1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Азоспермија

Дискусија во 'Бременост' започната од ana-bt, 27 септември 2013.

 1. ana-bt

  ana-bt Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Девојки ве молам помагајте,споделете ваше искуство за азоспермија. На мажот ми спермограмот излезе катастрофа,дијагнозата е азоспермија.Докторот ни рече да направиме хормонски статус на крвта па според вредностите на хормоните ќе се знаело дали има шанси да се изведи некоја постапка ТESE како мал хируршки зафат мислам дека е и да се изврши сепарација на сперма па само така да одиме со оплодување инаку ќе треба да одиме со донор вероватно ;( Не мора да е ваше лично искуство што и да е споделете затоа што сме очајни се очекувавме ама ваков резултат ни на крај памет.Фала ви однапред...
   
 2. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.465
  Имам чуено дека Трибестан и Спимен у комбинација баеги помогнало кај луѓе со овој проблем. A oколу зафатот имам чуено многу лоши искуства ..
   
 3. ana-bt

  ana-bt Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Не знам во тотален хаос сме,утеха ни е што сме кај најдобриот гинеколог само не знам како оди целата ТЕСЕ постапка
   
 4. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.465
  Имаше по некои форуми, баш кога се разбарував ,многу незадоволни пациенти. Јас би ти рекла пробај со Трибестан и Спимен (односно тој нека проба) мин. 2 месеци. 90% од луѓето го пофалија.
   
 5. chamomile

  chamomile Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  И ние го имаме истиот проблем. Трибестан и Спеман не ни помогнаа воопшто, мм примаше инекции прегнил кои малку му го променија хормоналниот статус, и сега најверојатно за една недела ќе правиме биосија на тестиси.. :worried:
  Ме интересира дали веќе направивте биопсија и какво ви е искуството?
   
 6. Zagrizena87

  Zagrizena87 Нов член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Devojki i nie se borime so toj problem, se uste ne sme napravile biopsija, probuvavme so mix caevi i nekoi apcinja ama eve veke 3 godini kako nema nisto. Ve molam za iskustva od biopsija ili mozebi nekakvi prirodni lekovi.
   
 7. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.975
  Пол:
  Женски
  mm ima napraveno biopsija, sega ne ceka vtora biopsija . Ne odi vo drzavna tuku direkno vo privatna za ako ima spermotogeneza odma da zacuvaat . Vo dvrzavna nema da ti zacuvaat tuku samo histopatoloski naod ke dobiete . Za podetalno pisi mi vo licna poraka
   
