1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Америка...

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од anima, 27 август 2010.

 1. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  275
  Имам еден интересен текст којшто беше објавен деновиве на фејсбук,па би сакала да го споделам со вас.Отворив нова тема за Америка,каде може да пишувате се што знаете и мислите дека е занимливо и интересно за другите а е поврзано со овој континент, а верувам дека има многу,почнувајќи од овој текст, па потоа чудните и мистериозни работи околу рушењето на кулите близначки,најновите можни докази за тоа дека стапнувањето на месечината било обична фарса и тн. Сите тие работи ги поврзува ова име,за некои ветената земја,за некои интересна и луда,и на крај верувам дека нема човек кој барем еднаш не рекол Америка и се е можно :) ....Колку што можев да забележам нема ваква слична тема,а ако има слободно нека ја избришат администраторите :hai:
  Верувале или не, историјата крие многу повеќе тајни одколку што можеме да замислиме. Една
  од нив е поврзана со двајцата можеби најславни американски претседатели - Џон Кенеди и Абрахам Линколн. Оваа морничава историска лекција вели вака:

  - Абрахам Линколн станал член на американскиот Конгрес во 1846 година. Џон Кенеди бил избран за член на Конгресот во 1946 година;
  - Абрахам Линколн бил избран за претседател на САД во 1860 година, а Џон Кенеди во 1960 година (100 години подоцна);
  - Двајцата се залагале за подобрување на цивилните права;
  - На двајцата им починало по едно дете додека живееле во Белата Куќа;
  - Двајцата претседатели биле убиени во петок;
  - На двајцата им било пукано во глава;
  - Двајцата претседатели ги убиле луѓе родени на југот;
  - Двајцата имале свои претходници со презиме Џонсон. Претходникот на Абрахам Линколн бил Ендру Џонсон, роден во 1808, а пред Џон Кенеди претседател на САД бил Линдон Џонсон, роден во 1908 година;
  - Џон Вилкс Бут, кој го убил Линколн бил роден во 1839. Ли Харви Освалд кој го убил Кенеди бил роден во 1939 година;
  - Целосното име и презиме и кај двајцата атентатори има 15 букви (ако се напишат на англиски јазик);
  - Линколн бил убиен во театарот Форд;
  - Кенеди бил убиен во автомобил, модел Линколн кој бил произведен од компанијата Форд;
  - Линколн бил убиен во театар, а неговиот атентатор избегал и се сокрил во складиште. Кенеди бил убиен од просториите на едно складиште, а неговиот атентатор избегал и се сокрил во театар;
  - И Бут и Освалд биле убиени пред да им се суди (што доведува во прашање дали навистина тие го направиле тоа);
  - Една недела пред да го убијат Линколн, тој бил во местото Монро во Мериленд. Една недела пред да го убијат Кенеди, тој имал средба со Мерилин Монро.

  Дали се работи за случајност или...
   
 2. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.291
  Пол:
  Женски
  Многу ми се интересни ваквите податоци. Затоа предлагам темава да се преименува во МИСТЕРИИ, па да постираме слични работи. Немора да се ограничуваме на Америка, нека бидат и места, неразјаснети убиста итн. Инаку со наслов Америка мислам дека нема да се развива дискусија...
   
 3. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.990
  Чудно и запрепастувачки е ова. Незнам што да кажам. Премногу работи се случувале за да кажам дека се работи за случајност... И премногу сличности... Незнам, не сум запознаена многу со тоа... Во секој случај, ептен чудно :x
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Според мене нема никакви случајности или мистерии во врска со Америка,имав некаде коментирано на форумов за тие што владеат со светов,Ротшилд и Рокфелер,еврејски фамилии кои што ја имаат контролата врз целиот свет и буквално прават што сакаат со него,нивното богатство не оди во друга фамилија па затоа кај нив братучед со братучедка стапуваат во брак и на тој начин нивното богатство опстојува.Америка е само нивна играчка со која тие му диригираат на светот,тоа може да се примети и во политика,економија итн.,се што се случува со сите политичари во светот е само нивно дело,да не зборам за војни,економски кризи,сиромаштија итн.Интересни се податоците наведени во воведот од темата,нешто што незнаев,но и тоа е плус :) во однос на годините не би рекла дека е случајност,туку сосема спротивно,намерно одбрани датуми,затоа што ниеден историски датум не се поклопува,за да се каже дека можеби е случајност или не.Конкретно, немам некое позитивно мислење за Америка,нити нешто ме влече за тој континент,а и не би отишла таму никогаш,иако ми имаат кажано дека таму подобро се живее,за разлика од други места,сепак секој различно размислува,како земја воопшто не ми се допаѓа.
   
