Алкохол

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LikeAPrincess!, 23 август 2015.

 1. LikeAPrincess!

  LikeAPrincess! Нов член

  Се зачлени на:
  21 август 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Ја создав оваа тема бидејќи многу од нас се во заблуда кога е алкохолот во прашање. Какво мислење имате вие?
  Дали сте пробале алкохол - каков?
  Како сте се чувстувале?
  Што мислите за алкохолот?
  Кој вид пиалоци побргу дејствуваат (газираните или обичните)?
  Има ли последици или придобивки?
  Дали алкохолот ја намалува функцијата на нервниот систем?
  Дали верувате дека помага во функцијата на организмот?
  Пр: дека црвеното вино е добро за крвта, ракијата ја подобрува циркулацијата на крвта...итн.

  Има уште доста прашања во врска со темава, но за почеток доволни се овие.
  Да ја почнеме дискусијата.
  Слободно кажете го своето мислење во врска со темава. Поздрав до сите!
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.845
  Допаѓања:
  7.592
  Пол:
  Женски
  Па за црвеното вино е точно ракијата не ќе ми е.
  Имам пробано вино и пиво ама малце.
  Мала сум јас да зборувам за ова :)
   
  На LikeAPrincess! му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.687
  Допаѓања:
  50.000
  Пол:
  Женски
  Дали сте пробале алкохол - каков? Да - пиво, вино, коњанк, ракија, вотка, мартини, виски, ликер, узо.
  Како сте се чувстувале? Паа... пијано?! :^) Од некои пијалоци ми било грозно, од некои не.
  Што мислите за алкохолот? Има некои пијалоци кои се препорачуваат да се пијат, барем по една чашка на ден и делуваат благопријатно за здравјето на човекот, но да се претера не е во ред. Мразам алкохоличари.
  Кој вид пиалоци побргу дејствуваат (газираните или обичните)? Тоа навистина не знам, мислам дека зависи од количината односно колку промили алкохол содржи пијалокот.
  Има ли последици или придобивки? Придобивки сигурно нема. Можеби опуштеноста, но ако се претера од опуштеноста последици излегуваат. Најмногу здравствени последици има, а потоа останатите, како правење глупост и после да се срамиш од себеси.
  Дали алкохолот ја намалува функцијата на нервниот систем? Ја намалува.
  Дали верувате дека помага во функцијата на организмот? Пр: дека црвеното вино е добро за крвта, ракијата ја подобрува циркулацијата на крвта...итн. Да, помага,но како што напишав погоре, само по една чашка.

  Еве јас некогаш се случува да се напијам и малку повеќе, но никогаш не сум била во ситуација да почнам да повраќам или да ме боли глава. Имам некои глупости направено кои не се карактеристични за мене во трезна состојба и ми доаѓало незгодно и се мразам себеси што сум се довела во таква ситуација.
  + Сметам дека голем ужас е да се види девојка која пијана се влече по улици.
   
  На LikeAPrincess! му/ѝ се допаѓа ова.
 4. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  453
  Пол:
  Женски
  имам пробано црвено вино старо една година, пиво и ракија
   
  На LikeAPrincess! му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dora18

  Dora18 Активен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Дали сте пробале алкохол - каков?
  да сум пробала баш ама баш секакоб
  Како сте се чувстувале?
  кога како најчесто пијано
  Што мислите за алкохолот?
  немам мислење посебно ама дефинитвно мешто најлошо
  Кој вид пиалоци побргу дејствуваат (газираните или обичните)?
  обичните
  Има ли последици или придобивки?
  придобивки не а последици нареден ден или целиот живот
  Дали алкохолот ја намалува функцијата на нервниот систем?
  да
  Дали верувате дека помага во функцијата на организмот?

  да ама во одредени количини

  случајно ја најдов страната за да поставам едно прашање: како да се одкажам од пиењето? нон стоп барем еднаш неделно пијам ама многу немам контрола а премногу сум мала за толку претеризам еве 20 дена од нова година а јас веќе 4-5 пати сум била дамла.. некои совети за контрола барем?
   
 6. Imagina

  Imagina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  103
  Пол:
  Женски
  Моја препорака е да се обратиш на стручно лице, т.е. на психолог или психотерапевт. Добро е што си свесна за тоа дека ти е проблем и сакаш да си помогниш на себе. Со среќа.
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.230
  Пол:
  Женски
  Не сум пробала, ниту имам намера да пробам. Мирисот не можам да го поднесам, а не па да пијам.
   
 8. Adorabela

  Adorabela Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  1.372
  Пол:
  Женски
  Ne sum po pienjeto alkohol(moze tuk-tamu eden pelinkovac)ama za sokovi maher sum:rofl:
   
 9. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.609
  Допаѓања:
  19.179
  Пол:
  Женски
  Многу алкохоли имам пробано а и мешано.Ако сум на некое покултурно место, пијам умерено.
  Ако сме собрани негде друштво пијам дур снема.
  Одамна немам пиено сега.Гадно ми е утрото после алкохолот, мука ми е глава ме боли ми се гади.
   
 10. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.737
  Пол:
  Машки
  Имам испиено 10 цистерни пиво, 50 буриња ракија, 250 буриња вино, 5 буриња шток, 10 буриња виски, 20 буриња коњак , вотка пола буре и имам пиено свашта друго ...
  Препорака: пијте умерено .. алкохолот е за луѓе не е за животни.
   
 11. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.601
  Пол:
  Женски
  Не консумирам алкохол и не го обожавам воопшто.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 12. 96kiko96

  96kiko96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2018
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Машки
  Младинец сум кој што прошол низ сито и решето и најголемите гомна ги поминал во животот.... Конзумирав алкохол многу, премногу, пре пре премногу, како од шала тепав кило водка на ден...
  Вежбав ММА и конзумирав алкохол.
  Секој ден без престан беше тоа...
  Скоро две години како баталив, знам да запијам на слава или ако има некој баш повод инаку строго игнорирам алкохол.
  Најтешка дрога од сите е алкохолот, не се лажете !!!
   
 13. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.309
  Допаѓања:
  5.889
  Не сум алкохоличар, но порано имав навика одвреме навреме да пијам по 1-2 чаши по долг работен ден или едноставно онака да се опуштам.

  Сум пиела и по поголеми количини и сум жалела потоа. Одвратно е кога ќе почне да дехидрира организмот.

  Дека алкохолот е лек верувам само во дезинфекција. :D :D
  Некогаш сум чистела рани со ракија и тоа е се. Виното велат добро е за крвта, не знам дали е, но пијам понекогаш и си велам дека за лек го пијам.

  Совет од мене за сите е кога пиете алкохол да пиете со него и вода за да не дехидрирате и да не ви се суши устата. Ова и стоматолог ми го нагласи, за непцата е лошо ако голтаме само алкохол без пропратно пиење вода.