Анална фисура

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ekka, 24 јули 2019.

 1. Ekka

  Ekka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Не најдов ваква тема па затоа ја отворив... После пораѓај од напон ми распукала слузокожата на дебелото цррво, премногу боли и пече после дефекација. Некоја искуство за побрзо заздравување или барем ублажување на болката?
   
 2. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  3.264
  Допаѓања:
  86.288
  Пол:
  Женски
  Антролин маст, кантарионово уље помага, витамин ц. Внимавај на храната: зачинето не, почесто лесна и течна храна внесувај.
  Доколку не се смирува јави се на лекар да те виде
   
 3. LukrecijaBorgija

  LukrecijaBorgija Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
  Мелем направен од свинска маст и невен, ублажува дури и заздравува, превентивно се користи секој ден
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. guardatela

  guardatela Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  60
  Ова беше пред пола година ама да споделам може на некој ќе му помогне.Имав нелагодност и чешање во пределот на анусот искрено ми беше срам да споделам и да побарам помош па читав на нет и пробав со маслиново уље.Многу слаб ефект имаше тоа.Добро реков ќе одам на лекар не знаев каде по долго тапкање ми го препорачаа Др Серафимовски во Капиштец.Ми рече дека се работи за многу мала фисура се друго е океј.Терапијата му вклучуваше мал милион лекови.Земав скоро све што ми препиша нема врска нели за парите,најбитен беше антролинот кремот Оти се става локално нели .Добро таман реков поминато е.Завршив терапија не поминаа 5 дена пак ми се вратија истите симптоми овој пат не пиев ништо само се мачкав со кремот.Пак истото дур го користам супер а После ништо.Океј реков ќе преминам на алтернативна медицина и пиев лук насабајле на гладно два и пол месеци.Пак ништо.Да напоменам само дека и пред да ми се појави ова а и за време на терапијата имав многу балансирана и здрава исхрана многу чаеви вода и се тоа.Затоа ми беше тешко да сфатам како може ова да ми се деси.Уствари после сфатив дека е побитно што те јаде тебе него што јадеш ти.Сакам да кажам имав многу стрес.Во меѓувреме дознав дека имам вагинална инфекција бактериска и пак решив да одам на алтернативна медицина.Пиев инфуз од рен во бело вино ради антибактериско дејство.За помалку од еден месец и како тотална коинциденција од тогаш ми исчезна секое чешање или болка или било што позади.Сите сме различни Али мене скоро никогаш не ми помагале тие масчиња и кремчиња капсулчиња што ги даваат лекарите за било каков проблем.Тоа е само залечување не е лечење.Секогаш за решавање на целосниот проблем ми помагале природни лекови.