Аномалии кај бебе

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Sunshine12, 1 ноември 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Sunshine12

  Sunshine12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Имам 30 години и ова ми е прва бременост. Пред една недела бев во Систина на 4Д скрининг кај Панчевски и апсолутно беше задоволен од се, од мозокот до доле немаше никаков проблем и алармантна ситуација. Пред два дена отидов исто на 4Д кај матичниот во мојот град со оглед на тоа што тој ми е матичен и сакав и на уште едно место да си направам рутинска проверка. Но како го пуштија ехото докторот веднаш виде проблем демек имало аномалии кај мозочето, премногу вода нешто такво, и неразвиено како што треба за 22 недела. Докторот веднаш ми даде упут во Клиника Скопје за прекин на бременост. Навистина не знам што да правам и на кого да верувам, докторот во Систина вели дека е 100% сигурен дека немало никаков проблем, а овде велат поинаку и дека овој проблем бил видлив уште во 20 недела а јас пред само неколку дена бев во Систина каде што нели се смета за подобри апарти и слично. Нешто повеќе околу тоа на кого да верувам, и дали е можно да е некоја грешка.
   
 2. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  831
  Допаѓања:
  2.417
  Пол:
  Женски
  Нема тука што многу да се мозга, ќе земеш упат и ќе појдеш во клиника и ќе побараш да се направат дополнителни испитувања. Доколку се утврди дека навистина има сериозна аномалија тогаш преостанува само едно можно решение. Инаку не е баш наивна аномалија вишокот на вода во мозокот. Инаку сите се лажат демек Систина е приватна па по дифолт се подобри докторите итн а фсушност и таму може да се направат сериозни пропусти а плакаме огромни пари за преглед. Значи не губи надеж можеби твојот докторт греши, но мораш многу бргу да преземеш нешто и да направиш дополнителни испитувања. Ти посакувам среќа и очекувам да ми пишеш убави вести и да биде се во ред со бебето.
   
  На Sunshine12 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.001
  Допаѓања:
  5.836
  Anomalija na mozokot voopsto ne e za potcenuvanje I pod itno da odis na dopilnitelni dijagnosticki isleduvanja. Nema pravilo deka vo privatnite kliniki nema greski I propusti, makar bile Sistina ili Remedika.
   
  На Addicted❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sunshine12

  Sunshine12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Фала на одговорите, белки се ќе биде океј, ќе ви пишам. Инаку напишаа Конгенитален хидроцефалус дека е дијагнозата овој матичниот, и се надевам ептен дека греши. Колку што слушнав малку повеќе количество вода во мозокот било нормално за таа недела и дека постепено ќе исчезнувала но ќе одам на дополнителни прегледи за два дена, па се надевам ќе биде се океј и нема да има потреба од најлошото. Поздрав
   
 5. Medeno Medeno

  Medeno Medeno Активен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2015
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  ME INTERESIRA SO NAPRAVI .. DALI SE BESE VO RED
  JAS IMMA DETE I TO SO HIDROCEFALUS ZNEVME DEKA IMA ANOMALIJA I PRIFATIVME KKAVO SO E SEPAK E DETE , ZIVOTINCE SE OPERIRA SISTINA I GODISNO MU PRAVIME KONTROLI I MASALA MN. DOBAR E I SEGA KSMET POCNUVA NA SKOLO ESENVA.. POZDRAV
   
  На toogood и DVAANGELA им се допаѓа ова.
 6. Sunshine12

  Sunshine12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Сестра ми пишуваше од овој профил, за жал мораше да се прекине бременоста. Но имаме бебенце, женско кое се роди во февруари годинава, сега гледам дека поминало скоро две години од објавата. Поздрав
   
  На tina-63, SnowWhite8 и kris-tina18 им се допаѓа ова.
 7. MisM

  MisM Нов член

  Се зачлени на:
  29 април 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Јас сум бремена во 33 недела на последното ехо ми рекоа дека бебето има проблеми со цревата. Направив скрининг и ми рекоа дека едното црево на бебето е малку здебелено 6 мм, и не незнам што да превземам, зашто незнам од што е тоа така. Дали имал некој вакво искуство?
   
 8. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  831
  Допаѓања:
  2.417
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дек единстве совет кој треба да го послушаш е оној на доктрите, немој да се водиш по совети од форуми од луге кои не ги ни познваш, не се сите луге добронамери. Незам зошто не си го прашала докторот што тоа значи што да превзееш туку бараш совети овде.
  Задебеувањето обично настапува како последица на воспалиелен прцес и мислам дека што поскоро треба да се обратиш кај оној кој ја води твојата бременост за да ти одреди терапија.
   
 9. MisM

  MisM Нов член

  Се зачлени на:
  29 април 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Се консултирав со дваица доктори, они тоа не го гледаат како проблем ми викаат дека сега е период кога се развиваат цревата на бебето
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.