1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акни кај возрасните

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 18 декември 2009.

  1. angel

    angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    51
    Имам голем проблем со лицето. Значи отсекогаш сум имала мрсна кожа, но со акните немав проблем се до пред една година.
    Ако некој знае нешто што може да ми помогне за мозолките и црнките ве молам да пише. Козметика или совети, се е добредојдено.

    Фала однапред
     
  2. Maca555

    Maca555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво
    Сакам да ти препорачам една колекција која навистина е пробана и многу помага, пред се е медицинска можеби е малку поскапа но навистина делува.
    Пред се лицето треба да го миеш со гел за миење на лице, се работи за колекцијата AVENE (EAU THERMALE),кремот кој јас го користам е за осетлива и чувствителна кожа се вика (AVENE Cold Cream Gel), и чини 700 ден, потоа кога со гелот ќе го измиеш лицето има една крема која помага и тоа многу против мозолките и црнките на лицето а воедно е и идеална подлога за пудра, кремата се вика (AVENE Cleanance K) и е на база на AHA и BHA овошни киселини кои создаваат длабок пилинг ефект, ја ослободува содржината на порите и ја потикнува елиминацијата на мозолчињата, црнките и сличните проблеми. Со ова крема кожата има мат ефект во текот на целиот ден и како што кажав е иделна подлога за шминка. Колекцијата е од Франција и верувај навистина делува. Можеш со овој гел двапати на ден да си го миеш лицето и два пати да ставаш од кремата и навистина мозолките исчезнуваат и кожата е мека. Пробај навистина делува , оваа колекција ми ја препорача дерматолог и е медицинска на база на термална чиста вода.
    Оваа колекција можеш да ја најдеш во Зегин аптеките во Скопје.
    Поздрав
     
  3. jasBia

    jasBia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Медицински сапун, од Doctor's, со сулфур и црн катран.. Бар мене ми го исчисти лицето после 7 години потрага и незнам колку пари фрлени на скапи колекции, креми, лосиони и незнам што.. Комбинирај го со лосион од Клиндамицин после миење навечер, и лосион за мрсна кожа на сабајле, после миење.
     
  4. WeHeartIt

    WeHeartIt Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    130
    Јас користам DOCTOR'S. Мислам дека тоа помага,барем на мене!
    Инаку еве овде прочитај ја оваа статија од фемина. Сигурно ќе ти помогне.:)
    http://www.femina.mk/%D1%83%D0%B1%D0%B0 ... 0%BC%D0%B8
     
  5. bambina carina

    bambina carina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Ова лето многу вежбам и прв пат ми се случува ми излегуваат акни насекаде. Со што да пробам пред да отидам на дерматолог? Имам многу лошо искуство со лекарите и сакам да ги избегнам ако може.
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.916
    Пол:
    Женски

    Зависи какви се акните. Хормони испитувано имаш?
    Зошто ако се хормонски џабе се што ќе мачкаш..
     
  7. bambina carina

    bambina carina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Среден е проблемот и не беше хормонски,ти благодарам.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.