1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Англиски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pink4ever, 22 ноември 2010.

 1. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  Колку добро го владеете?
  Дали сте посетувале приватни часови?
  Како ви оди граматиката?

  Е сега си имам еден проблем. Еве како јас си ги разјаснувам работите:

  Present е сегашно време
  Има Present Simple, Present Perfect, Present Continuous
  Past е минато
  Има Past Simple, Past Perfect, Past Continuous
  Што и како да го вклопам ова Participle ? И какви идни времиња има ?
   
 2. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Англиски

  Јас учам англиски од 4 одделение а сега сум 2 год средно така да има 7 год и плус сум одела 2-3 год на приватно.....ама граматиката и мене баш не ми оди.....Имам 4 во школо да преведувам знам ама граматика малку потешко ама еве ќе се потрудам тава што го знам да ти кажам....
  Present е сегашно време да
  Past е минато да
  Past Continuous-траело во минатото
  Present Perfect Continous-have+been+verb+ing
  Past perfect tens-мислам дека траело во минатото и уште трае
  Друго не ми текнува....се надевам дека ова ќе ти помогне.... :)
   
  На donka52 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Whatsername

  Whatsername Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  Англиски

  Англиски владеам доста добро, веќе осма година како посетувам курс. Можам да кажам дека супер ми оди.

  Past Participle е форма на глаголот која се користи со некои минати времиња. Кај правилните глаголи се образува со додавање на наставката -ed, додека пак кај неправилните глаголи се посебни форми кои ќе мора да ги научиш напамет. Ако си осмо одделение, бидејќи гледам 14 години имаш, би требало да имаш во учебникот англиски позади листа на неправилни (ирегуларни) глаголи. Нивните форми се поделени во три колони: present, past simple и past participle, т.е. past participle е третата колона од листата.
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Англиски

  ^ Past Participle не се користи само во минати времиња, туку и во СИТЕ времиња на ПАСИВ.
  Немој да те буни тоа што е ПАСТ, затоа што такво му е само името. Немој секогаш да си го поврзуваш со минато време.
  Иначе англиски го учам веќе 11-та година. Тоа ми е идната струка.
   
 5. Whatsername

  Whatsername Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  ^Моја грешка, не се сетив во моментот. Фала на исправката :)
   
 6. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.324
  Допаѓања:
  5.841
  Па еве ова веќе ми е осма година како учам англиски на курс и можам да кажам дека сум прилично задоволна што можам веќе и да читам книги на англиски. Баш сега читам книга на англиски и топ ми е. Океј е јазикот само што веќе ми здосади, сакам да учам германски или италијански . Како струка во иднина би можела да бидам преведувач зашто ми одат јазиците, ама не знам зашто и онака е сега рано, а и не ни сакам да бидам тоа. Многу ме нервираат тоа времињата, а и ме мрзи да ги учам, тоест никогаш не сум ни учела англиски, не знам сум знаела природно :D Знам да пишувам на англиски состави, знам да читам и се само го немам тој акцент .. ама сепак се стекнува се со време. Ако сакаш да си го подобриш англискиот гледај повеќе филмови и читај книги на англиски, тоа дефинитивно ќе ти го зголеми вокабуларот на зборови, а со филмовите ќе научиш и потечно да зборуваш.^^
   
 7. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Не само на училиште што учам англиски, одам на курс од 3-то одделение и таман работа да не знам англиски.Граматика е лесна, само треба да и навлезеш во срж‘-та.Лесно е.Аглиски ми е еден од најомилените предмети, ако не и најомилен ;)
   
 8. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Имам завршен курс, и студирам англиски јазик. Го владеам добро, а граматиката во споредба со таа на македонскиот јазик е полесна и полесно се учи. Ако треба помош за што било во врска со англискиот јазик, тука сум. :)
   
 9. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  196
  Учев англиски од 3 то одделение до 2 ра година средно, доста ми е од него :D
  Го знам одлично и пишување и зборување и читање.
  Инаку Англискиот од сите можни јазици ја има најтешката граматика. Бидејки учев и Германски, можам слободно да кажам дека Германскиот има полесна граматика од Ангискиот, само не ја приметуваме таа тешкотија бидејќи секое дете од 2-3 то одделение почнува да го учи.
  Италијанскиот нема е толку тежок, има премногу времиња, кои ни Италијаните сами не ги знаат сите.
   
 10. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  Англиски ми иде, али премн се бунам кои се Present Simple, Present Perfect, Present Continuous и др. Али битно ги нема наставките ко кај нас шо се: от-та-то-те.. Туку само у едно лице. :rofl:
   
 11. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Ептен добро го владеам, имам завршено 8годишен курс учам уште од 4то одд. а курсот го посетував од 3то и така. Се што се учело во школо се знаев предвреме бев 1чекор понапред секогаш. Неам добиено 4ка на тест досеа никогаш а на курс ми беа секогаш бодовите мноооогу солидни :)
   
 12. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  :clap: И јас едно време одев на курс, и првата година се знаев повеќе од другите деца, и се петки добивав. Но, прекинав и малце се чуствувам како да се изгубив. :?: Некако по напорно ми дојде, дека домашни секој час, и се откажав. :whew:
   
 13. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Одлично го владеам англискиот, имам завршено курс (8 години) и во средно го учев. Граматиката ми е многу лесна, добро се снаоѓам со времињата и со се останато. Моментално работам на поправање на акцентот. :D
   
 14. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Не си требала, ја сакав да одам и на ФЦЕ испитот 1година што се учи па се полага само ради школово да не го запоставам не отидов, ама на факултет сигурно ќе земам Деловен англиски 1 и 2 за сертификат :)
   
 15. barbie-hilton

  barbie-hilton Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Одлично го владеам па дури и со акцент, не сум посетувала никаков курс само од школо но добро ми одат јазиците знам и турски и шпански :)
   
 16. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  англискиот ми е супер, мора да се пофалам :angel:
  одам на курс, се запишав само за да знам колку знам и можам, и да си имам диплома xD
  а курсот ке ми помогне за граматика, зш тапа сум -.-
   
 17. PinkPrincess

  PinkPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2011
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  121
  Јас почнав да одам на курс по англиски уште од 4 одделение и сеуште одам и навистина добро го имам совладано ја совладав и граматиката и вокабуларот а добро стојам и со превод :) И би сакала мојата идна професија да биде наставничка по англиски јазик :)
   
 18. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Јас учам англиски од второ одделение. Три години одев на курс, а потоа прекинав, ама го учев на школо! Сум од генерациите кои учат од 4то одделение! Супер ми оди. Знам да преведувам, знам граматика, се снаоѓам супер во разговори и планирам тоа да ми биде идната струка!! :D
   
 19. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  707
  многуу добро ми оди англискиов (не да се фалам ама стварно хаха) , научив со помош на цртани и филмови (а не сега овие синхронизација на све стаиле па после ќе учеле јазик децава) навистина помага тоа да гледаш работи на англиски баш лесно се учи(според мене) сум била досега на 2 натпревара и би идела секоја недела да можев , навистина ми е многу интересно. english rocks! хаха :D
   
 20. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  офф сеа пишувам Description of an Event on semi-formal style. Blaa bla blaaa :lol: