.

 1. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  105
  Што е по напорно ? каде се губи енергијата повеќе и секако затегнување на тело(бутини,стомак гради) Споделете ги искуствата :D
   
 2. Anggie

  Anggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  34
  Тае бо ми е онака живо со секакви техники, музика. Од аеробик нема резлутати :)
   
 3. male

  male Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  173
  Пол:
  Женски
  а каде има тае бо? искрено прв пат слушам :)
   
 4. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  105
 5. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  аеробик е повеке за забава а тае бо е по живо и од него има повеке ефект
   
 6. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Аеробик
  Под поимот аеробик се подразбираат физички вежби кои се одвиваат во присуство на кислород и траат доволно долго за да ја стимулираат активноста на кардиоваскуларниот и респираторниот систем доведувајќи до одредени промени во организмот. Ваквиот тип на активности придонесува за намалување на времето на опоравок после физичка активност, за редукција на поткожното масно ткиво и подобрување на целокупниот здравствен статус.
  Овој тип на активности можат да го практикуваат сите старосни групи без оглед на нивото на нивната моментална физичка подготвеност.
  Аеробните активности треба да траат подолго (15-20 минути или повеќе), а се со низок интензитет на работа (60-80% од максималната срцева фреквенција).
  Аеробни активности се одењето, трчање, возење велосипед, пливање, активности на подвижна лента, орбитрек, статичен велосипед, како и популарните аеробик часови на кои што се изведуваат вежби по ритамот на музиката кои се составени од поскоци, скокови, чекори во различни правци и насоки, танцови чекори и сето тоа изведувано промена на интензитетот како и амплитудите на движење. Класичните аеробик часови најчесто се комбинација на вежби од аеробик, вежбо за снага и вежби за истегнување.
  Тренинзите по аеробик придонесуваат за согорување на телесното масно ткиво и ги обликува и тонира (затегнува) мускулите.
  Аеробик програмите можеме да ги класифицираме према:
  1. НАМЕНАТА: рекреативен аеробик; натпреварувачки аеробик; аеробик чија цел е подготовка на врвните спортисти.
  2. УПОТРЕБАТА НА РЕКВИЗИТИ: степ аеробик, аква аеробик, фит-бол аеробик кик аеробик, тае бо, итн.
  3. МУЗИКАТА: латино аеробик, фанки аеробик, џез аеробик, етно аеробик, итн.
  4. ПОПУЛАЦИЈАТА: аеробик за деца, аеробик за возрасни, аеробик за трудници, аеробик за луѓе со преголема телесна тежина, аеробик за групи на луѓе со одреден инвалидитет.
  Творец на аеробикот е Кенет Купер
  а додека тае бо
  TAE BO - е најпопуларниот стил во групата на фитнесс програмите, во него се наоѓаат голем дел на елементи од боречките вештини (некаде 90%) удари со рака, нога, блокови и комбинаци. Овие комбинации се проследени со музика и затоа може да се нарече како Аеробен Кик Бокс.
  За да биде се во најдобар ред и да би биле вежбите по успешни пожелно е инструкторот да има диплома за боречки вештини како би знаел полесно да го објасни она што го предава.
  Тренингот по ТАЕ БО е добар за развој на снага, издржливост и кондиција, вежбите се динамични и затоа се препорачуваат на луѓе кои сакаат да имаат убаво тело, но исто така е добро и за спортските тимови да го применуваат како би стекнале подобра кондиција.
  Старосна граница за ТАЕ БО нема затоа што постојат групи и за деца, и за сите возрасти т.е за сите они кои што сакаат да имаат здраво тело.
  Прво направи разлика мегу двете па после одлучи...
   
 7. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.652
  Допаѓања:
  49.159
  Пол:
  Женски
  Како бе нема резултати од аеробик? :^)
  Имам одено и на двете, тае бо е некако повеќе за мене, и поинтересно ми беше.
  Ама ако запнеш, и со двете можеш да успееш и да се затегнеш.