  На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dreams11

  Dreams11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  776
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки!
  Сакам да го споделам моето искуство со проблемите за неплодност! Инаку 3 години сум во брак и уште во првите неколку месеци нешто не ми беше јасно т.е. се плашев од она најлошото дали беше се во ред со мене и со сопругот...па после неколку месеци брак почнаа сите испитувања( кај некои парови кои се помлади обично сите советуваат почекајте година две ако не сака да бидне почнете со испитувањаа) затошто јас и сопругот бевме јас 29 сопругот 33 години го почнавме нашиот пат до бебе!
  Нај прво секој гинеколог ти препорачува прво спермограм затоа што кај мажите е само тоа испитување што треба да го направат и потоа продолжуваат со сите испитувања кај жената што не се ни баш малку!Кај нас првиот резултат од спермограмот направен ви Институтот за Хистологиа-Скопје беше со дијагноза -АСТЕНОТЕРАТОЗОСПЕРМИЈА-(Хистологија ги правела најточните испитувања)имаше многу параметри според кои сопругот некако го занемари резултатот и вика не ми е ништо нема проблем..значи чудна реакција од негова страна,машка гордост или незнам што , па за тоа покасно ке страдаме уште повеке.Инаку тогашниот гинеколог ми рече со овие резултати само инвитро....во ниеден момент не помислив некој да ми го каже тоа,чекав првен некоја терапија.. инсеминации и сл , а некој ти вика директно на Ивф сега знам дека докторката била сосема во право кај сите со потешки дијагнози и старосни граници да не чека подобрување со чаеви,апчиња и сл, губење време и пари одма да оде на ивф!
  После тоа ја сменив докторката мегутоа сега гледам дека билаа 100% во право ама тоа е! Потоа една година сопругот пиеше некои чаеви ,апчиња....трибестан,спеман , природни лекови и што ли уште не,па решивме за една година да направиме уште еден спермограм во Битола Плодност...сега очекувавме подобри резултати ..ама кога ни го дадија резултатот АЗОСПЕРМИЈА......тој што се соочил со оваа дијагноза знае како ми било во тој момент не можеме да си дојдиме до дома,скрос не уништи! Наредно закажавме на ендрокинологија за нов спермограм и кај доктор Чедо Димитровски...значи правевме спермограми неколку пати кај него со терапија од докторот со некои хормонални апчиња Прегнил и некои др плус витамини и со препорака за ивф ицси ....резулататите од сите тие хормони беа смешни некогаш во високи граници некогаш драстично ниски а негледав некои нагли промени кај сопругот заради хормонален дисбаланс а исто и на спермограмот , таму имавме направено3/4 спермограми од кои уште на првиот пред терапијата од докторот се показа дека има 1 милионче ама неподвижни-мртви...па така наизменично де има де нема се додека средувавме документи за ивф преку фондот.Од фондот првен не одбија т.е. побараа дали имаме нашравено биопсија,за тоа што немавме закажавме во сиситина каде што биопсијата беше ок имаше сперамтозоиди и самотоа беше битно , значи се согласивме да ги замрзнат да не чекаат за ивф.....Во сиот тој хаос имав и операција од слепо црево и уште во болницата сопругот ми ја соопшти веста дека ни е одобрено преку фондот за ивф....Минатата година во август мислев дека светот ми се сруши со немилосрдната дојагноза АЗОСПЕРМИЈА но оваа година во август после 13 дена од трансферот ги видов и јас двете цртки.........оваа година во април баш за велигден лежев во болница од операцијата слепо црево а оваа во април здравје боже ке го чекам мојто ангелче! Кај што е Господ никој нее...сите работи се случуваат со причина....само мора да бидеме упорни и да не се откажуваме !
  Се извинувам за долгиот пост....Поздрав до сите идни мајки на кои им посакувам што поскоро да си дочекаат бебенче во своите раце , има ногу начини и да не се отажуваат од нивниот сон-само верба во Бога!
  Поздарв!
   
  На IRBBB, thatnorma, Flower123123 и 11 други им се допаѓа ова.
 9. Dreams11

  Dreams11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  776
  Пол:
  Женски
   
 10. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.975
  Пол:
  Женски
  Fala mu na boga sto procitav uspesno invitro od azoospermija .
  Mi olesni , jas bev mislam deka megu prvite tuka na forumov sto se najdov so toj shok taka narecen azoospermija . Imav bezbroj prasanja kaj sto mnogu retko dojdov do odgovor , i edna golema greska sto na pogresno mesto e napravena taa biopsija za podocna da razbereme deka treba nova zatoa sto nemame materijal zamrznato.
  Zalno e koga si vo ovaa sostojba ! I definitivno bara mnogu ljubov , nervi trpenie i pari . Nie so dva spermograma potvrdivme deka stanuva zbor za azoospermija , i odma biopsija sakav se odma da se zavrsi a za ishodot sto ke bide zdravje vo Januari ke doznaeme.:hai:
   