 5. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.922
  Многу зачудувачки е еј . Многу сакам вакви мистерии .. Дали е случајност , па не знам што мислам . :)
   
 6. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  :o Останав без зборови.Навистина зачудувачко!
   
 7. ViKtOrIjA21

  ViKtOrIjA21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  148
  Интересно :) јас не верувам во толки случајности што е логично со оглед на тоа што се премногу..во секој случај интересни податоци
   
 8. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  198
  wow многу е зачудувачко, просто неверојатно, а низ светот постојат илјадници други мистерии... а уште помистериозно кај нив е дека неможеме да дознаеме што навистина се случило.. дали се вистина или пак не
   
 9. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.340
  Го знам ова ,многу е јако ,првиот пат кога ко читав се изнаежив целата.

  Крипи !
   
 10. babylove123

  babylove123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  55
  Ова го најдов на интернет ( се извинувам што е на англиски )

  1) New York City has 11 letters

  2) Afghanistan has 11 letters.

  3) Ramsin Yuseb has 11 letters. (The terrorist who threatened to destroy the Twin Towers in 1993)

  4) George W Bush has 11 letters. This could be a mere coincidence, but this gets interesting:

  1) New York is the 11th state.

  2) The first plane crashing against the Twin Towers was flight number 11.

  3) Flight 11 was carrying 92 passengers. 9 + 2 = 11

  4) Flight 77 which also hit Twin Towers, was carrying 65 passengers. 6 + 5 = 11

  5) The tragedy was on September 11, or 9/11 as it is now known. 9 + 1+ 1 =11

  6) The date is equal to the US emergency services telephone number 911. Sheer coincidence..? Read on and make up your own mind:

  1) The total number of victims inside all the hi-jacked planes was 254. 2 + 5 + 4 = 11

  2) September 11 is day number 254 of the calendar year.

  3) The Madrid bombing took place on 3/11/2004. 3 + 1 + 1 + 2 + 4 = 11

  4) The tragedy of Madrid happened 911 days after the Twin Towers incident.  ОВА ТУКА Е НАЈИНТЕРЕСНОТО :
  Try this and see how you feel afterwards: Open Microsoft Word and do the following:

  1. Type in upper case Q33 NY. This is the flight number of the first plane to hit one of the Twin Towers.

  2. Highlight the Q33 NY.  3. Change the font size to 48.  4. Change the actual font to the WINGDINGS........................  What do you think now????
  :^)
   
  На Elena..T и selly.gomez им се допаѓа ова.
 11. Vaga03

  Vaga03 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  4
  уау ! последново е стварно интересно! го пробав хаха! :D
   
 12. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.784
  Допаѓања:
  24.866
  Пол:
  Женски
  да да :nod:
  и јас пробав.. :|
   
 13. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.036
  DAFUQ? :^)
  Мислев зезанција е ама ова е сериозно.
  Фактички се прикажува авионот кој ќе удри во двете кули и понатака што значи тоа? Смрт за евреите? Страшно, не ми е јасно...
   
 14. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Се мислам дека ова не е коинциденција.. :^)
  Како и да е,многу интересни информации ~
   
 15. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  635
  Чудно е ова. сепак премногу работи се случувале за да за да може да се каже дека сепак се работи за случајност. Во секој случај, ептен чудно е и ја би рекла за темава да биде преименувана во мистериии бидејќи кога прочитав америка мислев дека се зборува за убавините на америка за тоа колкава е бројката на македонци што живеат таму итн..
   
 16. Norah Jones

  Norah Jones Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Женски
  не ми е јасно што се случува сега во САД?
   
 17. Veta

  Veta Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2020
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  2.884
  Пол:
  Женски
  Има некои протести, но безуспешни затоа што утре ако не се лажам е ингурацијата на Бајден каде и официјално станува Претседател на САД и влегува во Белата куќа.
  Трамп се повлече, а најавуваше многу докази...но не се може против deep state
   
  На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Norah Jones

  Norah Jones Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Женски
  овие што протестираат се против или со Трамп?
   
 19. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.313
  Допаѓања:
  8.433
  Пол:
  Женски
  Прееска на вести слушав дека Бајден утре ќе биде инаугуриран во напуштено гратче обезбедено од војска и дека за прв пат претседател во заминување нема да присуствува на церемонијата на примопредавање.
  Во некој филм се влезени.
   
 20. Veta

  Veta Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2020
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  2.884
  Пол:
  Женски
  Со Трамп
   
  На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.