1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алтруист или егоист?

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Помалку сум егоист а повеќе сум алтруист.
     
  2. LadyD

    LadyD Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Најправедно би било да кажам - другите нека одлучат. Себеси лично кога би се запрашала, дефинитивно алтруист, дури до таа мера што понекогаш и ми предизвикува проблеми... во иднина ќе гледам да поработам на егоизмот хахахаха :D
     
  3. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    pa poprvo bi rekla altruist otkolku egoist..sekako ne postoi covek sto ne e egoisticen na momenti,kolku i da e altruisticki nasocen..
    sepak znam mnogu cesto svoite potrebi i zelbi da gi stavam vo vtor red za da gi zadovolam drugite..i ako sebesi si obekam nesto ili isplaniram,moze i da ne go zavrsam,ama ako sum vetila na nekoj drug,e togas ke go zavrsam pa i po cena da ide na moja steta.
     
  4. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Пред некое време бев алтруист,и сватив дека време е да се посветам повеќе на себе :lol: егоистична сум не во целост али секако дека сакам да си ги задоволам своите потреби тоа не значи да газам преку се што е живо,јас се ставам на прво место па после другите,секако сакам тие што се околу мене да се среќни и задоволни,и се радувам кога на некој ќе му направам убаво да се осеќа или ќе го израдувам,ама кога им угодуваш многу на луѓето и кога се запоставуваш сам себе ќе почнат да те газат кај мене така беше,затоа станав повеќе егоист него алтруист
     
  5. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    vo slicna situacija sum :up: ..svativ kolku bev poveke za drugite tolku se zapostaviv do negde sebe..e sega veke jas na prvo pa drugite..no sepak dusata ne mozes da si ja smenis..meka dusa sto bi rekle si e meka :)
     
  6. yummy

    yummy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    49
    Во глобала сум алтруист, но сепак во некои ситуации знам да се однесувам егоистично. Мислам, да се биде во таа некоа златна средина е најдобро, значи да се грижиш за другите, и да не се потценуваш себе си, затоа што ако самиот не се почитуваш од кој друг очекуваш почит?
     
  7. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Па бев алтруист се додека не сфатив дека така само ќе ме газат.Сега сум поегоистична,ама сепак за тие што ме сакаат и почитуваат секогаш ке останам алтруист.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.828
    Пол:
    Женски
    Се обидувам да балансирам, најдобро е секако златна средина, екстремите воопшто не доаѓаат во предвид. Не секој знае да цени кога се даваш себеси 100%, затоа не вреди да бидеш исклучиво алтруист. Има ситуации кога навистина давам се од себе, кога туѓите потреби ги ставам пред сопствените, ама само за луѓе кои навистина го заслужуваат тоа. За другите кои немаат важно место во мојот живот, можеби ќе звучам како егоист. Порано не знаев да кажам не... ама сфатив, на време дека тоа и не било толку тешко :)
     
  9. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    Алтруизам - желба (потреба) да се задоволат туѓите потреби.
    Егоизам - желба (потреба) да се задоволат сопствените потреби.

    и двете ми се многу битни иако порано бев повеќе алтурист сватив дека на прво место треба да ми бидат сопствените потреби и желби зошто кога ќе си ги задоволам своите потреби и желби спремна сум за битните луѓе колку можат и нив да им задоволам потребите и нивните желби
     
  10. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    сакам кога ќе го подигнам моето его, кога ќе се задоволам самата себе, што е нормално за секој мислам :^) не дека сум типичен егоист, но сепак постои егоистично во мене, што пак ќе речам е нормално :)
    и да, имам желба да задоволам туѓа потреба... значи зависно колку можам и дали сум во можност. е сега значи сфатив и забележав дека не се знае да се цени тоа што се дава, помага итн итн, така да почнувам да гледам повеќе за мене во последно време, иако можам да кажам дека егоизмот и алтруизмот во мене беа на некој баланс...
    е сега ќе станам егоист бе, ќе го истакнам во себе ;) и онака никој не знае да ти каже благодарам :)
     
  11. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    алтуист, барем јас такво милење имам за себе :D
     
  12. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    На средина некаде или и 2те , кога сум јас задоволна , сакам и тие што ги сакам да бидат задоволни.
     
  13. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Уф , дефинитивно Егоист! :D Секогаш се ставам прва себе , сопствените желби и потреби, барем засега. Животот е еден, немам намера да го поминам мислејќи, чувствувајќи и задоволувајќи туѓи потреби, пред своите. Живеам со мотото дека секој си прави сам за себе и секој си живее за себе ;)
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Егоист дефинитвно не сум...за некои луге што ми се важни би направила се,па и често нивната срека ја ставам пред мојата.А и онака воопшто не сум себична,битно ми е и тие што се околу мене да се задоволни не само јас.
    Е сега не дека сум до толку Мајка Тереза,aма не сум ни личност штo си гледа само за себе.
     
  15. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    За жал сум многу поголем алтруист отколку егоист :) Порано бев и уште поголем алтруист и доста помагав наоколу, но со време научив прво да ги анализирам луѓето па после да одлучам колку ќе го покажам алтруизмот во себе. ;)
     
  16. Elizabethh

    Elizabethh Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10
    Алтруист,некогаш и егоист, зависи ситуација.
    Сепак секогаш мораш да имаш баланс за тие работи. :)
     
  17. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    алтруист сум али пробувам да го сменам тоа колку толку бидејќи сега никој не знае да го цени тоа, и подобро да бидеш егоист за некои работи и повеќе ќе те почитуваат :)
     
  18. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Сум била, сум и ќе си останам алтруист. :(
     
  19. Severina

    Severina Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    jas mislam vrodeno mu e na cocekot na bidi egoist i nema tuka dilemi, da treba da biras ti ili nekoj drug da umre koj ke odberis drugiot se razbira, da treba da odberis ti da bides bogat ili drugarka ti , ke odberis ti i da ne nabrojuvam drugi primeri, altruzimot go izmislija komunistite :rofl: se salam za ova so komunistite ama jbg to e to sekoj gleda za sebe vo prv red, i jas sakam da pomagam i da im e ubavo na lugeto okolu mene ama prvo gledam da si pomognam na sebesi , preovladuva zelbata za opstanok za podobra idnina ne e taka ? :)
     
  20. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    колку само се пронаоѓам во ова! :)