1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од sanjasanjuska, 3 август 2010.

 1. sanjasanjuska

  sanjasanjuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Поздрав до сите тука на форумов! нова сум на форумов и се надевам дека ке најдам некој со слично искуство како моето.нешто за мене имам 27 год и еве веке 3 години како ми е дијагностицирана анксиозност,во брак сум 5 години и имам син 4 год,значи 3 год се борам со анксиозноста ,пиев и седативи и ад една година сега веке не пијам ништо и навистина бев онаа старата јас,пред една недела направив тест за бременост и испадна позитивен сето тоа беше неочекувано не дека несакам уште едно дете но сепак не беше во план,но бидна што бидна и сега незнам зошто но некако симтомите ми се вракаат,физички симтоми немам ,но онаа нетарпеливост некој страв и лоши мисли пак се некако тука,и да биде работата уште покомплицирана имавне аплицирано за иселеничка виза за во австралија и еве после 5 год апликацијата ни е одобрена и некако се се потрефи баш сега и многу сум збунета и исплашена.да го оставиме тоа на страна во првата бременост го немав овој проблем па ако има некој што истуркал здрава бременост и покрај анксиозноста ве молам да ми казе како истуркал до крај.поздрав
   
 2. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  500
  Жал ми е што не можам да ти помогнам, ама веќе има тема Анксиозност, па се надевам таму ќе најдеш одговор на твоето прашање.
  zdravstveni-problemi/anksioznost-t580/

  Со среќа...се надевам се ќе биде ок ;)
   
 3. sanjasanjuska

  sanjasanjuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  фала sweety поздрав до тебе,знам дека има таква тема никогаш не дискутирав ама ја читав од време на време,но јас веке знам за анксиозноста и мислам дека нема таму да најдам такво искуство мислам никој таму не спомна (само една мислам)за бременост и анксиозност,па затоа и отворив друга тема белким ке се најде некоја која за зал го има сето тоа поминато и ке го сподели своето искуство,поздрав!!!
   
 4. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Овде се дискутира за анксиозност поврзана за бременоста, значи или за време на бременост или после.
  Ако постои темата анксиозност, убаво е да постои и оваа тема, за да не се пренатрупува другата тема.
  Ако има или имал некој друг проблем или било какво слично искуство на оваа тема може слободно да дискутира тука.
   
 5. opusteno

  opusteno Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  SanjaSanjuska
  Најдобар лек за сите овие проблеми е личноста што е со тебе да има трпение и дефинитивно разговор. Гледај колку што можеш да избегнуваш седативи бидејки си млада и немаш потреба од тоа.Единствено што можеш од време на време да земеш диазепам од 5мг колку само да се смириш.Иначе направи мала промена во твојот живот, заборави на проблемите, прави нешто интересно , нешто што те прави среќна... само со упорност и со мала помош од сопругот и луѓето околу тебе се тоа ке биде само минатао. Немој да се плашиш да разговараш за тоа што те мачи , слободно и отворено зборувај за тоа.
   
 6. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.513
  смее ли да се пие диазепам во бременост? :|
   
  На ilence му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ilence

  ilence Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  87
  Леле наместо на да кликнам цитирај јас по гешка кликнав ми се допаѓа.
  Ама сакав да искоментирам дека несмее никакви диазепами и некој слицни,само витамини..
   
 8. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.676
  Смее, затоа што делува на нервниот систем, и не се апсорбира во крвотокот, па да се има страв дека може да премини преку плацентата во бебето.
  Ама и тоа само во одредени ситуации, не секој ден....
   
 9. lady27

  lady27 Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  10
  a dali nekoja od vas ima problem so psihata aksioznost i panicni napadi koi traat mnogu dolgo kako kaj mene - a normalno deka treba da rodat! normalna obrazovana licnost ,rabotam zarabotuvam dovolno gi imam site mozni uslovi i sakam da rodam .... no kako i drugi licnosti site patime od nesto nekoi od pritisok srce bubrezi -jas mislam deka postoi nacin i na vodenje bremenost so terapija - seuste ne sum se rasprasala i konsultirala so lekari no ke go napravam naskoro i ke podelam mislenje so vas
   
  На 2Lions му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kostadinka24

  kostadinka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  289
  Пол:
  Женски
  Jas sum takva edna mi se cini i ednistvena ako te interesira nrsto pokonkretno pisi mi vo lp.
   
 11. Be-yO-nCe

  Be-yO-nCe Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  6.907
  Пол:
  Женски
  Ова ми е дефинитивно најголемата грижа што ја имам за понатаму во животот.Како ќе се мажам,ќе останам трудна и ќе родам дете?! :doh:
  Не дека планирам за брзо ама не се знае што носи животот а мене никако да ми ја укинат терапијата скоро 3 години.
  Ме интересира како забремени и како се справи со анксиозноста во бременоста?
   
 12. pinklove88

  pinklove88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  9
  Страв од породување,Анксиозност

  Добар ден

  Би сакала да ве прашам дали треба да најавам пред породувње дека сум имала панични напади и анксиозност со што имам голем огромен страв од породување кој што не знам како да го надминам
  Веќе сум 33 недела бремена
  Убав ден
   
 13. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.285
  Допаѓања:
  315.878
  Пол:
  Женски
  Страв од породување,Анксиозност

  Најдобро ке биде некоја недела пред породувањето да разговараш со гинекологот што ке те породува и да му објасниш се :)
   
 14. pinklove88

  pinklove88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  9
  Да ќе морам затоа што ми е страв да не испаничам
  е сега колку слушаат они :D
   
 15. x-tina64

  x-tina64 Активен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2014
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  i jas istoto mislam jas imam napadi sekoj den strasno kako sme dobri uste pies terapija jas nesakav da pijam nisto sto mi dade psihijatarot straf mi e
   
 16. pinklove88

  pinklove88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  9
  ne pijam nisto radi bebeto,
  :(
  koja nedela si?
   
 17. slucajna

  slucajna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  84
  Ajde i jas da se prijavam na temava so panika i strav lebdenja ,vtoglavici napnatos vo zeludnik custvo na izgubenost,custvo deka ke se strupolam cim zastanam na noze i itd sintomi ,no bebuska mi mrdka i malku me smiruva inaku sum bremena 26 nedela od bremenosta gurkam bez nikakva terapija cela bremenost ne sum se napila eden paracetamol a ne dizeapam no mnogu poznavam sto piele ne heleks,leksilium ,dieazapam no i dr vika deks moze da se pie vo bremenost terapija vo minimalni dozi i deka akcioznosta vo bremenost e sostojba koja bara tretman kako i sekoja druga sostojba .ke gurkam kolku mozam ako se vlosuva sostojata ke si posetam psihijatar pa ke vidime kako ponatamu.
   
 18. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  8.167
  Пол:
  Женски
  Ај и јас да се пријавам, сега забременив, не пијам ништо, ама сум во паники по цело време :worried:
   
  На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
 19. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.762
  оти си во паника? треба да си смирена,не треба да паничиш или да се нервираш.
   
 20. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  8.167
  Пол:
  Женски
  Па анксиозноста ме намачи веќе 10 години, и еве уште не ме остава
   
  На Sandra91 му/ѝ се допаѓа ова.