1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анална фисура

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ekka, 24 јули 2019.

  1. Ekka

    Ekka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не најдов ваква тема па затоа ја отворив... После пораѓај од напон ми распукала слузокожата на дебелото цррво, премногу боли и пече после дефекација. Некоја искуство за побрзо заздравување или барем ублажување на болката?
     
  2. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Антролин маст, кантарионово уље помага, витамин ц. Внимавај на храната: зачинето не, почесто лесна и течна храна внесувај.
    Доколку не се смирува јави се на лекар да те виде
     
  3. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Мелем направен од свинска маст и невен, ублажува дури и заздравува, превентивно се користи секој ден
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. guardatela

    guardatela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    85
    Ова беше пред пола година ама да споделам може на некој ќе му помогне.Имав нелагодност и чешање во пределот на анусот искрено ми беше срам да споделам и да побарам помош па читав на нет и пробав со маслиново уље.Многу слаб ефект имаше тоа.Добро реков ќе одам на лекар не знаев каде по долго тапкање ми го препорачаа Др Серафимовски во Капиштец.Ми рече дека се работи за многу мала фисура се друго е океј.Терапијата му вклучуваше мал милион лекови.Земав скоро све што ми препиша нема врска нели за парите,најбитен беше антролинот кремот Оти се става локално нели .Добро таман реков поминато е.Завршив терапија не поминаа 5 дена пак ми се вратија истите симптоми овој пат не пиев ништо само се мачкав со кремот.Пак истото дур го користам супер а После ништо.Океј реков ќе преминам на алтернативна медицина и пиев лук насабајле на гладно два и пол месеци.Пак ништо.Да напоменам само дека и пред да ми се појави ова а и за време на терапијата имав многу балансирана и здрава исхрана многу чаеви вода и се тоа.Затоа ми беше тешко да сфатам како може ова да ми се деси.Уствари после сфатив дека е побитно што те јаде тебе него што јадеш ти.Сакам да кажам имав многу стрес.Во меѓувреме дознав дека имам вагинална инфекција бактериска и пак решив да одам на алтернативна медицина.Пиев инфуз од рен во бело вино ради антибактериско дејство.За помалку од еден месец и како тотална коинциденција од тогаш ми исчезна секое чешање или болка или било што позади.Сите сме различни Али мене скоро никогаш не ми помагале тие масчиња и кремчиња капсулчиња што ги даваат лекарите за било каков проблем.Тоа е само залечување не е лечење.Секогаш за решавање на целосниот проблем ми помагале природни лекови.
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    Ве молам некој што има/имал анална фисура да ми се обрати во лична порака
     
  6. Enash

    Enash Нов член

    Се зачлени на:
    12 септември 2023
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам еден проблем пред 10тина дена бев на лекар ме прегледа и ми рече дека имам анална фисура од кога ме прегледа докторката веќе 2 недели кога одам во тоалет имам крв а пред тоа имав само 1 до 2 дена и прво матичниот ме лечеше од хемороиди меѓутоа докторката рече дека е анална фисура и демек да не ставам ништо да сменам исхрана сама ќе помине.
    Дали некој го имал овој проблем како мене и ако имал дадете ми некој совет и лек.
     
  7. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    Хигиена на највисоко ниво (строго миење по голема нужда, не влажни марамици и сл.), ставав Старопланински мелем, мене ми помогна, една недела ставав пред спиење Афлодерм, па и кога ќе ти личи поминато, ставаш или Јекодерм или друга маст здрава зашто пак ќе пукне одма
     
  8. Enash

    Enash Нов член

    Се зачлени на:
    12 септември 2023
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не ставам ништо, бидејќи докторката рече демек само ке поминало таа ми даде Солкосерил но повеќе тој гел не се произведувал овде и ја прашав,што замена да земам рече ништо.Но јас сепак мислам,сека треба нешто да ставам бидејки,еве веќе 2 недели имам крв секој ден кога и да одам и блага болка како и благо чешење
     
  9. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    Оди пак на лекар за да ти заздрави скроз, вака само се иритира
     
  10. PrettyWoman2

    PrettyWoman2 Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2022
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Ve molam za pomos.. Sekoe zimo imam problem so analni fisuri, mnogu cesto koga odam vo wc osekam koga puknat, pecat i imam krv. Mackam krem, pijam voda na sila no zaludno. Me interesira za analni fisuri kakov pregled pravat, kade najdobro dali ste imale iskustvo i kakov vi bil ishodot. Dali za pregled treba da cekam skroz da zazdravat ili dodeka go imam problemot da trazam caare.?
     
  11. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.005
    odi si na gastro na klinika,moj sovet samo botox za fisura.80 zazdravuvaat od edno bockanje
     
    На PrettyWoman2 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Kade pravat botox za fisura
     
    На nikja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.005
    Na gastro na klinika bockaat.Koga ke odis na pregled prasaj i keti kazat
     
    На FedoraFedora му/ѝ се допаѓа ова.
  14. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Nikogas nema termin, ne znam kako da zemam
     
    На nikja му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.005
    Pa ili ke cekas so meseci,ili kei kazes na maticnata dati zakaze na internist pa internistot on moze dati zakaze zana gastro,samo taka
     
    На FedoraFedora му/ѝ се допаѓа ова.