1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акутен случај! Како да им се помогне!

Дискусија во 'Канта' започната од Мјаумјау, 6 јануари 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Мјаумјау

  Мјаумјау Нов член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Читам тука некое подолго време и сакам да ве прашам вас како и што би правеле.

  Имам еден братучед во странство кој више незна што и како понатаму.

  Он бил неколку години со некоја женска од таа држава. Све во ред со врската и отворува со неа фамилија.
  После некое време она решува за разделба. Она се разделува со него и све испланирано со време од неа. А он не знаел што она си планирала. Се правила добра

  Уште кога била трудна она пишела такво нешто во интернет „моји родители сакат внук, само имат проблем што јас сум на долго место од нив„ едно 500 км

  Значи во тој момент кога она избегала од него он бил на работа.

  Он (Трауматизиран) кога видел што е и како е одма одел кај неа и ја прашал што значи ова! А она му рекла не е така како што изгледа, јас сум само на одмор кај моите родители како се разбравме

  После едно 10 дена од овој случај добива тетин мозочен удар. Од тогаш е тетин во нега.

  Kако знам сите се информирани за првиот случај со време. Сите институции. И братучед ми мисли дека сакат да го уништат. Зошто!

  Доага Психолог кај тетин и му кажува вака на мојот братучед „на мојата жена една другарка она има едно дете тоа се вика *****„ А мојот братучед ладен и си крие во срце. Психолог продолжува и го прашува тетин „вие имате еден внук„ тетин е дементен и знае да кажува да и не и му кажува на психолог да! А тој психолог за секое време гледа во братучед ми, како он ќе реагира. А он ладен.

  Братучед ми има се грижено за своето дете колко можел. Значи финансииски е више при крај. Детето нема го видено више повеќе од 3 месеци. Старателство имат заедно.
  Тетин е во пензија а тета домаќинка.

  Братучед ми се гриже и за вујче. Он оде во канцеларии и врше ги сите барања а државата му кажува нема такво нешто, не го следува. А баш знае дека они му пејат некоја погрешна песна. Од Фондот за здравствено осугуравање му доаѓа на мојот братучед писмо по некоје барање за тетин што имат му пишано како да е за братучед ми. Он потоа пак им оде и им кажува дека барањето е за тетин не за него.
  И се така го ебат во мозокот.

  Тетин е повише од 40 години во странство. Има секакво право итн. Заштита на податоци не постојат. Го кажуват дека има, само се познава дека не е така.

  Братучед ми кажа дека му доаѓа писмо од суд за тетин, а тоа има некоја врска со детето на братучед ми.
  Тета не го разбира странскиот јазик воопшто никако. И братучед ми има и кажено на тета. Мајко сакат да ме уништат, сакат и вас да ве уништат. Само не кажуват дека е така.

  И и кажал на тета, подобро е за целата наша фамилија да си дојдат во Македонија. А тета е па не така тоа. Во македонија нема ово нема тоа и све така понатаму.

  Тетин си има свој стан исплатено и се знае додека братучед ми плаќа огромна алиментација, парите валат на друго место.

  Братучед има ми објаснено како се таму законите.
  Прво дете после родители!
  Има и го објаснено тоа нешто на тета а она како дете што несака да разбере. Како дете малечко.

  Еве братучед ми е више психички оптеретен. И тета не сака да сваќа какви последици имат.
  Погреб кошта 25.000 евра. А додека ги заработи тие пари братучед ми потребно е едо 6 до 7 години, да е се нормално значи. А вака со алиментација за дете потребно му е едно 15 до 20 години. како што ми објасни.

  Јас знам дека братучед ми е точен. Има и кажено на тета. Добро како си ја замислувас иднината. А она па не замислувам ништо. Е дај што е нешто чудна.

  И сега братучед ми се мисле што да прави, како да помогне на тета, тетин, и на сам себе.
  Братучеда исто така не сака да разбере што се случува. А она минимална Плата. Само за себе има.

  Како мислите и што ќе кажете
   
 2. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  51.002
  Пол:
  Женски
  Го прочитав целиот текст и не сум сигурна дали разбрав.
  Проблемот е што братучед ти сака да дојде во Македонија, а тетка ти сака да остане?
   
  На Irrepleceable му/ѝ се допаѓа ова.
 3. AnaSama

  AnaSama Нов член

  Се зачлени на:
  14 декември 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  како што читам разбрав дека се играт со братучедот од страна на државата. Мислам не некои работи што он треба сам за себе да си мисли додека теткати не го сваќа братучедот.

  Треба да промене фронт и стратегија
   
 4. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.441
  Допаѓања:
  114.078
  Мене ми треба гугл транслејт, гатачка, толкувач, и режисер на шпански серии да ми одгатне, па ке кажам мислење.
   
  На DraTilHelvete, galapce, Trnche и 17 други им се допаѓа ова.
 5. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.341
  Ај нека биде.

  Погреб 25 000 евра? :shake: |(
  Инаку дементен човек е дементен, не е умрен па да го копате (facepalm)

  Некој твој проблем за кој би барала совет во категоријава имаш? Вака на свато сват, на негов брат дете, перење туѓи гаќи...
   
  На galapce, kolovoz, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
 6. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.604
  Допаѓања:
  4.369
  Пол:
  Женски
  Да не мислеше Итен Случај ? Акутно е нешто сосема 15 -то .... А за прашањето , одговорот е на шурата шура , братучет од 25 0 то колено од мушка тетка е решението !
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.