1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акција ФАЛАНГА!

Дискусија во 'Политика и настани' започната од OzzyAngel, 26 јуни 2010.

  1. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Што мислите за оваа акција(доколку слушнавте на вестите)? Мене воопшто не ми се допадна што така го продаваат нашето културно и историско богатство!!! Потоа дознав дека еден човек што ми беше малце близок бил вмешан во тоа, но од друга страна ми беше и ќеф што го фатија! Во секој случај :clap: :clap: :clap: за МВР!!!
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно се изненадив. И они конечно да направат нешто :clap: :clap:
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Леле можда замарам, ама пошо не пратам баш Вести, може ако не ја мрзи на некоја да ми раскаже накратко за што се работи?
     
  4. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    Притвориле 40 лица (археолози,полицајци,копачи...) кои биле замешани во продажба на историски пронајдоци,монети,артефакти од нашава земја во странство.Некој од нив имал продадено икона во Италија за 17 000 евра :o
    Еве ти линк за подетално http://www.sitel.com.mk/dnevnik/mak...-artefakti-pred-istrazen-sudija?quicktabs_3=1
     
  5. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Само да нагласам и дека е притворен инспектор од СВР Прилеп, инаку поранешен началник на полиција! Навидум ГОЛЕМИ ПАТРИОТИ биле ама ете што прават со нашето историско богатство! Среќа што МВР ги фати навреме да не ги испродадат сите тие работи што ги имале!
     
  6. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Јас само ќе кажам едно огромно браво за акцијава! Бидејќи имам близок член во семејството кој работи на зачувување на културното наследство, запознаена сум со проблемите кои ги имаа со дивите копачи и препродавањето на нашето национално богатство и драго ми е што конечно до некаде се реши тоа со помош на оваа акција :clap:
     
  7. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    браво за акцијата конечно им текна да направат такво нешто :clap: :clap: :clap:
     
  8. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    баш ми е драго што ги фатија. само не можам да сватам како некои можат да го продаваат културното богатство. е од тие таквите не ја бива државава. Тие самите ќе се продадат, а очекуваат некои од надвор да ни решат проблеми како на пр. проблемот за името
     
  9. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Конечно се сетија дека треба нешто да преземат во врска со културното наследство,затоа што сметам дека секоја држава нема надворешен непријател,туку внатрешен,надворешните непријатели се можеби само илузија.Само што кај нас тоа е многу очигледно,треба да се внимава кој,како и зошто раководи со културното наследство,треба исто така да се постави обезбедување на археолошките места,евентуално камери,но тоа има многу мали шанси/дури невозможни за камери да се постават.Меѓутоа, исто така треба да се чуваат спомениците кај нас,да не се злоставуваат на било каков начин,како цртање на истите со спрејови,нивно вадење од постаментот со цел да се користат за топење на бронза итн.,значи да има строги закони кои на лице место би ги спроведувале луѓе кои се назначени за спроведување на законот.Доколку се работи за луѓе кои се на некаква функција или пак кои по професија се археолози,би требало пред да почнат со работа да имаат одредени предуслови на кои ќе се согласат за почитување и правилно вршење на својата должност,ако не ги исполнат на некој начин да се опоменат.Има многу работи кои што би требало да се почитуваат,а веќе постојат како правила/закони,ама не ги почитуваат сите,па затоа доаѓа до вакви работи,како продавање на културното наследство,што кај другите држави тоа строго се казнува.Сепак браво за нивната акција,па се надевам така ќе биде и понатака,не само сега.
     
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ц,ц,ц ... И тоа малку што го имаме ќе го уништат. Баш ми е мило што ги фатија, ама да се само тие арно ќе е. Луѓето денес од се гледаат профит да направат не почитувајќи никакви граници. Срамота :@
     
  11. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Браво за оваа акција,одлична работа.И кај нас во градот имаше обвинети,а се шпекулира и дека бившиот градоначалник е вклучен.ццц :lol:
     
  12. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Зојчески еј :o :o :o Ни на крај памет не ми беше за човекон бре :^)
    Ама арно му прават, сега сите во затвор :fubar: За пари, од пари, од бес, за ум, од ум. И кога на крај нивните деца нема да знаат што е Кокино, или пак која е Големата мајка и што е тоа ќе се чудиме :x Но комент!
     
  13. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    За Зојчески не ме зачуди, итака со брат му само се тепаја! :lol: Ама за Екс началникот... Не верував! Ама ќеф ми е што таквите криминалци како нив ќе си платат за стореното! Ај да крадиш пари, ама да крадиш културно и историско богатсво? СРАМОТА!!!!
     
  14. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Вчера на вести кажаа дека кај еден од тие што се уапсени, бил пронајден чек од Дојче банка на 2 милиони евра :o Значи продале некоја статуа во Германија дури за 2 мил.
     
  15. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    А на инспекторот од Прилеп слушнав дека му нашле динамит во гаражата во селото и недозволен пиштол и пушка :tmi: :tmi:
     
  16. Umma

    Umma Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    11
    Браво за Јанкуловска и цело МВР. Почнаа да изненадуваат со акцииве. Значи вистина Прилеп ако не е, ќе нема што да кажуваат на вести. Едвај со тешка механизација ги изнеле артефактите од домот на прилепскиот бизнисмен, а за тетовската менада, и крилестото коњче муабет да не правиме. Срамота, и секоја чест за акцијата.