 11. Dreams11

  Dreams11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  776
  Пол:
  Женски
  Инаку сопругот не е пушач не пие алкохол немал заушки во детството ама ете спермограмот катастрофа што мислам дека најмногу е од стрес и психа така да со оваа дијагноза само на нај брзиот можен начин до бебе(бадијала ке прима инекции,апчиња и што ли уште не кога психички си веке скршен а психата е најбитна,колку и да мислиш дека веруваш подсвеста неможеш да ја контролираш)--- биопсија на двата тестиси (нема потреба од загриженост за постапката)...знам дека секој ке бара совети и решенија преку интернет исто бев и јас...и сите паишта до моето ангелче ги барав по форумите какви испитувања да напаравам кај кој доктор да одам за тоа што многу од овдешните доктори само креваат раце и ти викат одитекај некои специјалист јас не сум за оваа,е сега знам дека кај секој се си е индивидуално и не треба многу да се потпираш на се што ке прочиташ по нетов,секој ке стекне свои искуства по патот до бебнце и ке ги споделува за колку толку да може дапомогне психички или со совет на некоја идна мамичка.!
   
  На joy1 и irenna им се допаѓа ова.
 12. Zagrizena87

  Zagrizena87 Нов член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  kolku se izraduvav za tebe Dreams11. I so sekoj vakov post nadezta e pogolema za nas ostanatite. Vo koja bolnica i koj doktor ve vodi???
   
 13. Dreams11

  Dreams11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  776
  Пол:
  Женски
  Ние се одлучивме за во Систина кај др Митко Ивановски......исто и биопсија правевме во Систина! Поздрав и поскоро да се радуваш и ти на две цртички! (fingers)
   
 14. virgo25

  virgo25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  25
  Dreams 11 кога го прочитав твојот пост исто како јас да сум го напишала, исто искуство прво ин витро после азоспермија и успешно, термин во април презадоволна сум, нека ти е со лесно и се најубаво, и за сите со овој проблем не се плашете. колку и да е црно секогаш има надеж
   
  На Dreams11, joy1, irenna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. mimidjon

  mimidjon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2010
  Пораки:
  1.319
  Допаѓања:
  2.319
  Леле колку убаво напишано,ме наежи и ми даде многу надеж ,се надевам сите ке ја доживееме твојата срека.
   
  На ana 2015 и Dreams11 им се допаѓа ова.
 16. Pacient srna

  Pacient srna Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2015
  Пораки:
  5.290
  Допаѓања:
  7.629
  Пол:
  Женски
  I nie sme so azospermija i bas e taka kako sto vika koga ima koga nema....samo zavrsivme so prvoto ivf neuspesno bidejki po odmrznuvanjeto site bile nepodvizni i nisto ne se oplodi. Naracavme nekoi tretman sperm hope od internet po preporaka na doktorot i zdravje za 6 meseci koga ke najdat zivi ke odmrznuvaat moi jk pa se nadevam ke uspeeme
   
  На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.975
  Пол:
  Женски
  @Pacient srna za sto e toa sto ste go naracale od internet?
  Zal mi e sto ne bilo uspesno, no poveke sreka ke imate nareden pat :*
   
 18. Pacient srna

  Pacient srna Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2015
  Пораки:
  5.290
  Допаѓања:
  7.629
  Пол:
  Женски
  Abe toa bil nekoj tretmat od 6 meseci sto trae...nesto reguliral tamu za da se pojavat....dimitrov ni go preporaca....kao na prirodna baza ama nekoja nova tehnika pristap na podopravanje na rabotata. Znaci ne deka ocekuvam so toa milioni da izlezat ama barem da znaes deka nesto ke se pojavi
   
 19. Justpositive

  Justpositive Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2018
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Споделете некои искуства поврзани со азооспермија и биопсија на тестиси
   
 20. Adams

  Adams Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2018
  Пораки:
  1.282
  Допаѓања:
  4.868
  Ние на 26 Декември правевме ТЕСЕ во Плодност. Нема некоја посебна процедура. пред да се прави биосијата сопругот пиеше сумамед и после една недела го правеа. Тоа е мала хирушка интервенција која трае 10минути. Се сече тестисот кај е најпогодно според докторот се зема дел од него и биолозите го испитуваат. Доколку има сперматозоиди квалитетни морфолошки истите се замрзнуваат. И се користат во постапката. Обично се вадат повеќе сламки за да не секојпат сопругот биде изложен на интервенција. Поздрав се надевам дека помогнав