1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акција ФАЛАНГА!

Дискусија во 'Политика и настани' започната од OzzyAngel, 26 јуни 2010.

 1. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Што мислите за оваа акција(доколку слушнавте на вестите)? Мене воопшто не ми се допадна што така го продаваат нашето културно и историско богатство!!! Потоа дознав дека еден човек што ми беше малце близок бил вмешан во тоа, но од друга страна ми беше и ќеф што го фатија! Во секој случај :clap: :clap: :clap: за МВР!!!
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно се изненадив. И они конечно да направат нешто :clap: :clap:
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Леле можда замарам, ама пошо не пратам баш Вести, може ако не ја мрзи на некоја да ми раскаже накратко за што се работи?
   
 4. Oluska

  Oluska Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  24
  Притвориле 40 лица (археолози,полицајци,копачи...) кои биле замешани во продажба на историски пронајдоци,монети,артефакти од нашава земја во странство.Некој од нив имал продадено икона во Италија за 17 000 евра :o
  Еве ти линк за подетално http://www.sitel.com.mk/dnevnik/mak...-artefakti-pred-istrazen-sudija?quicktabs_3=1
   
 5. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Само да нагласам и дека е притворен инспектор од СВР Прилеп, инаку поранешен началник на полиција! Навидум ГОЛЕМИ ПАТРИОТИ биле ама ете што прават со нашето историско богатство! Среќа што МВР ги фати навреме да не ги испродадат сите тие работи што ги имале!
   
 6. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  82
  Јас само ќе кажам едно огромно браво за акцијава! Бидејќи имам близок член во семејството кој работи на зачувување на културното наследство, запознаена сум со проблемите кои ги имаа со дивите копачи и препродавањето на нашето национално богатство и драго ми е што конечно до некаде се реши тоа со помош на оваа акција :clap:
   
 7. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  148
  браво за акцијата конечно им текна да направат такво нешто :clap: :clap: :clap:
   
 8. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  баш ми е драго што ги фатија. само не можам да сватам како некои можат да го продаваат културното богатство. е од тие таквите не ја бива државава. Тие самите ќе се продадат, а очекуваат некои од надвор да ни решат проблеми како на пр. проблемот за името
   
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Конечно се сетија дека треба нешто да преземат во врска со културното наследство,затоа што сметам дека секоја држава нема надворешен непријател,туку внатрешен,надворешните непријатели се можеби само илузија.Само што кај нас тоа е многу очигледно,треба да се внимава кој,како и зошто раководи со културното наследство,треба исто така да се постави обезбедување на археолошките места,евентуално камери,но тоа има многу мали шанси/дури невозможни за камери да се постават.Меѓутоа, исто така треба да се чуваат спомениците кај нас,да не се злоставуваат на било каков начин,како цртање на истите со спрејови,нивно вадење од постаментот со цел да се користат за топење на бронза итн.,значи да има строги закони кои на лице место би ги спроведувале луѓе кои се назначени за спроведување на законот.Доколку се работи за луѓе кои се на некаква функција или пак кои по професија се археолози,би требало пред да почнат со работа да имаат одредени предуслови на кои ќе се согласат за почитување и правилно вршење на својата должност,ако не ги исполнат на некој начин да се опоменат.Има многу работи кои што би требало да се почитуваат,а веќе постојат како правила/закони,ама не ги почитуваат сите,па затоа доаѓа до вакви работи,како продавање на културното наследство,што кај другите држави тоа строго се казнува.Сепак браво за нивната акција,па се надевам така ќе биде и понатака,не само сега.
   
 10. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.293
  Пол:
  Женски
  Ц,ц,ц ... И тоа малку што го имаме ќе го уништат. Баш ми е мило што ги фатија, ама да се само тие арно ќе е. Луѓето денес од се гледаат профит да направат не почитувајќи никакви граници. Срамота :@
   
 11. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.027
  Допаѓања:
  6.357
  Пол:
  Женски
  Браво за оваа акција,одлична работа.И кај нас во градот имаше обвинети,а се шпекулира и дека бившиот градоначалник е вклучен.ццц :lol:
   
 12. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Зојчески еј :o :o :o Ни на крај памет не ми беше за човекон бре :^)
  Ама арно му прават, сега сите во затвор :fubar: За пари, од пари, од бес, за ум, од ум. И кога на крај нивните деца нема да знаат што е Кокино, или пак која е Големата мајка и што е тоа ќе се чудиме :x Но комент!
   
 13. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  За Зојчески не ме зачуди, итака со брат му само се тепаја! :lol: Ама за Екс началникот... Не верував! Ама ќеф ми е што таквите криминалци како нив ќе си платат за стореното! Ај да крадиш пари, ама да крадиш културно и историско богатсво? СРАМОТА!!!!
   
 14. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Вчера на вести кажаа дека кај еден од тие што се уапсени, бил пронајден чек од Дојче банка на 2 милиони евра :o Значи продале некоја статуа во Германија дури за 2 мил.
   
 15. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  А на инспекторот од Прилеп слушнав дека му нашле динамит во гаражата во селото и недозволен пиштол и пушка :tmi: :tmi:
   
 16. Umma

  Umma Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  11
  Браво за Јанкуловска и цело МВР. Почнаа да изненадуваат со акцииве. Значи вистина Прилеп ако не е, ќе нема што да кажуваат на вести. Едвај со тешка механизација ги изнеле артефактите од домот на прилепскиот бизнисмен, а за тетовската менада, и крилестото коњче муабет да не правиме. Срамота, и секоја чест за акцијата.